Architektura MuratorWydarzeniaMyślenie krajobrazem. Dyskusja o architekturze norweskiej

Myślenie krajobrazem. Dyskusja o architekturze norweskiej

Spotkanie z Bartoszem Haduchem, Jarosławem Kozakiewiczem i Janem Kubecem poprowadzi Ewa P. Porębska, redaktor naczelna "Architektury-murator". MCK w Krakowie, 15.03.2012 (czwartek), 18.00

Farma Dalaker
Farma Dalaker/Galta, Rennesøy, okręg Rogaland, Knut Hjeltnes AS Sivilarkitekter MNAL,2005(©Jiri Havran), materiały prasowe MCK

"Myślenie krajobrazem”, czyli dążenie do harmonijnego osadzenia nowych budynków w zastanej przestrzeni, jest charakterystyczną cechą współczesnej architektury norweskiej. Podejście to charakteryzuje zarówno prace klasyka norweskiej architektury, Sverre Fehna jak i projekty jego następców.  Architekci nowego pokolenia, tworzący w takich pracowniach jak Helen & Hard, Jensen & Skodvin czy najszerzej znana Snøhetta, przywiązują wielką wagę do kontekstu przestrzennego swoich realizacji.

Stosowanie się do założeń sustainability architecture - architektury zakładającej zrównoważony rozwój środowiska i jego użytkowników - prace te powstają na styku architektury, sztuki site-specific i rzeźby. Natura nie nie jest w nich traktowana jako tło, lecz jak źródło inspiracji, albo wręcz część dzieła. Przykład Opery w Oslo, która swoją bryłą nawiązuje do lodowca i panoramy otaczających miasto gór pokazuje, jak tego typu realizacje organizują otaczającą je przestrzeń, nie wchodząc z nią w konflikt.

Wystawa Współczesna architektura norweska 2005-2010 prezentuje niektóre spośród tych obiektów.  Ekspozycja stanie się punktem wyjścia do rozmowy o „myśleniu krajobrazem” w kreowaniu formy architektonicznej i tworzeniu dla niej właściwego kontekstu przestrzennego.
Zapraszając Jana Kubeca, Bartłomieja Haducha i Jarosława Kozakiewicza chcemy zarówno zaprezentować najlepsze realizacje jak i zastanowić się nad perspektywami tego rodzaju architektury – deklarują organizatorzy dyskusji.

Myślenie krajobrazem
15.03.2012 (czwartek), godz. 18.00
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Rynek Główny 25, Kraków

Współczesna architektura norweska 2005–2010. Finisaż krakowskiej wystawy Do pierwszego kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie prezentowane będą najciekawsze prace norweskich architektów, zrealizowane w ciągu ostatniego pięciolecia
Współczesna architektura norweska. Pierwsze dni wystawy w Krakowie W Miedzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie rozpoczęła się właśnie wystawa prezentująca najciekawsze realizacje norweskich architektów, ukończone w latach 2005-2010. Wystawa będzie trwała od 14 lutego do 1 kwietnia 2012 r.
Wernisaż wystawy "Współczesna architektura norweska 2005-2010" Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza w poniedziałek 13 lutego na wernisaż wystawy poświęconej współczesnej architekturze Norwegii. Dzień później w MCK odbędzie się wykład kuratorki wystawy, Niny Berre, inaugurujący cykl wydarzeń towarzyszących ekspozycji.
Architektura norweska - wystawa Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie  przygotowuje wystawę "Współczesna architektura norweska 2005-2010"