Architektura MuratorWydarzeniaMarlena Happach architektem Warszawy!

Marlena Happach architektem Warszawy!

W najbliższych dniach Marlena Happach obejmie stanowisko architekta Warszawy. Wszystkie idee, o których mówiłam wcześniej i jako przewodnicząca SARP i jako stowarzyszenie Odblokuj, będę starała się wcielać w życie w mieście - zapowiada architektka. 

Marlena Happach
Marlena Happach, fot. Marcin Czechowicz

Marlena Happach prowadzi pracownię H2 Happach Architekci, jest założycielką i prezeską Stowarzyszenia Odblokuj. W ostatnich trzech latach pełniła funkcję wiceprzewodniczącej OW SARP, a od października 2015 roku prezeski warszawskiego oddziału Stowarzyszenia. Stanowisko architekta Warszawy obejmie w najbliższych dniach.

Dopiero wczoraj odbyła się rozmowa kwalifikacyjna i test wiedzy. Mam jeszcze kilka dni na zamknięcie aktualnych spraw. W SARPie zostanie powołana osoba pełniąca obowiązki, potem odbędą się nowe wybory i walny zjazd. - mówi Marlena Happach. To dla mnie duża zmiana życiowa. Bardzo się cieszę, ponieważ zaproponowałam program rozwoju biura i swoje pomysły na zmiany, które spotkały się z akceptacją. Teraz chciałabym przedstawić wieloletni program dalszych prac planistycznych. Zajmiemy się nowym studium, które jest w tej chwili bardzo potrzebne. Chcemy bardziej współpracować przy strategii 2030 miasta stołecznego Warszawy, wzmocnić konsultacje planów miejscowych i wrócić do większej ilości konkursów architektonicznych organizowanych z miastem. Wszystkie idee, o których mówiłam wcześniej i jako przewodnicząca SARP i jako stowarzyszenie Odblokuj, będę starała się wcielać w życie w mieście - dodaje.

Marlena Happach - absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i L'Ecole Nationale Supérieure d'Architecture de Paris La Villette. Stypendystka niemieckiej fundacji DAAD (TU Berlin Wydział Planowania Miejskiego i Regionalnego 2003). Laureatka nagród i konkursów architektonicznych (m.in. Nagroda im. Erharda Buska, konkurs Przystanek dla Warszawy, Europan 10). Razem z mężem – Markiem Happachem – tworzy pracownię H2 Happach Architekci. Jest autorką tekstów w wydanej niedawno książce Architekturki, kryjącej papierowe makiety najbardziej znanych budynków Warszawy. Marlena Happach była liderem organizowanych przez "Architekturę-murator" spotkań Młodzi do Łodzi, jurorką XIII edycji konkursu studenckiego "A-m" oraz autorką wielu tekstów publikowanych w naszym czasopiśmie.

Wybrane realizacje:
M3 - letni pawilon wystawowy, ul. Dolina Służewiecka, Warszawa
M4 - letni pawilon wystawowy, ul. Wiślicka, Warszawa
Pokój na lato, pawilon przy Muzeum Powstania Warszawskiego

Tagi:
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2020 – nominacje Inicjatywa Architekci dla Klimatu, modernizacja Muzeum Woli, dom przy Potockiej, kompleks P4 z hotelem Vienna House, EKOpark w Ursusie czy nowe stacje  metra na Targówku: po wielu spotkaniach i wizytach studyjnych w terenie jury VI edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy wyłoniło 18 realizacji nominowanych do nagród głównych. Teraz głos mają mieszkańcy.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Budynki Varso 1 i 2 w Warszawie Obiekty Varso 1 i Varso 2 autorstwa biura HRA Architekci wraz z wieżą projektu Foster + Partners i ogólnodostępnymi pasażami tworzyć będą nową miastotwórczą przestrzeń w samym centrum stolicy.
Hala Gwardii do remontu: miasto ogłasza kolejny przetarg w formule PPP Władze Warszawy szykują wielki remont Hali Gwardii. Właśnie ogłosiły postępowanie na wybór partnera, który wykona prace projektowe i remontowe, a docelowo zajmie się utrzymaniem wschodniej Hali Mirowskiej – tzw. Hali Gwardii.
Plany na przyszłość: 25. edycja wystawy 115 projektów dla Warszawy, w tym 29 koncepcji studenckich. Do 18 października w pawilonie ZODIAK można oglądać 25. edycję wystawy „Plany na przyszłość”. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym ekspozycji.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.