Architektura MuratorWydarzeniaMieszkaj na Wiśle!

Mieszkaj na Wiśle!

W portach Czerniakowskim i Praskim w Warszawie powstają pierwsze budynki na wodzie. Chętnych do zamieszkania na Wiśle nie brakuje, ale jakie są realne możliwości zmiany adresu na rzeczny? Temu zagadnieniu poświęcone będzie spotkanie Departamentu Propozycji organizowane przez Fundację Bęc Zmiana.

Mieszkaj na Wiśle!

Najnowsze plany Ratusza takie jak choćby kładka dla rowerów pod Mostem Łazienkowskim pokazują, że zgłaszanie projektów przez mieszkańców stwarza szansę na ich realizację. Dlatego Fundacja Bęc Zmiana zaprasza do udziału w Departamencie Propozycji, którego głównym tematem będzie Mieszkanie na Wiśle.

Departament Propozycji to otwarte spotkanie, na którym każdy może zaprezentować swój pomysł: architekci, organizacje, działacze społeczni i wszyscy chętni. Prezentacje trwają nie dłużej niż 10 min, po każdej następuje dyskusja. To może być pierwszy krok do zawiązania trwałych inicjatyw, włączenia się w działalność lokalnej organizacji, nagłośnienia projektu wśród sąsiadów i w mediach lub pierwszy krok do realizacji pomysłu z budżetu obywatelskiego. Zgłoszenie zawierające kilkuzdaniowy opis propozycji oraz prezentację w formie plików .jpg należy przesyłać na adres: ania@beczmiana.pl

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Konkretnie o Wiśle, poświęconego rozwiązaniom architektoniczno-urbanistycznym dotyczącym rzek w miastach europejskich oraz refleksji, jak wnioski płynące z działań zagranicznych, mogą przełożyć się na lepszą organizację brzegów Wisły w Warszawie.

Departament Propozycji: MIESZKAJ NA WIŚLE!
2 września (środa), godz. 18:00
prowadzenie Magda Mosiewicz

Miejsce spotkania: Plac Zabaw nad Wisłą, bulwar Grzymały-Siedleckiego (stacja metra: Centrum Nauki Kopernik)
Organizator: Fundacja Bęc Zmiana
Współpraca: Plac Zabaw

Tagi:
Polska sekcja Biennale Urbana w Wenecji "Codzienny urbanizm" i fenomen ogrodów działkowych to tematy opracowane przez polską sekcję Biennale Urbana, wydarzenia będącego alternatywą dla międzynarodowej wystawy w Wenecji.
Spacer po dachach z Grupą Centrala Cykl "Dachologia.Podniebne miasto" ma zwrócić uwagę na niewykorzystany potencjał dachów i przyczynić się do popularyzacji idei ich zagospodarowania. W ramach spaceru 22 maja w towarzystwie architektów z Grupy Centrala będzie można odwiedzić niedostępne zazwyczaj dachy warszawskich budynków.
REFLEX - realizacja projektu doświetlenia ciemnych fasad budynków Od 13 czerwca w Warszawie będzie można zobaczyć pierwszą, testową realizację projektu REFLEX nagrodzonego w konkursie BMW/Urban/Transforms. Na dziedzińcu kamienicy przy ulicy Szpitalnej 6 zamontowany zostanie system modularnych ekranów odbijających światło i kierujących je na ciemne fasady kamienic.
Super Tatra Hotel. Projekt Jakuba Szczęsnego w ramach wystawy "Schronienie" "Schronienie" to artystyczna próba zwrócenia uwagi na współczesne problemy Tatr. Do współpracy zaproszono artystów z różnych dziedzin sztuki. Architektoniczne spojrzenie ukazał Jakub Szczęsny, w projekcie Super Tatra Hotel.
Nowa diagnoza zawodu. Marek Sietnicki recenzuje "Koszmar partycypacji" Będąc zbiorem esejów osnutych wokół architektury, demokracji i współczesnego społeczeństwa informatycznego późnego kapitalizmu, Koszmar partycypacji jest tak naprawdę książką szukającą odpowiedzi na pytanie o prawdziwą rolę architekta w dzisiejszych czasach, które autor definiuje jako bardziej tymczasowe, przygodne, nieformalne i efemeryczne niż te, w których działali moderniści
Reinier de Graaf jurorem konkursu architektonicznego BMW/URBAN/TRANSFORMS/2013. Zrównoważony rozwój miast Reinier de Graaf z holenderskiego biura architektonicznego OMA został honorowym członkiem jury konkursu BMW/URBAN/TRANSFORMS/2013 ogłoszonego przez BMW Group Polska i Fundację Nowej Kultury Bęc Zmiana