Miejsce potrzebne
Koło Naukowe Wzornictwa, ASP Katowice zaprasza na warsztaty projektowe Miejsce potrzebne - dizajn w przestrzeni publicznej.
17-20 maj 2010 Rondo Sztuki Katowice
Do poprowadzenia organizowanych przez Koło Naukowe Warszatów w tym roku zaproszono Marka Cecułę, jednego z najbardziej znanych polskich deizajnerów zajmujących się ceramiką, doświadczonego w pracy ze studentami, a także w prowadzeniu tego typu warsztatów. W latach 1985- 2004 był on dziekanem wydziału Ceramiki, Parsons School of Design w Nowym Jorku. Następnie zaproszonych zostanie trzydziestu studentów wzornictwa z całej Polski. Wspólnie podjęty zostanie temat dizajnu w przestrzeni publicznej, w oparciu o potrzeby miasta Katowice. Konkretnie mowa będzie o toaletach publicznych. Drugi tor myślowy pójdzie w stronę domowej łazienki.
plan działania. BRIEF
kierunek: miejskie, publiczne toalety
zadanie: rozpoznania, udoskonalenia i rozwiązania
cel: uzyskanie teoretycznych rozwiązań i propozycji
Projekt jest podzielony na trzy fazy:
R&D - badania, dokumentacja, analiza
interpretacja, projektowanie i modele
prezentacja i ewaluacja wyników, wystawa
Zadanie:
Rozszerzenie działaności i wpływów dizajnu na użytkową przestrzeń publiczną i jej zastosowanie we współczesnej rzeczywistości urbanistycznej.
•Wymiar funkcjonalny: ulepszone warunki i akomodacje, rozwiązania z użyciem współczesnych technologii i matriałów oraz dostosowanie do pełnych wymagań użytkowych; wentylacja, umiejscowienia i komunikacja (informacja)
•Wymiar estetyczny: dodatnie elementy estetyczne, forma, kolor, oświetlenie, urozmaicenie przestrzeni, wygoda, higiena i intymność
•Wymiar społeczny: użytkowość (toalety damskie, męskie, dla niepełnosprawnych); antropologia zachowania i obyczajów
Dzialalność:
•Studenci wykonują rekonesans publicznych szaletów w centrum miasta
• Dokumentacja: lokalizacja, stan istniejący, otoczenie (mapy, zdjecia plany i tekst)
•Analiza
•Dyskusje i wymiana poglądów
•Tworzenie nowych koncepcji
•Formowanie nowych projektów, komputerowe wizualizacje i modele
•Przygotowywanie portfolia i wystawy
•Przegląd prac
Idea:
Jednym z zaniedbanych elementów miast są szalety publiczne. Ich ilość, kondycja i wygląd domagają się nowych rozwiązań dopasowanych do współczesnego charakteru nowoczesnych metropolii. Projekt ten jest odpowiedzią na takie wezwanie. Założeniem jest podniesienie estetyki i standardu obiektów użytkowych. Studenci pracujący w dwuosobowych zespołach będą mogli wprowadzić innowacyjne pomysły, wynikające z eksperymentalnego badania tego tematu od strony praktyczno-estetycznej. Głównym partnerem warsztatów jest Roca Polska, która po raz kolejny wspiera działalność studentów. Firma umożliwia młodym projektantom start poprzez wsparcie w wykonaniu prac dyplomowych.
PLAN WARSZTATÓW:
poniedziałek 17 maja
rozpoczęcie warsztatów w Katowickim Rondzie Sztuki; wycieczka do fabryki Roca Polska w Gliwicach, gdzie uczestnicy będzą mieli okazję zapoznać się z procesem produkcji urządzeń sanitarnych; powrót do Ronda Sztuki, pierwszy etap projektu: badania, dokumentacja, analiza.
wtorek 18 maja
drugi etap pracy: dyskusja, interpretacja, pierwsze szkice; wykład Marka Cecuły
środa 19 maja
projektowanie; w porze lunchu wykład firmy Roca na temat współpracy młodych projektantów z dużymi, prężnie rozwijającymi się firmami.
czwartek 20 maja
wykonanie modeli i portofolia proponowanych rozwiązań; prezentacja wyników.
piątek 21 maja
otwarcie wystawy powarsztatowej w Galerii Rondo Sztuki Katowice
Dwa lata temy warsztaty pod tytułem „Wnętrze zaradne” poprowadził Tomek Rygalik, jeden z najbardziej znanych polskich projektantów. Wynikiem były pomysłowe elementy wyposażenia wnętrza. Zapraszamy do obejrzenia bloga, relacjonującego poszczególne dni warsztatów:
http://wnetrzezaradne.blogspot.com/
W zeszłym roku zaproszono do Ronda Wojtka Sokołowskiego. Podczas warsztatów „ Car of the Future” uczestnicy mieli za zadanie stworzyć futurystyczne koncepcje pojazdów. Atrakcją była możliwość wykonania modeli w profesjonalnym materiale - clayu.
Więcej na: http://www.cardesignworkshop.blogspot.com/
