Nagroda Architektoniczna POLITYKI

i

Autor: Archiwum Architektury Laureaci tegorocznej nagrody architektonicznej Polityki oraz przedstawiciele redakcji tygodnika; Fot. Teodor Klepczyński/POLITYKA

Nagroda Architektoniczna POLITYKI

2018-07-27 15:19

W siedmioletniej historii konkursu tygodnika „Polityka” po raz trzeci nagrodzony został obiekt z Katowic: Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego autorstwa katalońskiej pracowni BAAS arquitectura oraz Grupa 5 Architekci i MAŁECCY Biuro Projektowe – relacja z uroczystości wręczenia nagród.

Laureatami siódmej Nagrody Architektonicznej POLITYKI zostali autorzy siedziby Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach („A-m” 3/2018) – katalońska pracownia BAAS arquitectura oraz Grupa 5 Architekci i MAŁECCY Biuro Projektowe. To kolejne wyróżnienie, które trafia do rąk projektantów tego budynku (otrzymali już m.in. Nagrodę Roku SARP 2017), natomiast w siedmioletniej historii konkursu POLITYKI po raz trzeci nagrodzony został obiekt z Katowic.

W pierwszej edycji, w 2011 roku, zwyciężyło Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka autorstwa HS99, w 2015 roku Międzynarodowe Centrum Kongresowe projektu JEMS Architekci. Dodatkowo w finale w różnych edycjach znalazły się także dwa inne obiekty powstałe w tzw. Strefie Kultury: siedziby Muzeum Śląskiego (Riegler Riewe Architekten) oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (Konior Studio). Ciekawostką jest fakt, że tegorocznego zwycięzcę od zwycięzcy pierwszej edycji dzieli w linii prostej zaledwie 200 m, zaś jeśli dodamy do tego obiekty Strefy Kultury – NOSPR, MŚ i MCK – to okazuje się, że wszystkie mieszczą się w trójkącie, którego najdłuższy bok wynosi 700 m – podsumowują redaktorzy POLITYKI. Częścią konkursu jest również plebiscyt internautów.

Nagroda Architektoniczna POLITYKI

i

Autor: Archiwum Architektury Nagrodzony budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; Fot. Jakub Certowicz

Tym razem większością 64% głosów zwyciężył w nim biurowiec Bałtyk w Poznaniu, zaprojektowany przez holenderską pracownię MVRDV we współpracy z polskim biurem Natkaniec Olechnicki Architekci („A-m” 8/2017). W finale znalazły się również Akademeia High School w Warszawie (medusa group, „A-m” 1/2018), blok przy ul. Sprzecznej 4, również w stolicy (BBGK Architekci, „A-m” 6/2017) oraz Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku (Studio Architektoniczne Kwadrat, „A-m” 4/2017). Gala wręczenia nagród odbyła się 12 czerwca w jednym z budynków- finalistów – Akademeia High School. Twórcy wyróżnienia stawiają sobie za cel pokazywanie i promowanie realizacji stanowiących symbol dobrego smaku, przyjaznych ludziom i w oczywisty sposób poprawiających estetykę otoczenia. Corocznie do udziału w przedsięwzięciu zapraszane jest wybrane grono osób – architekci i urbaniści, krytycy architektury, przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz ładu w przestrzeni publicznej i artyści. Poprzez swoje nominacje wskazują oni warte uwagi obiekty zrealizowane w danym roku w trzech kategoriach: realizacje architektoniczne, rozwiązania urbanistyczne i sztuka w przestrzeni publicznej. Ostatecznie finalistów i laureatów wybiera jury, w którym tym razem zasiadali: architekt i urbanista Grzegorz Buczek, architekt i scenograf Paweł Dobrzycki, reżyser Feliks Falk, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Warszawy Marlena Happach, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży i marketingu Grupy Atlas Paweł Kisiel, muzyk Marek Kościkiewicz, redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska, redaktor naczelny portalu Sztuka Architektury Krzysztof Sołoducha, architektka i urbanistka Magdalena Staniszkis, prezes Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana Bogna Świątkowska, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Warszawy Jarosław Trybuś oraz przedstawiciele redakcji POLITYKI: Jerzy Baczyński i Piotr Sarzyński.

(RED)