Architektura MuratorWydarzeniaNajlepsza architektura Europy po raz pierwszy w Warszawie

Najlepsza architektura Europy po raz pierwszy w Warszawie

Słynna podróżująca wystawa podsumowująca każdą edycję Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe po raz pierwszy zawita do Warszawy! Wernisaż już w najbliższy czwartek.

Najlepsza architektura Europy po raz pierwszy w Warszawie

Nagrody w konkursach i plebiscytach to dla architektów istotny element autopromocji. Zwykle nie ma znaczenia, czy wyróżnienie naprawdę liczy się w architektonicznym świecie. Ważne, że informują o nim media. Z drugiej strony z powodu różnych kryteriów oceny, procedur nominacyjnych, a wreszcie doboru sędziów, czasem trudno jednoznacznie określić ich rangę. Bezsprzecznie jednak najbardziej liczącą się nagrodą w Europie jest Mies van der Rohe Award. Ustanowiona w 1987 roku, 14 lat później, na wniosek Komisji Europejskiej, stała się oficjalną nagrodą Unii w dziedzinie architektury współczesnej. Laureaci oprócz statuetki wyobrażającej barceloński pawilon Miesa van der Rohe dostają też czek na 60 tys. euro, a zdobywcy specjalnego wyróżnienia dla najlepiej zapowiadającego się architekta bądź pracowni – 20 tys. euro. Ale nagroda ma przede wszystkim wymiar niematerialny. Ważniejszy jest prestiż i promocja laureatów na arenie międzynarodowej. Nobilitujące jest już zresztą sama obecność na tzw. krótkiej liście. Wszystkie realizacje, które się na niej znajdą publikowane są później w specjalnym katalogu. Można je też zobaczyć na organizowanej przez fundację wystawie, która przez następne dwa lata podróżuje po całej Europie.

W tym roku, dzięki staraniom stołecznego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, ekspozycja po raz pierwszy pokazywana będzie w Warszawie. – Dlaczego organizujemy tę wystawę? Bo promujemy jakość, która dla nas jest najważniejsza. Czym jest jakość w architekturze? Wszystkim. Od niej zależy trwałość, wygląd, funkcjonalność. Od jakości architektury zależy, czy będzie dobrze się starzeć, czy pasuje w danym miejscu, a z czasem jeszcze lepiej wpasuje się w otoczenie i krajobraz. Najlepsze kreacje architektoniczne potrafią też podważyć kontekst już istniejący, by stworzyć całkiem nowy punkt odniesienia w przestrzeni, inspirować do zmiany – mówi Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

W ostatniej edycji, obejmującej lata 2015-2016, na shortliście było 40 obiektów. Po cztery z Francji, Portugalii i Wielkiej Brytanii, po trzy z Danii, Hiszpanii, Finlandii, Holandii i Norwegii, po dwa z Belgii, Niemiec, Irlandii i Turcji, a po jednym z Włoch, Litwy, Rumunii, Szwecji i Polski. Nasz kraj reprezentowało w tym gronie Muzeum Katyńskie na warszawskiej cytadeli (proj. BBGK Architekci). Budynek znalazł się też wśród pięciu realizacji zakwalifikowanych do ścisłego finału, obok siedziby rady parafialnej w duńskim Ribe, zespołu mieszkaniowego Ely Court w Londynie, muzeum obozu Riversaltes we Francji i galeriowca Kleiburg w Amsterdamie, który ostatecznie zdobył nagrodę główną.

Jak skrupulatnie obliczyli organizatorzy konkursu, w tej edycji pośród 40 realizacji z krótkiej listy 24 powstały w centrach miast, dziewięć stanęło w naturalnym krajobrazie, a siedem zbudowano na terenach podmiejskich. Te lokalizacje starano się odwzorować na ekspozycji, sytuując modele i plansze tak, by tworzyły wyimaginowane miasto najlepszych europejskich budynków. Warto podkreślić, że autorami aż jednej czwartej z nich są młodzi architekci, poniżej 40 roku życia, oraz pracownie działające na rynku zaledwie od kilku lat.

Wystawę podsumowującą ostatnią edycję wyróżnia też towarzysząca jej aplikacja EUMiesAward, która pozwala odnaleźć wszystkie realizacje nominowane do nagrody w 2017 roku z podziałem na te, które znalazły się krótkiej liście, finalistów i zwycięzców. Program jest stale uaktualniany – obecnie można również wyszukać obiekty nominowane od początku ustanowienia EU Mies Award m.in. przez Polskę, Belgię, Holandię, Hiszpanię, Maltę i Luksemburg. Aplikacja jest darmowa, dostępna na urządzenia z systemem Android i iOS.

Wystawę będzie można oglądać od 21 kwietnia do 19 maja w pawilonie SARP (ul. Foksal 2). Wernisaż odbędzie się w czwartek, 19 kwietnia, o godz. 18.00. Uzupełnieniem ekspozycji jest prezentacja najważniejszych artykułów na temat UE Mies Award publikowanych na łamach „Architektury-murator” i specjalny program warsztatów dla dzieci, podczas których będą mogły wcielić się w rolę architektów i poznać narzędzia niezbędne w ich pracy. Szczegółowe informacje dostępne tu.

Ogłoszenie finalistów EU Mies Award 2022 już za kilka dni w ZODIAKu! To właśnie w Polsce przedstawiciele Komisji Europejskiej, OW SARP i Fundacji Miesa van der Rohe przedstawią obiekty zakwalifikowane do finału Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej 2022 – Mies van Der Rohe Award. Ogłoszenie listy finalistów odbędzie się 16 lutego o godz. 10.00 w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury.
Ewa P. Porębska: o czym opowiada europejska architektura? Spotkanie on-line Najnowsza wystawa w warszawskim pawilonie Zodiak można poświęcona jest polskim nominacjom do tegoroczne edycji konkurs EU Mies van der Rohe Award. Ekspozycji towarzyszy bogaty program wykładów i dyskusji. Już 9 lutego spotkanie z Ewą P. Porębską, redaktor naczelną „Architektury-murator”, która w 2013 roku jako pierwszy przedstawiciel Polski znalazła się w jury nagrody.
EU Mies van der Rohe Award 2019 Jury EU Mies van der Rohe Award po raz drugi doceniło projekt rewitalizacji wielkiej płyty. W tegorocznej edycji nagrodę otrzymała modernizacja trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux, w poprzedniej, z 2017 roku, transformacja bloku Kleiburg w Amsterdamie.
EU Mies Award 2019 – nagroda dla młodych architektów. Emerging Architect Prize 2019 W tegorocznej edycji konkursu EU Mies van der Rohe Award specjalną nagrodę dla najlepiej zapowiadających się młodych architektów otrzymała francuska pracownia BAST za realizację przyszkolnej stołówki w miejscowości Montbrun-Bocage.
EU Mies Award 2019 dla modernizacji bloków w Bordeaux Jury UE Mies van der Rohe Award po raz kolejny doceniło projekt rewitalizacji wielkiej płyty! Tegoroczną nagrodę otrzymała modernizacja trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux – wspólny projekt pracowni Lacaton & Vassal Architectes, Frédéric Druot Architecture i Christophe Hutin Architecture.
Plac Skanderbega w Tiranie Za sprawą modernizacji przeprowadzonej według projektu belgijskiej pracowni 51N4E plac Skanderbega w Tiranie jest dziś największą przestrzenią na Bałkanach przeznaczoną wyłącznie dla pieszych. Dzięki Grand Prix w konkursie European Prize for Urban Public Space 2018 i znalezieniu się w finale UE Mies Award 2019 ma także szansę stać się najbardziej znaną albańską realizacją ostatnich lat.