Architektura MuratorWydarzeniaMetropolia. Ostatnie dni wystawy Michała Cały

Metropolia. Ostatnie dni wystawy Michała Cały

Architektura Górnego Śląska i Zagłębia, zajęcia mieszkańców regionu, reklama w miejskiej przestrzeni – Michał Cała obserwuje skutki transformacji i zmiany zachodzące na Śląsku w ostatnich latach

Wystawa prezentowana w Muzeum Śląskim przedstawia szybko zmieniający się region Polski. Seria 90 barwnych zdjęć autorstwa Michała Cały powstawała w wielu miejscowościach Górnego Śląska i Zagłębia w latach 2004–2013. To dokumentacja świata, który znika na oczach obserwatora.

Najbardziej dotyka to najstarszych elementów miast, bowiem ich przeobrażenia następują najszybciej. Zmienia się ich charakter, w miejsce dominujących w strukturze urbanistyczno-architektonicznej elementów przemysłowych wkraczają nowe rozwiązania, akcentowane wizualnymi desygnatami – zauważa kuratorka wystawy, Danuta Kowalik-Dura.

Świat pokazywany przez fotografa rozpada się. Budynki przemysłowe, nagle niepotrzebne, niszczeją, widoczna jest pauperyzacja mieszkańców miast. Na ścianach budynków pojawia się liszaj tandetnych reklam, zarastający elementy zabytkowej architektury. Rozpad nie jest malowniczy, nie ma majestatu ruin.

Autor cyklu Metropolia mógł obserwować postępujące zmiany. Michał Cała urodził się w 1948 roku w Toruniu. Studia ukończył na Politechnice Warszawskiej, zamieszkał w Tychach. Przez cztery ostatnie dziesięciolecia  fotografuje Śląsk.

Wystawa czynna do 7 stycznia 2014
Muzeum Śląskie w Katowicach
Al. Wojciecha Korfantego 3

Michał Cała, Łaziska Górne, 2012. Fot. z cyklu Metropolia, Muzeum Śląskie w Katowicach
Michał Cała, Łaziska Górne, 2012. Fot. z cyklu Metropolia, Muzeum Śląskie w Katowicach
Archikosmos w Toruniu Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na projekcję filmu „Archikosmos” i wykład Ryszarda Nakoniecznego o „kosmicznej” architekturze Śląska.
Siedziba The Software House w Gliwicach: między tradycją a nowoczesnością Pracownia Zalewski Architecture Group zaprojektowała przestrzeń biurową dla gliwickiej spółki The Software House, jednej z najlepiej rozwijających się firm IT w Europie Środkowej. Śląscy informatycy postanowili zostać w rodzinnym mieście i na siedzibę spółki zaadaptować 1600 m2 w zabytkowym budynku poczty głównej w centrum.
Halo! Rybnik – nowy Punkt Informacji Miejskiej w Rybniku W dawnym sklepie Cepelii w centrum Rybnika powstał Punkt Informacji Miejskiej połączony z centrum kulturalnym mającym aktywizować mieszkańców i promować lokalnych twórców. Za projekt wnętrz odpowiada pracownia Mojo.
Strefa aktywności w Chorzowie Na zlecenie Uniwersytetu Śląskiego pracownia SLAS Architekci przygotowała projekt wielofunkcyjnej przestrzeni rekreacyjnej w centrum Chorzowa.
Najlepsze realizacje 2016 na Śląsku Rozstrzygnięto konkursy na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2016 i Architekturę Roku Województwa Śląskiego 2015. Najwięcej laurów zdobyła katowicka pracownia jojko+nawrocki architekci.
Robert Konieczny o Living-Garden House w Katowicach [FILM] Na przykładzie domu jednorodzinnego w Katowicach Robert Konieczny prezentuje rozwijaną od kilku lat ideę living-garden house. Jej najważniejsze cechy to przenikanie się przestrzeni domu i natury oraz uniwersalność założeń, które można zrealizować w każdym kontekście. Wykład odbył się w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.