Architektura MuratorWydarzeniaNajlepiej zagospodarowana przestrzeń Polski

Najlepiej zagospodarowana przestrzeń Polski

Do nagród głównych w tegorocznej edycji konkursu na najlepsze przestrzenie publiczne w Polsce nominowano 31 realizacji.

Najlepiej zagospodarowana przestrzeń Polski
Zmodernizowana starówka w Gorlicach – nagroda w kategorii Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna (ex aequo), proj. eM4. Pracownia Architektury Brataniec. Fot. Marcin Brataniec

Już po raz dziewiąty odbył się konkurs Towarzystwa Urbanistów Polskich i Związku Miast Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Do nagród nominowano 31 przestrzeni, które oceniało 19-osobowe jury. W jego skład poza władzami TUP weszli: Ewa P. Porębska (Redaktor Naczelna „A-m”), Zbigniew Maj (MKiDN), Krzysztof Ozimek (SARP) oraz Robert Szumielewicz (Izba Architektów RP). Nagrody przyznano w czterech kategoriach: Nowo wykreowana przestrzeń publiczna, Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna, Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni, Rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni. W pierwszej kategorii zwyciężyły Ogrody Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (proj. Pleneria, RS Architektura, Konior Studio, „A-m” 12/2014). Nagrodę przyznano m.in. za dopasowanie założenia do układu katowickiej Osi Kultury, dobór gatunków zieleni, a także nacechowane kulturą projektową zastosowanie detalu urbanistycznego i elementów rzeźbiarskich. Wyróżnienie przypadło projektantom i inwestorowi ciągu pieszo- rowerowego wzdłuż rzeki Cedron w Wejcherowie (proj. Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego S.A). Jury zwróciło uwagę na stworzenie spójnej sieci połączeń, dzięki którym miejsca centralne miasta stają się dostępne dla mieszkańców obszarów funkcjonalnie od nich odciętych, jak również na kompleksowość rozwiązania, będącego kontynuacją konsekwentnej polityki miejskiej w dziedzinie rewitalizacji.

Najlepiej zagospodarowana przestrzeń Polski
Zmodernizowana starówka w Gorlicach – nagroda w kategorii Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna (ex aequo), proj. eM4. Pracownia Architektury Brataniec. Fot. Marcin Brataniec

Najlepsza Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna to ex aequo dwie realizacje krakowskiego biura eM4. Pracownia Architektury Brataniec: zmodernizowana starówka w Gorlicach („A-m” 7/2014) oraz plac Targowy w Mszanie Dolnej („A-m” 12/2014). W przypadku gorlickiej modernizacji istotne było przywrócenie znaczenia placu w strukturze przestrzennej miasta, co udało się uzyskać m.in. poprzez likwidację barier, poprawę dostępności płyty rynku z różnych poziomów, a także ustanowienie na nowo jego powiązań widokowych ze Starym Miastem i korektę systemu komunikacyjnego (realizacja ta zdobyła również nagrodę główną w kategorii Najlepsza przestrzeń publiczna 2013-2014 w organizowanym przez naszą redakcję konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, „A-m” 6/2015). Projektując plac Targowy w Mszanie Dolnej, pracownia Marcina Bratańca zadbała o zachowanie skali właściwej dla niewielkiego miasta oraz wysoką jakość rozwiązań architektonicznych interpretujących dziedzictwo regionalne. Wyróżnienie w tej kategorii przyznano autorom projektu placu Wolności z odbudowanym ratuszem w Zduńskiej Woli (proj. 90 Architekci s.c. oraz architekt krajobrazu Marzena Suchocka, „A-m” 2/2015) za zrewitalizowanie głównej przestrzeni historycznego układu urbanistycznego miasta z zachowaniem zasady kompozycji nawiązującej do tradycji miejsca.

Najlepiej zagospodarowana przestrzeń Polski
Zagospodarowanie wschodniego nabrzeża jeziora Paprocany w Tychach – nagroda w kategorii Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni, proj. RS + Robert Skitek. Fot. Tomasz Zakrzewski

Najlepsza Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni powstała w Tychach – to zagospodarowanie wschodniego nabrzeża Paprocan (proj. RS+ Robert Skitek, „A-m” 6/2015). Nagrodę przyznano za stworzenie nowej jakości w podejściu do przestrzeni publicznych w mieście i regionie, konsekwentną realizację programu rekreacyjnego wokół zalewu, (...) powiązania z otoczeniem z przemyślanym kształtowaniem stref przejściowych, (...) wysokiej jakości rozwiązania materiałowe kolorystyczne i bardzo dobre oświetlenie (realizacja była nominowana do nagrody głównej w kategorii Najlepsza przestrzeń publiczna 2013-2014 w konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE). W kategorii Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni wyróżniono Aleję Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie (proj. ArtPlan s.c.). Jury podkreśliło poprawę czytelności przestrzeni największej przyrodniczej atrakcji turystycznej miejscowości – Cypla Rewskiego – oraz zwiększenie spójności zagospodarowania miejscowości poprzez kontynuację bulwaru nadmorskiego.

Najlepiej zagospodarowana przestrzeń Polski
Rewaloryzacja parku miejskiego w Skierniewicach – nagroda w kategorii Rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni, proj. Pracownia Projektowa Architektury Krajobrazu „Przestrzeń”. Źródło: materiały organizatorów

Nagrodę za Rewitalizowaną przestrzeń publiczną w zieleni otrzymały Skierniewice. Nagrodzono rewaloryzację parku miejskiego (proj. Pracownia Projektowa Architektury Krajobrazu „Przestrzeń”), czyli historycznego ogrodu rezydencji Prymasów Polskich, położonego w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej. Projektanci zachowali podział na ogród barokowo -klasycystyczny i park sentymentalny, wydobywając znaczenie zabytkowych reliktów i dodając nowe elementy. W tej kategorii wyróżniony został projekt odtworzenia naturalnego koryta starorzecza Żegliny wraz z budową ciągów pieszo-rowerowych w Sieradzu (proj. KOSIK Autorska Pracownia Architektury). Jak zauważyło jury, architekci podkreślili tu tożsamość kulturową obszaru o średniowiecznym rodowodzie, a nowa kreacja zaniedbanej historycznej przestrzeni poprawiła warunki środowiska i umożliwiła wykorzystanie miejsca dla rekreacji mieszkańców i turystów w otulinie Parku Kulturowego Wzgórze Zamkowe. Ceremonia wręczenia nagród w dziewiątej edycji konkursu, zorganizowanego przy wsparciu finansowym Banku Gospodarstwa Krajowego i pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, odbyła się 10 września w trakcie V Kongresu Urbanistyki Polskiej i XIII Kongresu Miast Polskich w Łodzi.

Vjetra®: pierwsza w Polsce kostka brukowa z nagrodą Red Dot Award 2022 Innowacyjne rozwiązanie nawierzchniowe o wyjątkowym kształcie. Prostota formy, która przekłada się na uniwersalność zastosowania. Różnorodność i nieszablonowość wzorów bruku przepuszczającego wodę do gruntu. To m.in. dzięki tym cechom kostka brukowa Vjetra® zdobyła uznanie w prestiżowych konkursach wzorniczych w Polsce i na świecie.
Sadzonki: wielofunkcyjne meble miejskie polskiej pracowni BudCud na głównym placu w hiszpańskim Logroño Na plaza del Mercado w Logroño w północnej Hiszpanii pojawiły się meble miejskie projektu polskiej pracowni BudCud. To autorski komentarz na temat procesów pseudorewitalizacji przestrzeni publicznych.
Najlepsze przestrzenie publiczne Europy: znamy wyniki European Prize for Urban Public Space 2022 Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie ogłosiło zwycięzcę European Prize for Urban Public Space 2022: najważniejszego międzynarodowego konkursu honorującego wyjątkowe przestrzenie publiczne w Europie. Grand Prix przypadło odbudowie kolejnego odcinka kanału Catharijnesingel, przez kilkadziesiąt lat ukrytego pod powierzchnią ulic w centrum Utrechtu.
Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta Na jednym z podwórek w centrum Bytomia powstał nietypowy park kieszonkowy. Autorki nawiązały do przemysłowej historii miasta, tworząc wielofunkcyjną przestrzeń o industrialnym charakterze. W projekcie wykorzystały cegłę rozbiórkową, stalowe dwuteowniki i beton architektoniczny, a całość uzupełniły szpalerami brzóz oraz kompozycją krzewów i traw ozdobnych.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2022 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz szesnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Jury przyznało w sumie 9 nagród i 11 wyróżnień w sześciu konkursowych kategoriach.
Nowe ławki Pawła Grobelnego w stolicy hiszpańskiego regionu La Rioja Przed ratuszem miasta Logroño w północnej Hiszpanii stanęły nowe ławki autorstwa polskiego projektanta Pawła Grobelnego. Prosta, minimalistyczna konstrukcja dopełnia architekturę budynku zaprojektowanego w latach 70. przez słynnego hiszpańskiego architekta Rafaela Moneo.