Architektura MuratorWydarzeniaNagroda Ministerstwa Kultury dla miesięcznika "Architektura-murator"

Nagroda Ministerstwa Kultury dla miesięcznika "Architektura-murator"

Miesięcznik "Architektura-murator” otrzymał Honorową Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego za szczególne dokonania w dziedzinie upowszechniania kultury

Doroczna Nagroda Ministerstwa Kultury, Architektura murator
fot. Marcin Czechowicz

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawana jest od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury w uznaniu całokształtu ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. Laureatami tegorocznych nagród zostali m.in. Stanisława Celińska, Wiesław Myśliwski i Krzysztof Pastor. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Wojciech Młynarski. Gala wręczenia statuetek, z udziałem ministra Bogdana Zdrojewskiego, odbyła się 29 maja w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

"Architektura-murator" obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia działalności. Jest najważniejszym i najbardziej opiniotwórczym polskim czasopismem architektonicznym, specjalizującym się w prezentacji współczesnej architektury powstającej na terenie Polski. Przez 20 lat na łamach „Architektury-murator” zaprezentowano ok. 3000 obiektów, które w znaczący sposób kreują polską przestrzeń. To jedyny tak obszerny zapis historii architektury naszego kraju po 1989 roku.

- „Tworząc w 1994 roku nasze czasopismo postawiliśmy sobie za cel nie tylko profesjonalne, rzetelne przekazywanie zawodowej wiedzy o architekturze, ale przede wszystkim promowanie najlepszych polskich osiągnięć w tej dziedzinie. Jednak nasz zespół nigdy nie zajmował się wyłącznie pracą nad gazetą – organizowaliśmy cykliczne konkursy, wystawy, inicjowaliśmy pokoleniowe spotkania i wiele innych wydarzeń. W tym sensie pełniliśmy bardziej funkcję architektonicznej instytucji, niż typowego wydawcy prasowego - mówi Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-murator”. - Nie było by to możliwe bez ogromnej pracy członków zespołu redakcyjnego i wielu zaangażowanych w takie działania współpracowników oraz wspierających nas przyjaciół i instytucji; a także bez wyjątkowej życzliwości i wsparcia dla takich działań ze strony wydawcy. W ciągu dwudziestu lat pracowało pod szyldem „ARCHITEKTURY-murator” grono prawdziwych ‘architektonicznych’ pasjonatów i przyznanie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego nagrody dla miesięcznika odbieramy jako wyraz uznania dla tej wspólnej pasji i zespołowego wysiłku” - dodaje Porębska.

Od 1994 roku "Architektura-murator" zorganizowała ponad 40 polskich i międzynarodowych spotkań i konferencji, 20 konkursów i 11 wystaw. Jednym z najważniejszych projektów była wystawa "POLSKA. IKONY ARCHITEKTURY" (2006 rok) prezentująca 20 najlepszych obiektów - ikon architektury, wzniesionych w Polsce po 1989 roku. Ekspozycja powstała we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Prezentowano ją w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, a także w polskich instytutach oraz placówkach dyplomatycznych za granicą oraz w wybranych muzeach, m.in. w Düsseldorfie, Luksemburgu, Bukareszcie.

Redakcja "Architektury-murator" od 1995 roku organizuje kolejne edycje konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, w którym przyznawane są jedne z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych w Polsce. W siedmiu edycjach konkursu rozstrzygniętych do tej pory rywalizowało ponad 2,6 tys. budynków i przestrzeni publicznych. Grand Prix ostatniej edycji z 2012 roku przyznał osobiście Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. To pierwsza nagroda architektoniczna wręczona przez prezydenta Polski.

Redakcja miesięcznika otrzymała wiele nagród, m.in. za walory artystyczne okładek czasopisma, a wybrane okładki trafiły do zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Redaktor naczelna Ewa P. Porębska otrzymała medal Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz medal Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP "Bene Merentibus” za zasługi dla rozwoju i promocji architektury polskiej. Najbardziej prestiżowe odznaczenie – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz ochrony ładu przestrzennego i rozwoju architektury - odebrała trzy dni temu z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Statuetka dla Architektury murator, nagroda Ministerstwa Kultury
Projekt statuetki: Jerzy Porębski
O czym będziemy rozmawiać podczas Młodych do Łodzi 2023. Tematy paneli dyskusyjnych Jak obronić projekt przed inwestorem? Czy architekci są odpowiednio wynagradzani? Czy pracoholizm to ich choroba zawodowa? W jaki sposób opowiadać o architekturze? Czy możemy zapisać styl architekta w postaci programu? I czy możliwe jest budowanie mostów między architektonicznymi instytucjami, stowarzyszeniami i jednostkami naukowymi? Publikujemy opisy siedmiu paneli dyskusyjnych oraz biogramy panelistek i panelistów piątej edycji konfrontacji Młodzi do Łodzi.
Młodzi do Łodzi 2023: zarezerwuj czas! 26-27 maja piąte ogólnopolskie spotkanie ≤ 40 w Łodzi Jesteś właścicielem lub właścielką pracowni, wolnym strzelcem, pracownikiem czy pacowniczką naukowo-dydaktyczną przed 40 rokiem życia i chcesz porozmawiać o architektonicznych wyzwaniach ważnych dla Twojego pokolenia? To spotkanie właśnie dla Ciebie! Rezerwuj czas i przyjedź w maju do Łodzi.
Wernisaż „Archikolaży Ewy P. Porębskiej” [FILM] Wystawa „Archikolaże Ewy P. Porębskiej” stanowi kompilację wspomnień, przemyśleń i doświadczeń architektki. To osobiste refleksje o przełomach w architekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach. 6 grudnia w Zodiaku – Warszawskim Pawilonie Architektury odbył się wernisaż ekspozycji.
Wernisaż „Archikolaży Ewy P. Porębskiej”: FOTORELACJA Wystawa „Archikolaże Ewy P. Porębskiej” stanowi kompilację wspomnień, przemyśleń i doświadczeń architektki. To osobiste refleksje o przełomach w architekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach. 6 grudnia w Zodiaku – Warszawskim Pawilonie Architektury odbył się wernisaż ekspozycji.
Ewa P. Porębska rozmawia z Romualdem Loeglerem [FILM] O międzynarodowych kontekstach, biennale w Krakowie, czasopismach i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Romualdem Loeglerem.
Ewa P. Porębska rozmawia z Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim [FILM] O wierszach, szkicach, zawodowych wyzwaniach, zabawie i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania on-line, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim.