Architektura MuratorWydarzeniaDAM PREIS 2020: najlepsza niemiecka architektura

DAM PREIS 2020: najlepsza niemiecka architektura

Najlepszy niemiecki budynek roku 2020 zaprojektował brytyjski architekt. 31 stycznia jury DAM PREIS przyznało nagrodę Davidowi Chipperfieldowi - autorowi berlińskiej James-Simon-Galerie.

Najlepsza niemiecka architektura 2020
DAM PREIS 2020: James-Simon-Galerie, Berlin, proj. David Chipperfield Architects, fot. Simon Menges/serwis prasowy

Projektując James-Simon-Galerie, architekci osiągnęli delikatną równowagę dotyczącą miejskiego kontekstu. Powierzono im zadanie stworzenia wielkiego budynku wejściowego prowadzącego na Wyspę Muzeów. To jedna z najbardziej prestiżowych i wymagających berlińskich lokalizacji, a sama galeria musi respektować mocne architektoniczne sąsiedztwo, w tym muzea Pergamonu, Altes i Neues, jak tównież Kupfergraben – odnogę Szprewy oraz w dużej mierze ukończoną już rekonstrukcję berlińskiego pałacu. Nowy budynek wyraża doskonałość na wielu płaszczyznach – napisali jurorzy DAM PREIS 2020. Nagroda jest przyznawana przez Deutsches Architekturmuseum. Dyrektor tej instytucji Peter Cachola Schmal podkreśla, że nagrodzona realizacja ma moc przekształcenia otoczenia w nowe miejsce, co nadaje jej trwałą żywotność.

DAM PREIS 2020: finaliści

Czterej pozostali finaliści to: siedziba wydawnictwa taz w Berlinie (E2A Piet Eckert, Wim Eckert Architekten), pawilon wejściowy do muzeum na świeżym powietrzu Glentleiten w Großweil w Górnej Bawarii (Florian Nagler Architekten), budynek mieszkalno-usługowy Stylepark we Frankfurcie nad Menem (NKBAK Architekten) oraz zespół mieszkalny einfach gebaut w Berlinie (orange architekten). Wystawę prezentującą wszystkie 26 obiektów, które znalazły się na „krótkiej liście” DAM PREIS 2020 można oglądać do 10 maja we frankfurckim DAM. Wiele spośród nich to architektura mieszkaniowa, ale – jak podkreśla jury - w tej edycji nagrody uderzająca jest też liczba dobrych budynków realizowanych na terenach wiejskich.

www.dam-online.de