Architektura MuratorWydarzeniaNajlepsze budynki Europy zobaczyć można we Wrocławiu

Najlepsze budynki Europy zobaczyć można we Wrocławiu

13 września w Muzeum Architektury rozpoczęła się wystawa projektów nagrodzonych Mies van der Rohe Award 2011

Nowe Muzeum w Berlinie - wystawa

Nagroda imienia Miesa van der Rohe dla architektury europejskiej przyznawana jest od 1987 roku przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Fundację imienia Miesa van der Rohe w Barcelonie. Jak dotąd, odbyło się już dwanaście edycji tego międzynarodowego konkursu, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w dziedzinie architektury współczesnej na świecie.

Po raz drugi wystawa pokonkursowa zaprezentowana zostanie w Polsce. Od 13 września w siedzibie wrocławskiego Muzeum Architektury oglądać można projekty nominowane i nagrodzone w ubiegłym roku. Wśród 343 nominowanych projektów z lat 2009-2011, międzynarodowe jury wybrało sześciu finalistów. Grand Prix konkursu zdobył budynek Nowego Muzeum w Berlinie. Prace związane z odbudową zniszczonego w czasie wojny budynku rozpoczęły się dopiero w latach 90. XX wieku, zaś uroczyste otwarcie nastąpiło w 2009 roku. Projekt wykonała pracownia Dawid Chipperfield Architects i współpracujący z nią Julian Harrap. Wyróżnienie dla Młodych Architektów przyznano w 2011 roku projektowi Collage Mouse w hiszpańskiej Gironie autorstwa Ramona Boscha i Beta Capdeferro.

Na pokonkursowej wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu zostanie zaprezentowane 45 najlepszych projektów zgłoszonych w ubiegłorocznej edycji, wraz z pracami z wyróżnionymi i nagrodzonymi.

Nagroda przyznawana jest co dwa lata, a jej głównym zadaniem jest wyróżnienie najlepszych projektów architektonicznych, zrealizowanych w tym czasie w Europie. Konkurs ma również zwrócić uwagę na istotną rolę budynków prywatnych i publicznych w kształtowaniu krajobrazu współczesnych miast oraz na istotny wkład europejskich specjalistów w rozwój najnowszych rozwiązań architektonicznych i technologii.
W skład grona jury wchodzą niezależni eksperci z całej Europy, członkowie Europejskiej Rady Architektów (ACE) a także innych europejskich stowarzyszeń i instytucji architektonicznych. Spośród wszystkich nominowanych projektów, jury wybiera dwa, przyznając tytuły laureata Grand Prix oraz laureata Wyróżnienia dla Młodych Architektów (Emerging Architect Special Mention). Obie nagrody stanowić odzwierciedlać mają nowatorstwo, walory estetyczne i wysoką jakość rozwiązań technologicznych i ekologicznych nagrodzonych projektów.

Grand Prix konkursu to 60 tysięcy euro, zaś wyróżnienie 20 tysięcy euro. Zwycięzcy są również nagradzani statuetką autorstwa katalońskiego rzeźbiarza Xaviera Corberó, inspirowaną kolumnami do barcelońskiego Pawilonu im. Miesa van der Rohe – symbolu Konkursu oraz jednej z najświetniejszych europejskich budowli XX wieku.
Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej Mies van der Rohe Award 2011
13.09. – 21.10.2012
Muzeum Architektury we Wrocławiu
ul. Bernardyńska 5, Wrocław
więcej informacji: www.ma.wroc.pl

                                                


Projekty nagrodzone w dotychczasowych edycjach
Do konkursu zgłaszane mogą być projekty zrealizowane na terenie krajów członkowskich UE: Austrii, Belgii, Bułgarii, Cypru, Republiki Czeskiej, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier, Włoch, Wielkiej Brytanii; krajów spoza Unii Europejskiej: Islandia, Liechtenstein, Norwegia; krajów kandydujących i potencjalnych członków UE: Chorwacji, Czarnogóry, Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii (FYROM), Turcji, Serbii, Bośni i Hercegowiny.

Zdobywcy Głównej Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej –  Mies van der Rohe Award:

2009 Norwegian National Opera & Ballet, Oslo, Norway
SNØHETTA / Kjetil Trædal Thorsen, Tarald Lundevall, Craig Dykers

2007 MUSAC Contemporary Art Museum of Castilla y León, León, Spain
Luis M. Mansilla, Emilio Tuñón / Mansilla+Tuñón Arquitectos

2005 Netherlands Embassy Berlin, Germany
OMA / Rem Koolhaas, Ellen van Loon

2003 Car Park and Terminus Hoenheim North, Strasbourg, France
Zaha Hadid / Zaha Hadid Architects

2001 Kursaal Centre, San Sebastián, Spain
Rafael Moneo

1999 Kunsthaus Bregenz, Bregenz, Austria
Peter Zumthor

1997 Bibliothèque nationale de France, Paris, France
Dominique Perrault

1994 Waterloo International Terminal, London, United Kingdom
Nicholas Grimshaw / Nicholas Grimshaw & Partners

1992 Municipal Sports Stadium, Badalona, Spain
Esteve Bonell, Francesc Rius

1990 Stansted Airport, London, United Kingdom
Norman Foster / Norman Foster+Partners

1988 Banco Borges e Irmão, Vila do Conde, Portugal
Álvaro Siza Vieira

Zdobywcy Wyróżnienia dla Młodych Architektów:

2009 Gymnasium 46° 09’ N / 16° 50’ E, Koprivnica, Croatia
Lea Pelivan, Toma Plejić / STUDIO UP

2007 Faculty of Mathematics, Ljubljana, Slovenia
Matija Bevk, Vasa J. Perović / bevk perović arhitekti

2005 BasketBar, Utrecht, The Netherlands
NL Architects / Pieter Bannenberg, Walter van Dijk, Kamiel Klaasse, Mark Linnemann

2003 Scharnhauser Park Town Hall, Ostfildern, Germany
Jürgen Mayer H.

2001 Kaufmann Holz Distribution Centre, Bobingen, Germany, Florian Nagler


Fot. materiały prasowe Muzeum Architektury we Wrocławiu

Casa Collage, Girona, Hiszpania
Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA] Iwan Baan to holenderski fotograf architektury, który rzucił wyzwanie długoletniej tradycji przedstawiania budynków jako wyizolowanych z kontekstu, ukazując również ich otoczenie i użytkowników. Z okazji spotkania z Holendrem, które w ramach konferencji Architektura i Media poprowadzi Ewa P. Porębska, prezentujemy wybór ikonicznych zdjęć autorstwa Iwana Baana publikowanych na łamach naszego miesięcznika.
Architektura i Media – druga ogólnoeuropejska konferencja poświęcona przyszłości mediów architektonicznych Już 11 maja kolejne ogólnoeuropejskie spotkanie poświęcone roli architektury w mediach i przyszłości branżowych magazynów i portali. W ramach konferencji redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska rozmawiać będzie z Iwanem Baanem, jednym z najbardziej znanych i najczęściej publikowanych fotografów architektury na świecie.
EU Mies Award Polska Po raz pierwszy w histori Fundacja Miesa van der Rohe współorganizuje wystawę, która jest poświęcona tylko jednemu krajowi. Na ekspozycji zobaczymy wszystkie polskie realizacje biorące udział w konkursie od 1996 roku.
Willa Wolfa w Gubinie W Niemczech toczy się debata na temat rekonstrukcji pierwszego, nowoczesnego budynku Miesa van der Rohe, jedynej realizacji architekta na terenie obecnej Polski – przytaczamy głosy zwolenników i przeciwników odbudowy obiektu.
Kto się boi kolumn? Wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego Rozstrzygnięto konkurs na projekt tymczasowej rekonstrukcji kolumn, które górowały nad słynnym pawilonem Miesa van der Rohe w Barcelonie w 1929 roku. Pierwszą nagrodę przyznano hiszpańskiemu architektowi, który wyraził jeden z najbardziej palących problemów współczesności, jednocześnie podkreślając tymczasowy charakter instalacji.