Architektura MuratorWydarzeniaMuzeum Czartoryskich wśród najlepszych placówek w Europie!

Muzeum Czartoryskich wśród najlepszych placówek w Europie!

Poznaliśmy nominacje do European Museum of the Year Award. Wśród 27 instytucji z całego kontynentu znalazły się aż dwie z Polski: odnowione Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Thesaurus Cracoviensis, czyli Centrum Interpretacji Artefaktów Muzeum Krakowa.

Muzeum Czartoryskich wśród najlepszych placówek w Europie!
Modernizacja Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, proj. Biuro Projektów Lewicki, Łatak i ART FM; fot. Szymon Poplewski

Europejska Nagroda Muzealna Roku (European Museum of the Year Award – EMYA ) przyznawana jest od 1977 roku przez Europejskie Forum Muzeów (European Museum Forum), niezależną organizację działającą pod auspicjami Rady Europy. Nagrodę otrzymują te placówki, które wytyczają nowe standardy w muzealnictwie, przyczyniają się do przyciągnięcia zwiedzających niepowtarzalną atmosferą, pomysłową interpretacją czy kreatywnym podejściem do edukacji i odpowiedzialności społecznej.

European Museum of the Year Award – EMYA 2021

Do konkursu mogą się zgłosić zarówno nowe muzea, jak i te, które przeszły znaczącą modernizację w ciągu trzech latach poprzedzających daną edycję. Oceny zgłoszeń i wyboru ostatecznych laureatów dokonuje kilkunastoosobowe jury, w którego skład wchodzą kuratorzy, historycy sztuki  i dyrektorzy wiodących muzeów na Starym Kontynencie. Do EMYA 2021 nominowano 27 placówek, m.in. Muzeum Designu w Zurychu, Muzeum Miejskie w Stuttgarcie czy Muzeum Kopenhagi, a także dwie instytucje z Polski: Muzeum Czartoryskich (proj. Biuro Projektów Lewicki, Łatak i ART FM) oraz Thesaurus Cracoviensis, oddział Muzeum Krakowa, będący otwartym dla publiczności magazynem studyjnym z licznymi pracowniami konserwatorskimi.

Europejską Nagrodę Muzealną Roku otrzymała dotąd tylko jedna placówka z Polski: w 2016 roku wyróżniono w ten sposób Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Warto dodać, że Muzeum Narodowe w Krakowie, któremu podlega Muzeum Książąt Czartoryskich, zdobyło w tym roku Grand Prix w konkursie Lider Dostępności za konsekwentne działania na rzecz dostosowania do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami kolejnych swoich oddziałów. Zwycięzców European Museum of the Year Award 2021 tradycyjnie poznamy pod koniec roku.   

Czytaj też: Lider Dostępności 2020 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce |

Ogólnopolski konkurs Współczesna sztuka użytkowa dla Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej Koło Naukowe Architektury Współczesnej Politechniki Lubelskiej ogłasza ogólnopolski konkurs dla uczniów i studentów „Współczesna sztuka użytkowa dla Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej”.
Trwa konkurs na najlepszy dyplom promujący zielone dachy lub ściany Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone ozaprasza do udziału w drugiej edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe dotyczące szeroko rozumianej problematyki zielonych dachów lub ścian.
Gdyński Modernizm w Obiektywie: konkurs fotograficzny Trwa 12. edycja konkursu fotograficznego Gdyński Modernizm w Obiektywie 2022. Zgłoszenia do 12 sierpnia.
Top Woman in Real Estate 2022: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu Top Woman in Real Estate 2022. Wśród nagrodzonych po raz pierwszy mężczyzna!
Konkurs na najpiękniejsze wizualizacje z drzwiami DRE Supreme by K. Miruć Jesteś projektantem, architektem, grafikiem lub designerem? Umiesz tworzyć piękne wizualizacje wnętrz? Koniecznie weź udział w konkursie organizowanym przez DRE! Stwórz wizualizację z drzwiami z linii DRE Supreme by K. Miruć i wygraj nawet 10 000 złotych. Zgłoszenia można wysyłać do 16 maja.
Ostatnie dni na zgłoszenie do konkursu o ekobudownictwie Jesteś studentem i interesujesz się ekologicznymi rozwiązaniami? Jeszcze tylko do 14 marca możesz zgłosić się do konkursu. Zadanie konkursowe polega na zaprezentowaniu ciekawego i ekologicznego rozwiązania, które może wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy.  Możesz je wykonać za pomocą infografiki, krótkiego filmu lub tekstu. Zaprezentowane przez Ciebie rozwiązanie może być zarówno Twoim autorskim pomysłem, jak i koncepcją, która jest już powszechnie stosowana. Zanim przystąpisz do pracy, zapoznaj się z krótką listą inspiracji.