Architektura MuratorWydarzeniaNagroda Architektoniczna Polityki. Najlepsze realizacje architektoniczne 2013 roku

Nagroda Architektoniczna Polityki. Najlepsze realizacje architektoniczne 2013 roku

Służewski Dom Kultury, zaprojektowany przez warszawskie pracownie architektoniczne WWAA i 137kilo laureatem Nagrody Architektonicznej Polityki za rok 2013

Dom nad morzem w Pobierowie, Ultra Architects, Tomasz Osięgłowski
Dom nad morzem w Pobierowie, Ultra Architects, Tomasz Osięgłowski

Nagroda Architektoniczna Polityki przyznana

Już po raz trzeci wręczona została Nagroda Architektoniczna Polityki. Gala i uroczyste wręczenie nagrody odbyły się 3 czerwca 2014 w gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Po burzliwych obradach kilkunastoosobowego jury, główną nagrodę otrzymał Służewski Dom Kultury w Warszawie. Dom kultury zaprojektowały dwie warszawskie pracownie architektoniczne, WWAA i 137kilo.

Oprócz profesjonalnego jury, własną nagrodę przyznają także internauci. W 2014 roku w internetowym plebiscycie nagrodę otrzymało Muzeum Historii Żydów Polskich, zaprojektowane przez fińską pracownię architektoniczną Lahdelma & Mahlamäki.

Wśród pięciu realizacji, które otrzymały nominacje do Nagrody Architektonicznej Polityki za rok 2013 znalazły się także: rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu (JEMS Architekci), gmach nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach (Riegler Riewe Architekten ZT-Ges.m.b.H) oraz Dom Nad Morzem (Ultra Architects).

W 2014 roku nagroda przyznana została już po raz trzeci. Do nagrody nominowane były wzorcowe realizacje architektoniczne, ukończone w poprzednim roku. Podobnie jak w dotychczasowych edycjach, realizacje te miały być obiektami o wysokim poziomie architektonicznym, przyjaznymi ludziom i poprawiającymi estetykę otoczenia.

Nominacje do Architektonicznej Nagrody Polityki przyznawane są w dwóch etapach. W pierwszym z nich kilkudziesięciu zaproszonych przez redakcję ekspertów proponuje kandydatury. Cztery najczęściej zgłaszane realizacje automatycznie nominowane są do nagrody. Prawo do wyboru piątego obiektu zastrzega dla siebie redakcja tygodnika Polityka. W kolejnym etapie kilkunastoosobowe jury wskazuje laureata Grand Prix Nagrody Architektonicznej Polityki.

W trzeciej edycji konkursu w gronie jurorów znaleźli się: Grzegorz Buczek – wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich; Feliks Falk – reżyser, scenarzysta, absolwent ASP w Warszawie; Sebastian Karpiel-Bułecka – muzyk, z wykształcenia architekt; Marek Kościkiewicz – muzyk, producent, absolwent warszawskiej ASP; Ewa P. Porębska – redaktor naczelna miesięcznika „Architektura murator”; Krzysztof Sołoducha – redaktor naczelny portalu Sztuka Architektury; Filip Springer – reportażysta i fotoreporter; Bogna Świątkowska – prezes Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana; Jarosław Trybuś – krytyk architektury,zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Historycznego m. st. Warszawy; Andrzej Walczak – architekt, współwłaściciel Grupy Atlas, sponsora nagrody, a także przedstawiciele redakcji tygodnika Polityka, Jerzy Baczyński, Jacek Poprzeczko i Piotr Sarzyński.Znamy finalistów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2017 Tygodnik „Polityka” ogłosił piątkę finałowych realizacji, które ubiegają się w tym roku o nagrodę główną. Do niedzieli 29 kwietnia swojego faworyta mogą też wskazać internauci!
Międzynarodowe Centrum Kongresowe z Nagrodą Architektoniczną "Polityki" 2015 Piątą edycję Nagrody Architektonicznej tygodnika "Polityka" zwyciężyło Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach projektu JEMS Architekci. Obiekt zlokalizowany w sercu katowickiej Strefy Kultury otrzymał nagrodę za oryginalność oraz sposób w jaki wpisuje się w otoczenie.
Finaliści Nagrody Architektonicznej Polityki 2016 Już wkrótce rozstrzygnięcie piątej edycji Nagrody Architektonicznej tygodnika "Polityka". Laureat Grand Prix zostanie wybrany spośród 5 finalistów podczas gali, która odbędzie się w czerwcu 2016 roku w Warszawie.
Nagroda Architektoniczna Polityki dla Cricoteki Po burzliwych obradach jury, Grand Prix przyznano Ośrodkowi Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, projektu IQ2 konsorcjum nsMoonStudio i Wizja. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Służewskim Domu Kultury.
Nominacje do nagrody architektonicznej tygodnika "Polityka" Zbliża się finał III edycji nagrody architektonicznej tygodnika "Polityka". Do niedzieli 18 maja 2014 na stronie internetowej konkursu można oddać głos na wybraną realizację. Do wygrania 10 zestawów książek ufundowanych przez Centrum Architektury