Architektura MuratorWydarzeniaNagroda SARP dla Barskich

Nagroda SARP dla Barskich

Po raz pierwszy w pięcioletniej historii Honorowej Nagrody SARP Wrocław to prestiżowe wyróżnienie przyznano nieżyjącym już architektom. Kapituła postanowiła uhonorować Krystynę i Mariana Barskich za ich wyjątkowo wyróżniającą się i bogatą twórczość, która na trwale wpisała się w krajobraz miasta.

Nagroda SARP dla Barskich
Instytut Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego (1970), fot. Agnieszka Dąbrowska

Honorowa Nagroda wrocławskiego oddziału SARP przyznawana jest od 2011 roku. Laureatów wybiera kapituła, w której skład wchodzą m.in. kolejni wyróżnieni w ten sposób architekci oraz prezes wrocławskiego SARP-u. Dotychczas nagrodę zdobyli: Stefan Müller (2011), Anna i Jerzy Tarnawscy (2012), Zbigniew Maćków (2013), Wojciech Jarząbek (2014) oraz Dorota i Mariusz Szlachcicowie (2015). Z uwagi na fakt, że rok 2016 miał szczególne znaczenie dla miasta, które pełniło wówczas rolę  Europejskiej Stolicy Kultury, kapituła postanowiła zawiesić regulaminowe przyznawanie nagród i uhonorować pośmiertnie Krystynę i Mariana Barskich za ich wyjątkowo wyróżniającą się i bogatą twórczość, która na trwale wpisała się w krajobraz Wrocławia. Wydarzeniu towarzyszyła premiera książki Krzysztofa Zientala „Ołówkiem i kredką. Krystyna Postawka-Barska (1925-1999) i Marian Barski (1927-2005)”, która rozpoczyna serię publikacji poświęconych dolnośląskim projektantom. Do najważniejszych realizacji Barskich we Wrocławiu należą: Dom Asystenta przy ul. Pasteura (1965), Instytut Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego (1970) oraz Domy Studenckie „Ołówek" i „Kredka" przy pl. Grunwaldzkim (1992).

Nagroda SARP dla Barskich
Krystyna i Marian Barscy, fot. dzięki uprzejmości Ewy Barskiej

Krystyna Barska, z d. Postawka (1925-1999), absolwentka WA PWr, w latach 1952-1967 związana była z Miastoprojektem-Wrocław, następnie, aż do 1990 roku, z Zakładem Studyjno-Projektowym PWr, a od 1990 roku z Pracownią Architektoniczną APPA II.


Marian Barski (1927-2005), absolwent WA PWr, od 1993 roku profesor tej uczelni. W latach 1948-1949 pracował w Zakładzie Osiedli Robotniczych, w latach 1949-1969 w Miastoprojekcie-Wrocław, a w latach 1967-1991 w Zakładzie Studyjno-Projektowym PWr. Od 1991 az do śmierci związany z Pracownią Architektoniczną APPA II.

Honorowa Nagroda SARP 2019 wręczona! Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody SARP został szczeciński architekt Jacek Lenart. Uroczystość wręczenia nagrody, połączona z otwarciem wystawy dorobku laureata, odbyła się 29 listopada 2019 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.  
Honorowa Nagroda SARP 2019 dla Jacka Lenarta Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody SARP został szczeciński architekt Jacek Lenart. Kapituła doceniła projektanta za wrażliwość, talent i zaangażowanie. Przypominamy jeden z wywiadów z Jackiem Lenartem opublikowany na łamach „Architektury-murator”.
Honorowa Nagroda SARP W 2017 roku Honorowa Nagrodę SARP otrzymał Wojciech Zabłocki, autor projektów licznych obiektów sportowych w kraju i na świecie. Potrzeby użytkowników architekt poznał bardzo dobrze – sam przez kilkanaście lat uprawiał szermierkę, wielokrotnie reprezentował Polskę na olimpiadach i mistrzostwach świata w tej dziedzinie. Uroczystość wręczenia nagrody, połączona z otwarciem wystawy projektów laureata, odbyła się 1 grudnia 2017 roku w siedzibie SARP podczas Walnego Zjazdu Delegatów stowarzyszenia. Jak co roku przyznane zostały również medale SARP Bene Merentibus za zasługi dla rozwoju polskiej architektury i stowarzyszenia. Otrzymali je architekt i muzyk Jan Karpiel-Bułecka senior, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu Jerzy Ilkosz oraz pianista i kompozytor Krystian Zimerman.
Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha odebrali honorową nagrodę SARP 11 grudnia w siedzibie Oddziału Warszawskiego SARP odbyło się wręczenie honorowej nagrody SARP. Jej laureatami zostali architekci Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha.
Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha laureatami Honorowej Nagrody SARP Jedną z najważniejszych nagród przyznawanych polskim architektom, honorującą całokształt twórczości, otrzymają w tym roku Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha.
Spotkanie z Mistrzem - Stanisław Niemczyk SARP Oddział Kraków zaprasza na wykład śląskiego architekta Stanisława Niemczyka, laureata Honorowej Nagrody SARP w 1998 roku.