Miejsce potrzebne

Koło Naukowe Wzornictwa, ASP Katowice zaprasza na warsztaty projektowe Miejsce potrzebne - dizajn w przestrzeni publicznej.

17-20 maj 2010 Rondo Sztuki Katowice

Do poprowadzenia organizowanych przez Koło Naukowe Warszatów w tym roku zaproszono Marka Cecułę, jednego z najbardziej znanych polskich deizajnerów zajmujących się ceramiką, doświadczonego w pracy ze studentami, a także w prowadzeniu tego typu warsztatów. W latach 1985- 2004 był on dziekanem wydziału Ceramiki, Parsons School of Design w Nowym Jorku. Następnie zaproszonych zostanie trzydziestu studentów wzornictwa z całej Polski. Wspólnie podjęty zostanie temat dizajnu w przestrzeni publicznej, w oparciu o potrzeby miasta Katowice. Konkretnie mowa będzie o toaletach publicznych. Drugi tor myślowy pójdzie w stronę domowej łazienki.

plan działania. BRIEF
kierunek: miejskie, publiczne toalety
zadanie: rozpoznania, udoskonalenia i rozwiązania
cel: uzyskanie teoretycznych rozwiązań i propozycji

Projekt jest podzielony na trzy fazy:
R&D - badania, dokumentacja, analiza
interpretacja, projektowanie i modele
prezentacja i ewaluacja wyników, wystawa

Zadanie:
Rozszerzenie działaności i wpływów dizajnu na użytkową przestrzeń publiczną i jej zastosowanie we współczesnej rzeczywistości urbanistycznej.
•Wymiar funkcjonalny: ulepszone warunki i akomodacje, rozwiązania z użyciem współczesnych technologii i matriałów oraz dostosowanie do pełnych wymagań użytkowych; wentylacja, umiejscowienia i komunikacja (informacja)
•Wymiar estetyczny: dodatnie elementy estetyczne, forma, kolor, oświetlenie, urozmaicenie przestrzeni, wygoda, higiena i intymność
•Wymiar społeczny: użytkowość (toalety damskie, męskie, dla niepełnosprawnych); antropologia zachowania i obyczajów

Dzialalność:
•Studenci wykonują rekonesans publicznych szaletów w centrum miasta
• Dokumentacja: lokalizacja, stan istniejący, otoczenie (mapy, zdjecia plany i tekst)
•Analiza
•Dyskusje i wymiana poglądów
•Tworzenie nowych koncepcji
•Formowanie nowych projektów, komputerowe wizualizacje i modele
•Przygotowywanie portfolia i wystawy
•Przegląd prac

Idea:
Jednym z zaniedbanych elementów miast są szalety publiczne. Ich ilość, kondycja i wygląd domagają się nowych rozwiązań dopasowanych do współczesnego charakteru nowoczesnych metropolii. Projekt ten jest odpowiedzią na takie wezwanie. Założeniem jest podniesienie estetyki i standardu obiektów użytkowych. Studenci pracujący w dwuosobowych zespołach będą mogli wprowadzić innowacyjne pomysły, wynikające z eksperymentalnego badania tego tematu od strony praktyczno-estetycznej. Głównym partnerem warsztatów jest Roca Polska, która po raz kolejny wspiera działalność studentów. Firma umożliwia młodym projektantom start poprzez wsparcie w wykonaniu prac dyplomowych.

PLAN WARSZTATÓW:

poniedziałek 17 maja
rozpoczęcie warsztatów w Katowickim Rondzie Sztuki; wycieczka do fabryki Roca Polska w Gliwicach, gdzie uczestnicy będzą mieli okazję zapoznać się z procesem produkcji urządzeń sanitarnych; powrót do Ronda Sztuki, pierwszy etap projektu: badania, dokumentacja, analiza.

wtorek 18 maja
drugi etap pracy: dyskusja, interpretacja, pierwsze szkice; wykład Marka Cecuły

środa 19 maja
projektowanie; w porze lunchu wykład firmy Roca na temat współpracy młodych projektantów z dużymi, prężnie rozwijającymi się firmami.

czwartek 20 maja
wykonanie modeli i portofolia proponowanych rozwiązań; prezentacja wyników.

piątek 21 maja
otwarcie wystawy powarsztatowej w Galerii Rondo Sztuki Katowice

Dwa lata temy warsztaty pod tytułem „Wnętrze zaradne” poprowadził Tomek Rygalik, jeden z najbardziej znanych polskich projektantów. Wynikiem były pomysłowe elementy wyposażenia wnętrza. Zapraszamy do obejrzenia bloga, relacjonującego poszczególne dni warsztatów:
http://wnetrzezaradne.blogspot.com/

W zeszłym roku zaproszono do Ronda Wojtka Sokołowskiego. Podczas warsztatów „ Car of the Future” uczestnicy mieli za zadanie stworzyć futurystyczne koncepcje pojazdów. Atrakcją była możliwość wykonania modeli w profesjonalnym materiale - clayu.
Więcej na: http://www.cardesignworkshop.blogspot.com/

fotka z /zdjecia/kolo_art.jpg
Kurs naturalnego projektowania w Gniewoszowie Są jeszcze miejsca na letni kurs naturalnego projektowania w Gniewoszowie w Kotlinie Kłodzkiej. Pięciodniowe warsztaty poprowadzą architekci Magdalena Górska z pracowni eKodama, Tomasz Mielczyński z biura TXMA oraz Ben Lazar, specjalista od permakultury.
Architektura Betonowa 2021 – Gra o tron [FOTOREALACJA] Zakończyła się 6. edycja warsztatów studenckich Architektura Betonowa 2021. 24 studentów z Krakowa, Zielonej Góry, Warszawy, Wrocławia, Lublina i Poznania projektowało, a następnie wykonało fizyczne szalunki, aby na koniec wypełnić je mieszanką betonową i stworzyć niepowtarzalne rzeźby – trony.
Warsztaty MEDS Silesia Revival 2021 Warsztaty architektoniczno-designerskie MEDS Silesia 2021 trwają od 14 do 19 sierpnia. Hasło tegorocznej edycji, odnosi się do miejskiego i architektonicznego kontekstu Górnego Śląska jako terenu kopalń, szybów i fabryk.
O wolności w czasach izolacji - relacja z warsztatów studenckich Think Freedom Godziny spędzone na telekonferencjach, mnóstwo zdjęć, skanów, rozmów i e-maili. Tak wyglądały warsztaty, które odbyły się w po ogłoszeniu zawieszenia zajęć na uczelniach wyższych. Planowane były spotkania w Muzeum Żydowskim i synagodze w Oświęcimiu, jednak dynamiczna sytuacja epidemiczna w kraju zmusiła do zmiany formy warsztatów na zdalną.
Studio Zoochitecture: Iza Rutkowska przekształca kolejne przestrzenie publiczne według pomysłu dzieci Najpierw był Madryt, teraz Wilno, wkrótce będzie Warszawa. Artystka Iza Rutkowska wraz ze studiem Zoochitecture przeprojektowuje przestrzenie publiczne według pomysłów najmłodszych. 15 października ruszają w Warszawie warsztaty dla dzieci. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy!
SPOT – Survival Budowlany 2020. Warsztaty studenckie Do 30 maja trwa rejestracja na Survival Budowlany SPOT 2020. Organizatorzy zapraszają studentów i absolwentów kierunków technicznych z całej Polski. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.