Architektura MuratorWydarzeniaMiędzynarodowa Wystawa Ogrodowa IGA 2017 w Berlinie [ZDJĘCIA]

Międzynarodowa Wystawa Ogrodowa IGA 2017 w Berlinie [ZDJĘCIA]

Jeszcze do 15 października można zwiedzać Międzynarodową Wystawę Ogrodową IGA 2017. Na obszarze wielkości 104 hektarów pomiędzy blokowiskami dwóch dzielnic Berlina zorganizowano ekspozycję poświęconą sztuce ogrodowej i architekturze krajobrazu z różnych zakątków świata.

Międzynarodowa Wystawa Ogrodowa IGA 2017 w Berlinie [ZDJĘCIA]
Platforma widokowa, © Frank Sperling

Historia odbywających się w Niemczech międzynarodowych wystaw ogrodowych w sięga XIX wieku. Organizowana w różnych odstępach czasowych i miastach ekspozycja poświęcona jest architekturze krajobrazu, sztuce ogrodowej i zieleni w miastach. Jej obecna edycja odbywa się w Berlinie pod hasłem „Ocean kolorów” i potrwa do 15 października 2017 roku.

IGA 2017 zajmuje łącznie 104 hektary pomiędzy blokowiskami w dzielnicach Marzahn i Hellersdorf we wschodniej części miasta. Jedną z głównych atrakcji wystawy jest kolejka linowa, podobna do tej, którą zbudowano na potrzeby berlińskiej ekspozycji z 1957 roku. Jej trasa bierze początek przy wejściu głównym w pobliżu stacji metra Kienberg - Gärten der Welt. Pierwszy przystanek znajduje się na szczycie wzgórza na wysokości 102 metrów. Dalej trasa prowadzi ponad terenem wystawy oferując odwiedzającym widoki na cały jej obszar. Każdy z wagonów może pomieścić jednocześnie 10 osób i porusza się na wysokości 25-30 metrów. Pokonanie trasy mierzącej łącznie 1,5 km zajmuje 5 minut. Oprócz różnych gatunków roślin z całego świata, hoteli dla owadów, placów zabaw, IGA 2017 obejmuje prezentacje sztuki ogrodowej 9 krajów - Wielkiej Brytanii, Australii, Libanu, Tajlandii, Chin, Niemiec, Brazylii, Chile i Południowej Afryki, zajmujące łączną powierzchnię 380 m2.

Choć głównym tematem wystawy jest zieleń i różne sposoby kształtowania krajobrazu, za sprawą dużej skali i kilku zrealizowanych specjalnie na potrzebę IGA budynków i elementów infrastruktury, to także prezentacja o charakterze architektonicznym. Do najważniejszych realizacji należą platforma widokowa Wolkenhein (proj. geskes.hack Landschaftsarchitekten, Kolb Ripke Architekten oraz VIC Brücken und Ingenieurbau). Przypominający chmurę obiekt tworzy konstrukcja połączonych ze sobą stalowych profili. Wypełnienie wykonano z półprzejrzystej membrany. Wsparta na smukłych kolumnach platforma jest zawieszona na wysokości 120 metrów nad poziomem morza, dzięki czemu zapewnia widok nie tylko na teren wystawy, lecz także elementy miejskiego krajobrazu Berlina, m.in. wieżą telewizyjną przy Alexanderplatz.

Kolejne charakterystyczne obiekty na wystawie to m.in. Arena (proj. Architekturbüro Paul Böhm), czyli scena koncertowa i przestrzeń dla różnego rodzaju wydarzeń z widownią zapewniającą miejsca dla 5 tys. osób i kładka o długości około 280 metrów łącząca dzielnice Marzahn i Hellersdorf, prowadząca ponad obszarem naturalnego krajobrazu z łąkami i zbiornikami wody, aż do niewielkiego pawilonu nad jeziorem, gdzie odbywają się wykłady i zajęcia poświęcone ochronie środowiska. Łączny koszt obieków zrealizowanych na potrzebę wystawy wyniósł 49 milionów Euro. Wszystkie będą dostępne również po jej zakończeniu. Berlińska wystawa w założeniu organizatorów ma być bowiem czymś więcej niż ograniczoną w czasie atrakcją turystyczną. Po 15 października, kiedy ogrodzenia zostaną zdemontowane, ma stać się nową częścią miasta, dostąpną dla wszystkich jego mieszkańców.

IGA 2017 Berlin
do 15 października
https://iga-berlin-2017.de/

Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Rewitalizacja lasu / Iława Zastosowane mikrointerwencje projektowe nie niszczą charakteru naturalnej, spontanicznej wegetacji, ale uczestniczą w tworzeniu narracji - pisze Beata Gawryszewska.
Landscape Architecture as a common ground: najpiękniejsze projekty krajobrazowe w Europie W Krakowie można oglądać wystawę „Landscape Architecture as a Common Ground” prezentującą 61 najpiękniejszych projektów krajobrazowych zrealizowanych w Europie w ciągu ostatnich lat. Już 9 października po ekspozycji oprowadzi jej kuratorka, Urszula Forczek-Brataniec, sekretarz generalna IFLA Europe.
OBEL AWARD po raz pierwszy Pierwszym laureatem OBEL AWARD, nowej międzynarodowej nagrody architektonicznej, został Japończyk Junya Ishigami. Wyróżniono jego projekt Wodnego Ogrodu w Tochigi.
Park na Podzamczu w Łęcznej Kiedyś kupiecka, dziś górnicza — gmina Łęczna odkrywa ruiny zapomnianej historii miasta. Dzięki środkom unijnym zrewaloryzowano ogród dawnego zespołu parkowo-pałacowego oraz zabezpieczono pozostałości zabudowań folwarcznych. O realizacji piszą Piotr Hardecki, Hubert Trammer i Tomasz Michalak, a o historii Podzamcza Tomasz Żylski.
Skwer Gwary Warszawskiej – nowe centrum aktywności lokalnej w stolicy Zaniedbany skwer na warszawskiej Woli zmieni się w miejsce sąsiedzkich spotkań ze strefą rekreacji dla seniorów oraz kinem letnim. Koncepcja powstała dzięki współpracy miejskich ogrodników z Zarządu Zieleni, socjologów Fundacji Na Miejscu oraz projektantów z Pracowni Architektury Krajobrazu Marty Tomasiak.