Architektura MuratorWydarzeniaMarlena Happach architektem Warszawy!

Marlena Happach architektem Warszawy!

W najbliższych dniach Marlena Happach obejmie stanowisko architekta Warszawy. Wszystkie idee, o których mówiłam wcześniej i jako przewodnicząca SARP i jako stowarzyszenie Odblokuj, będę starała się wcielać w życie w mieście - zapowiada architektka. 

Marlena Happach
Marlena Happach, fot. Marcin Czechowicz

Marlena Happach prowadzi pracownię H2 Happach Architekci, jest założycielką i prezeską Stowarzyszenia Odblokuj. W ostatnich trzech latach pełniła funkcję wiceprzewodniczącej OW SARP, a od października 2015 roku prezeski warszawskiego oddziału Stowarzyszenia. Stanowisko architekta Warszawy obejmie w najbliższych dniach.

Dopiero wczoraj odbyła się rozmowa kwalifikacyjna i test wiedzy. Mam jeszcze kilka dni na zamknięcie aktualnych spraw. W SARPie zostanie powołana osoba pełniąca obowiązki, potem odbędą się nowe wybory i walny zjazd. - mówi Marlena Happach. To dla mnie duża zmiana życiowa. Bardzo się cieszę, ponieważ zaproponowałam program rozwoju biura i swoje pomysły na zmiany, które spotkały się z akceptacją. Teraz chciałabym przedstawić wieloletni program dalszych prac planistycznych. Zajmiemy się nowym studium, które jest w tej chwili bardzo potrzebne. Chcemy bardziej współpracować przy strategii 2030 miasta stołecznego Warszawy, wzmocnić konsultacje planów miejscowych i wrócić do większej ilości konkursów architektonicznych organizowanych z miastem. Wszystkie idee, o których mówiłam wcześniej i jako przewodnicząca SARP i jako stowarzyszenie Odblokuj, będę starała się wcielać w życie w mieście - dodaje.

Marlena Happach - absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i L'Ecole Nationale Supérieure d'Architecture de Paris La Villette. Stypendystka niemieckiej fundacji DAAD (TU Berlin Wydział Planowania Miejskiego i Regionalnego 2003). Laureatka nagród i konkursów architektonicznych (m.in. Nagroda im. Erharda Buska, konkurs Przystanek dla Warszawy, Europan 10). Razem z mężem – Markiem Happachem – tworzy pracownię H2 Happach Architekci. Jest autorką tekstów w wydanej niedawno książce Architekturki, kryjącej papierowe makiety najbardziej znanych budynków Warszawy. Marlena Happach była liderem organizowanych przez "Architekturę-murator" spotkań Młodzi do Łodzi, jurorką XIII edycji konkursu studenckiego "A-m" oraz autorką wielu tekstów publikowanych w naszym czasopiśmie.

Wybrane realizacje:
M3 - letni pawilon wystawowy, ul. Dolina Służewiecka, Warszawa
M4 - letni pawilon wystawowy, ul. Wiślicka, Warszawa
Pokój na lato, pawilon przy Muzeum Powstania Warszawskiego

Tagi:
Budowa metra na Bemowie: stacje Bemowo i Ulrychów już otwarte! 30 czerwca oddano do użytku kolejne stacje II linii metra – C04 Bemowo i C05 Ulrychów. Nowe przystanki metra na Bemowie powstały według konkursowej koncepcji konsorcjum biur Metroprojekt i AMC Andrzej M. Chołdzyński. [ZDJĘCIA]
Port Praski w Warszawie Pierwsze realizacje w rejonie ulic Sierakowskiego, Krowiej i Okrzei pokazują, że nowy fragment Warszawy może stać się dzielnicą wielofunkcyjną, o dość stonowanej, wielkomiejskiej architekturze – pisze o Porcie Praskim Łukasz Pancewicz.
Plaża Romantyczna w warszawskim Wawrze Dla projektantów najważniejszą wartością miejsca był jego naturalny charakter. Do przekształceń użyli języka stworzonego przez przyrodę. O nowej realizacji pracowni projektowej Karola Żurawskiego pisze Jerzy S. Majewski.
Terminal Kultury Gocław w Warszawie Założeniem było stworzenie obiektu przejściowego, transformowalnego. Obiekt nie zwraca na siebie uwagi krzykliwą elewacją, nie epatuje detalem. O nowej realizacji biura 87a architekci pisze Sonia Prószyńska.
Zespół pofabryczny przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie Kluczową trudność stanowiła adaptacja ponad stuletnich budynków zgodnie z wymaganiami inwestora i konserwatora. Dotyczyło to m.in. wymiany stropów, wprowadzenia wind czy ognioodpornego wykończenia. O przebudowie pofabrycznego zespołu przy ul. Kłopotowskiego 11 w Warszawie piszą Anna Rostkowska i Piotr Kilanowski.
Plac Nowego Sąsiedztwa: warsztaty Centrali na temat wodnego ogrodnictwa Na placu Defilad w Warszawie powstanie oczko wodne! To nowa inicjatywa grupy projektowej Centrala. Inauguracja projektu połączona z warsztatami i projekcją filmu już 19 czerwca.