Architektura MuratorWydarzeniaMiejskie wyzwania i fotografia. Wystawa

Miejskie wyzwania i fotografia. Wystawa

W obliczu współczesnych globalnych przemian związanych z migracją, społeczną nierównością i szybką urbanizacją, przed architekturą stoi kilka zasadniczych wyzwań, a architektoniczna fotografia odgrywa tu główną rolę jako sposób komunikacji i pośrednik między projektantami, inwestorami oraz szeroką publicznością – piszą organizatorzy wystawy Zoom! Picturing Architecture and the City.

Blokowisko w Petersburgu
Blokowisko w Petersburgu, zdjęcie z cyklu Socialist Modernism, 2005- 2010. Fot. Roman Bezjak/serwis prasowy

Prezentują na niej „fotografię zaangażowaną” – zdjęcia i filmy wideo trzynastu twórców ujawniające, w jaki sposób struktura miast jest kształtowana przez mieszkańców oraz czynniki ekonomiczne. Zestawienie zdjęć z różnych krajów i kontynentów – od Włoch, przez Nigerię po Chiny – pokazuje różnice i podobieństwa w tej sferze. Prezentowaną w Wiedniu wystawę przygotowało Architekturmuseum/TU München.

Do 17 maja

Architekturzentrum Wien

www.azw.at

Tagi:
Spotkania ze sztuką pod patronatem „Architektury-murator” Galeria Sztuki ToTuart zaprasza na nowy cykl wystaw „SPOTKANIA ToTuart” w Centrum Praskim Koneser. Od września do grudnia 2020 roku odbędzie się siedem wystaw prezentujących prace polskich artystów współczesnych. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Monika Sosnowska: topografie modernizmu. Monografia dorobku artystyki w warszawskiej Zachęcie Najnowsza wystawa w Zachęcie to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja dorobku Moniki Sosnowskiej organizowana w Polsce. Na przykładzie zebranych prac, konsekwentnie poddających rewizji tradycje modernistyczne w architekturze, można prześledzić konceptualizację i przemiany jej twórczości, od inspiracji charakterystycznym kodem stylu międzynarodowego, przez nowe odczytanie powojennych utopii w architekturze, po fascynację konstrukcjami kratownicowymi Władimira Szuchowa. „Architektura-murator” jest patronem medialnym ekspozycji.
MuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w nowej siedzibie Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie. Jury postanowiło przyznać tylko dwie nagrody. Pierwszą zdobyło JAZ+Architekci, drugą – Pracownia Macieja Siudy.
Europejskie dziedzictwo ze znakiem jakości. Nagrody Europa Nostra 2020 Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2020 otrzymało 21 projektów z 15 krajów, a wśród nich dwa, w których realizację zaangażowana była Polska.
Cały świat to Bauhaus! Idee Bauhausu w Warszawie do 21 czerwca Wystawa „Cały świat to Bauhaus” w ośmiu sekcjach prezentuje najważniejsze idee słynnej szkoły projektowania i ich wpływ na wszystkie sfery codziennego życia. Ekspozycji towarzyszy bogaty program przygotowany przez SARP i Instytut Goethego w Warszawie.
Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989 Do 23 lutego w warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Iconic Ruins? Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989”. Ekspozycja prezentuje najważniejsze realizacje Polski, Czechosłowacji i Węgier z jednej strony jako wyraz ambicji socjalistycznych władz, z dugiej innowacyjnych pomysłów ówczesnych architektów. Polską kuratorką wystawy jest Anna Cymer.