Architektura MuratorWydarzeniaNagroda Roku SARP 2013: Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Nagroda Roku SARP 2013: Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

W siedzibie SARP w Warszawie wręczono nagrody architektoniczne dla najlepszych budynków zbudowanych w 2012 i 2013 roku. Uroczystość odbyła się w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który objął honorowy patronat nad nagrodą. Za najlepsze realizacje współczesnej polskiej architektury jury uznało Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Lahldema & Mahlamaki, Nagroda Roku 2013
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Lahldema & Mahlamaki, Nagroda Roku 2013

Laureatami przyznawanej corocznie nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich zostały dwa niezwykle ważne dla polskiej kultury i architektury budynki. W edycjach 2012 i 2013 nagrody przyznano Europejskiemu Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (2012) oraz Muzeum Historii Żydów Polskich, Lahdelma & Mahlamäki Architects we współpracy z Kuryłowicz & Associates. W uroczystości wziął udział Prezydent RP Bronisław Komorowski, który po raz pierwszy gościł w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich, obchodzącego w tym jubileusz działalności.

Nagroda Roku 2013 dla najlepszego obiektu wzniesionego ze środków publicznych: Muzeum Historii Żydów Polskich, Lahdelma & Mahlamäki Architects

W prezentacji opublikowanej na łamach miesięcznika "Architektura-murator" Krzysztof Mycielski pisał, że "zyskaliśmy ikonę architektury już nie o lokalnym, ale europejskim zasięgu, a zarazem obiekt o wielkim znaczeniu dla polskiej tożsamości". Sam architekt wypowiadając się o muzeum podkreślał jego skromność i powściągliwą, uspokojoną estetkę. Powstało muzeum będące pomnikiem i symbolem, który "nie tylko spogląda w przeszłość, ale też odnosi się do przyszłości". Forma zlokalizowanego w sercu powojennej zabudowy Muranowa budynku o szklanej fasadzie opiera się na kontraście prostej bryły na zewnątrz i ekspresyjnego holu wewnątrz. Jak czytamy w opinii jury "ukształtowanie muzeum przeprowadza przestrzeń zewnętrzną przez wnętrze budynku, a doświadczenie tego przejścia staje się dla odwiedzającego doznaniem architektonicznym".

Autorzy: Lahdelma & Mahlamäki Architects, Helsinki
Kuryłowicz & Associates, Warszawa
Generalny projektant: Rainer Mahlamäki 
Zespół autorski: Ritte Id, Maritta Kukkonen, Miguel De Silva, Jukka Savolainen, Markus Wikar, Maija Sillanpää, Stefan Kuryłowicz, Ewa Kuryłowicz, Paweł Grodzicki, Marcin Ferenc, Tomasz Kopeć, Michał Gatkowski, Piotr Kudelski, 
Architekt sprawdzający: Piotr Kuczyński
Inwestor zastępczy: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Wykonawca: Polimex Mostostal, Warszawa

Prezentacja realizacji znalazła się na łamach numeru 6/2013 miesięcznika "Architektura-murator"

Dwa pierwsze równorzędne wyróżnienia przyznano pracowniom KKM Kozień Architekci za Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu i JEMS Architekci za rozbudowę Biblioteki Raczyńskich przy Placu Wolności 19 w Poznaniu. Drugie wyróżnienie otrzymała pracownia Ultra Architects za projekt Domu nad morzem w Pobierowie, a wyróżnienie za najlepszy obiekt wzniesiony ze środków publicznych w 2013 roku przyznano pracowni architektonicznej Studio A4 za adaptację starej transformatorowni na potrzeby Trafostacji Sztuki w Szczecinie.

Wśród nominowanych obiektów znalazły się: zespół administracyjno-kongresowy targów Kielce (II etap rozbudowy) (Biuro Studiów i Projektów architekt Barbara Średniawa), budynek wielofunkcyjny „Plac Unii”, Warszawa (Kuryłowicz & Associates), Aula Dydaktyczno-Widowiskowa Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku Arkon Jan Kabac, Białystok + Meteor Architects, Białystok, Pawilon plażowy nad Wisłą w Warszawie (Ponadto grupa projektowa), budynek biurowo-usługowy „Chmielna 25”, Warszawa (Bulanda, Mucha Architekci).

Skład jury Nagrody Roku 2013:
- Przewodniczący Jury Marek Perepeczo, Wiceprezes SARP
- Karel Cieślar, Stowarzyszenie Architektów Czeskich
- Maciej Gardiasz, SARP Szczecin
- Piotr Lewicki, SARP Kraków
- Marta Sękulska-Wrońska, SARP Warszawa
- Bolesław Stelmach, SARP Warszawa
- Henryk Zubel, SARP Katowice

Nagroda Roku SARP 2019 – zgłoszenia tylko do 22 marca Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do nadsyłania zgłoszeń na konkurs o Nagrodę Roku SARP 2019. O przyznanie tego prestiżowego wyróżnienia mogą występować nie tylko architekci , ale też oddziały SARP, inwestorzy, organy administracji publicznej i redakcje magazynów architektonicznych.
Nagrody Roku SARP 2017 rozdane! Grand Prix dla Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach 23 maja poznaliśmy laureatów Nagrody Roku SARP 2017. Jury doceniło takie realizacje jak Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach, biurowiec Za Bramką w Poznaniu, Sąd Rejonowy w Siedlcach, Rudy Dom, przedszkole w Żorach oraz Domowy Szpital w Białej Podlaskiej.
Nagroda Roku SARP 2016 Grand Prix tegorocznej Nagrody SARP otrzymała pracownia Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne za lubelski Teatr w Budowie – Centrum Spotkania Kultur (autor: Bolesław Stelmach, zespół autorski: Marek Zarzeczny, Rafał Szmigielski, Zbigniew Wypych, Sławomir Kłos, prezentacja „A-m” 8/2016). Lapidarność współczesnego rozwiązania formalnego połączona z bogactwem cytatów z trudnej, „siermiężnej” przeszłości obiektu jest wzbogacona zupełnie współczesnymi rozwiązaniami, świadomie łamiącymi odziedziczoną oschłość miejsca. (...) Powstał obiekt monumentalny w wyrazie, a ludzki w dotyku. Mistrzostwo! – czytamy w werdykcie.
Projekt oceanarium w Gdyni Projekt nowego oceanarium wraz z zagospodarowaniem końca Molo Południowego w Gdyni otrzymał nagrodę dla najlepszego dyplomu na polskich uczelniach architektonicznych w 2015 roku. Autorem pracy jest Mikołaj Adamus, absolwent Politechniki Gdańskiej.
Nagrody SARP dla Teatru Szekspirowskiego i Cricoteki 25 czerwca w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie wręczono Nagrodę Roku 2014 oraz Nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych w 2014 roku.
Nagroda Roku SARP 2012: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach Znamy laureatów przyznawanej przez SARP Nagrody Roku 2012 i 2013 dla najlepszego obiektu architektonicznego oraz dla najlepszej inwestycji publicznej. Nagrodę główną otrzymało Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (2012) oraz Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie (2013). Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski