Architektura MuratorWydarzeniaNagroda dla identyfikacji wizualnej Muzeum Architektury we Wrocławiu

Nagroda dla identyfikacji wizualnej Muzeum Architektury we Wrocławiu

Muzeum Architektury we Wrocławiu znalazło się w gronie laureatów II Przeglądu Muzeum Widzialne 2015, zorganizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie. Autorami nagrodzonego projektu są grafik Marian Misiak, architekt Piotr Zybura i pracownia Arch_it.

Nagroda dla Muzeum Architektury we Wrocławiu
Fot. Muzeum Architektury we Wrocławiu

W ramach Przeglądu Muzeum Widzialne nagradzane są identyfikacje wizualne i projekty graficzne instytucji wystawienniczych - systemy informacji wewnątrz i na zewnątrz obiektów muzealnych, projekty druków, oznakowanie wystaw stałych i czasowych, wydawnictwa oraz grafika strony internetowej.

Nagrodzony w drugiej edycji konkursu nowy system identyfikacji wizerunkowej i kierunkowej Muzeum Architektury we Wrocławiu to realizowana w dwóch etapach koncepcja autorstwa grafika Mariana Misiaka oraz architekta Piotra Zybury i pracowni Arch_it. Pierwsza część projektu identyfikacji prowadzona była jednocześnie z przebudową wnętrz muzeum, która trwała od kwietnia do lipca 2014 roku.

Prosty i klarowny system identyfikacji wizualnej i kierunkowej stanowi integralną część rozwiązań architektonicznych. Scala estetycznie różne obszary muzeum i wprowadza wyraźne powiązania pomiędzy salami wystawienniczymi. Najważniejszymi elementami czarno-białej identyfikacji kierunkowej są przeskalowany, syntetycznie ujęty plan muzeum, umieszczony w konwencji infografiki w holu wejściowym, oraz oszczędne w swojej formie piktogramy zamieszczone na pionowych totemach w przestrzeni budynku. Charakterystyczna dla identyfikacji jest nowa aranżacja logotypu instytucji, zaprojektowanego w 1965 roku przez Tadeusza Ciałowicza. Dla podkreślania ciągłości wieloletniej tradycji muzeum znak graficzny nie został zmieniony, ale logo zyskało nową oprawę przez dodanie dwujęzycznej nazwy instytucji.

Drugi etap projektowania nowego systemu identyfikacji był związany z obchodzonym w 2015 roku jubileuszem 50-lecia muzeum i ściśle powiązany z działaniami podjętymi we wnętrzu budynku. Nowa, złoto-czarna szata graficzna druków i znaków firmowych oraz narzędzi internetowych autorstwa Mariana Misiaka obejmowała jubileuszowy wariant logotypu, papier firmowy, dwa formaty kopert firmowych, pieczątkę firmową oraz stopkę mailingową. Kontynuacją nowego systemu identyfikacji był projekt graficzny druków okolicznościowych przygotowanych z okazji jubileuszu instytucji – zaproszenia i folderu.

Więcej na temat przebudowy wnętrz Muzeum Architektury we Wrocławiu w "Architekturze-murator" nr 4/2015.

Wayfinding według Studia Blisko: rozmowa z architektką Anną Nowokuńską Kiedyś powszechna była współpraca architektów z artystami, dlatego w dawnych kamienicach występowały indywidualnie projektowane rzeźby, mozaiki, reliefy czy kompozycje liternicze. W przypadku Rezydencji Łazienki Park poszliśmy tym tropem i zaproponowaliśmy wayfiding, który łączy funkcje nawigacji i sztuki w architekturze – o tym, czym jest wayfinding, kiedy jest potrzebny i jak go umiejętnie stosować rozmawiamy z Anną Nowokuńską, architektką i projektantką graficzną ze Studia Blisko.
Zaprojektuj System Informacji Miejskiej dla Krakowa Trwa konkurs na projekt Systemu Informacji Miejskiej dla Krakowa. Zgłoszenia portfolio tylko do 18 sierpnia!
Projekt roku 2013. Wystawa Najlepsze projekty graficzne 2013 prezentowane będą w warszawskiej galerii Kuratorium do 11 stycznia 2014
Filharmonia Łódzka. Konkurs na projekt identyfikacji wizualnej Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) ogłaszają otwarty, dwuetapowy konkurs na projekt identyfikacji wizualnej. Termin nadsyłania portfolio upływa 16 grudnia
Konkurs na projekt identyfikacji wizualnej Dworca Centralnego w Warszawie PKP S.A. zaprasza do udziału w konkursie na projekt identyfikacji wizualnej – logo oraz materiałów promocyjnych – Dworca Centralnego w Warszawie. Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 26 września 2013