Architektura MuratorWydarzeniaModernizacja kolejowego Dworca Centralnego w Warszawie. Współczesna architektura Warszawy

Modernizacja kolejowego Dworca Centralnego w Warszawie. Współczesna architektura Warszawy

Już wkrótce rozpocznie się modernizacja Dworca Centralnego w Warszawie. Projekt przebudowy dworca kolejowego przygotowała pracownia architektoniczna Sud Architekt Polska Sp. z o.o.

Dworzec kolejowy Warszawa Centralna, nowa antresola
Dworzec kolejowy Warszawa Centralna, nowa antresola w hali głównej - powierzchnia użytkowa dworca wzrośnie. Fot. materiały prasowe PKP

Prace budowlane związane z nową inwestycją PKP rozpoczną się pod koniec 2014 roku. Obecnie trwa poszukiwanie wykonawcy prac – rozpoczął się już przetarg. Projekt modernizacja Dworca Centralnego przygotowała pracownię SUD Architekt Polska Sp. z o.o.

Co zmieni się na warszawskim dworcu kolejowym?

Efekt modernizacji będzie najbardziej widoczny w głównej hali. Zmieni się aranżacja wnętrz. Modernizacja oznacza usunięcie szklanych kiosków, które pojawiły się w przestrzeni Dworca Centralnego przed Mistrzostwami Euro 2012. Szklane bryły zaprojektowane zostały przez Grzegorza Niwińskiego i Jerzego Porębskiego (pracownia Towarzystwo Projektowe). Warszawscy projektanci projektowali modernizację zaniedbanego dworca kolejowego, dostosowali jego wnętrza do potrzeb osób niepełnosprawnych i przywrócili zatarte przez lata walory cennego budynku.

Nowy projekt Dworca Centralnego

Kolejną widoczną zmianą wprowadzona przez Sud Architekt  będzie antresola w hali. Podróżni będą się mogli do niej dostać z poziomu 0. Oba poziomy połączą ruchome schody. W nowej przestrzeni wyznaczona została strefa gastronomiczna. Podziemne galerie, zachodnia i północna po modernizacji upodobnione zostaną do innych galerii podziemnych łączących dworzec z miastem.
Estetyzacja Dworca Centralnego to kolejny krok w kierunku poprawy standardu obsługi pasażerów. Chcemy, aby nowe rozwiązanie było także bardziej funkcjonalne dla naszych najemców. Dzięki budowie antresoli lepiej wykorzystamy potencjał dużej przestrzeni hali głównej i zwiększymy powierzchnię komercyjną obiektu, jednocześnie wzbogacając ofertę dla podróżnych. Punkty handlowe pojawią się nie tylko na górnym poziomie, ale również w dolnej części hali - podkreśla Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP S.A.

Prace na terenie dworca kolejowego będą prowadzone w kilku etapach. Dzięki temu Dworzec Centralny będzie przez cały okres modernizacji otwarty dla podróżnych. Prace budowlane  mają się  zakończyć w III kwartale 2015.Tak wyglądał warszawski Dworzec Centralny tuż po zakończeniu budowyWnętrze Dworca Centralnego po modernizacji według projektu Towarzystwa Projektowego

Wizualizacje prezentują planowane zmiany na Dworcu Centralnym; projekt modernizacji - SUD Architekt Polska Sp. z o.o.

Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Rusza realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostaną zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci
Mennica Legacy Tower - nowy wieżowiec na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja kompleksu Mennica Legacy Tower według projektu pracowni Goettsch Partners z Chicago. Prezentujemy film i najnowsze zdjęcia z budowy Mennica Legacy Tower.
Biurowiec Nowogrodzka Square w Warszawie W jaki sposób kreuje się przyjazną przestrzeń? Z pewnością jest to wypadkowa wielu czynników, a Nowogrodzka Square szczęśliwie znalazła wśród nich punkt równowagi. O realizacji pracowni HRA Architekci pisze Robert Szumielewicz.