Nagroda ministra kultury

i

Autor: Archiwum Architektury Kazimierz Łatak i Piotr Lewicki; Fot. Paweł Piotrowski.archiwum BPLŁ

Nagroda ministra kultury

2018-07-27 15:19

Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Architektura otrzymali w tym roku Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak. To docenienie architektury nowoczesnej, a zarazem tradycyjnej; architektury, która szanuje przestrzeń – podsumował minister Piotr Gliński.

Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Architektura otrzymali w tym roku Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak. To docenienie architektury nowoczesnej, a zarazem tradycyjnej; architektury, która szanuje przestrzeń – podsumował minister Piotr Gliński. Ceremonia przyznania nagród odbyła się 15 czerwca, a wśród laureatów w 16 różnych kategoriach – oprócz krakowskich architektów – są m.in. Jan Englert, Ryszard Peryt, Marian Dziędziel i Andrzej Szczerski.

Tegoroczna gala miała wyjątkowy charakter ze względu na przypadającą setną rocznicę powstania ministerstwa. Nagroda przyznawana jest od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury za całokształt ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. Jak czytamy na stronie ministerstwa, to prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w polskiej kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują. W kategorii Architektura nagrody otrzymali dotąd m.in. Bolesław Stelmach, Tomasz Konior i Robert Konieczny, a kategorii Upowszechnianie kultury nasza redakcja. Biuro Projektów Lewicki Łatak powstało 23 lata temu w Krakowie, jednak w tym roku Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak obchodzą już trzydziestą rocznicę współpracy. Uczcili ją wystawą w krakowskiej Galerii Architektury GAGA, na której można było oglądać kilkadziesiąt projektów – zdjęcia, rysunki, modele i próbki materiałów. Krakowscy architekci są autorami m.in. Hotelu pod Wawelem, budynku mieszkalnego Corte Verona we Wrocławiu, rozbudowy Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach oraz ukończonej niedawno hali sportowej klubu Cracovia. Słyną także z projektów przestrzeni publicznych. Za modernizację krakowskiego placu Bohaterów Getta otrzymali wiele nagród, w tym Grand Prix w zorganizowanym w 2012 roku polsko-niemieckim konkursie Urban Quality Award.

(RED)