Architektura MuratorWydarzeniaModernizacja kolejowego Dworca Centralnego w Warszawie. Współczesna architektura Warszawy

Modernizacja kolejowego Dworca Centralnego w Warszawie. Współczesna architektura Warszawy

Już wkrótce rozpocznie się modernizacja Dworca Centralnego w Warszawie. Projekt przebudowy dworca kolejowego przygotowała pracownia architektoniczna Sud Architekt Polska Sp. z o.o.

Dworzec kolejowy Warszawa Centralna, nowa antresola
Dworzec kolejowy Warszawa Centralna, nowa antresola w hali głównej - powierzchnia użytkowa dworca wzrośnie. Fot. materiały prasowe PKP

Prace budowlane związane z nową inwestycją PKP rozpoczną się pod koniec 2014 roku. Obecnie trwa poszukiwanie wykonawcy prac – rozpoczął się już przetarg. Projekt modernizacja Dworca Centralnego przygotowała pracownię SUD Architekt Polska Sp. z o.o.

Co zmieni się na warszawskim dworcu kolejowym?

Efekt modernizacji będzie najbardziej widoczny w głównej hali. Zmieni się aranżacja wnętrz. Modernizacja oznacza usunięcie szklanych kiosków, które pojawiły się w przestrzeni Dworca Centralnego przed Mistrzostwami Euro 2012. Szklane bryły zaprojektowane zostały przez Grzegorza Niwińskiego i Jerzego Porębskiego (pracownia Towarzystwo Projektowe). Warszawscy projektanci projektowali modernizację zaniedbanego dworca kolejowego, dostosowali jego wnętrza do potrzeb osób niepełnosprawnych i przywrócili zatarte przez lata walory cennego budynku.

Nowy projekt Dworca Centralnego

Kolejną widoczną zmianą wprowadzona przez Sud Architekt  będzie antresola w hali. Podróżni będą się mogli do niej dostać z poziomu 0. Oba poziomy połączą ruchome schody. W nowej przestrzeni wyznaczona została strefa gastronomiczna. Podziemne galerie, zachodnia i północna po modernizacji upodobnione zostaną do innych galerii podziemnych łączących dworzec z miastem.
Estetyzacja Dworca Centralnego to kolejny krok w kierunku poprawy standardu obsługi pasażerów. Chcemy, aby nowe rozwiązanie było także bardziej funkcjonalne dla naszych najemców. Dzięki budowie antresoli lepiej wykorzystamy potencjał dużej przestrzeni hali głównej i zwiększymy powierzchnię komercyjną obiektu, jednocześnie wzbogacając ofertę dla podróżnych. Punkty handlowe pojawią się nie tylko na górnym poziomie, ale również w dolnej części hali - podkreśla Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP S.A.

Prace na terenie dworca kolejowego będą prowadzone w kilku etapach. Dzięki temu Dworzec Centralny będzie przez cały okres modernizacji otwarty dla podróżnych. Prace budowlane  mają się  zakończyć w III kwartale 2015.Tak wyglądał warszawski Dworzec Centralny tuż po zakończeniu budowyWnętrze Dworca Centralnego po modernizacji według projektu Towarzystwa Projektowego

Wizualizacje prezentują planowane zmiany na Dworcu Centralnym; projekt modernizacji - SUD Architekt Polska Sp. z o.o.

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.