Najlepsze Projekty Dyplomowe 2007/2008

2009-03-20 1:00

W ramach przeglądu prac studenckich - prototypy nowych produktów i szkice futurystycznych idei obok przedmiotów, które właśnie wdrażane są do produkcji.

30.01-12.03 CIESZYN18-27.03 WARSZAWA20.04-15.05 KARKÓW3-6.06 POZNAŃ

„Najlepsze Projekty Dyplomowe” to przegląd prac studenckich ze wszystkich uczelni artystycznych w kraju, które prowadzą wydziały projektowe. Organizowany jest od sześciu lat przez Ogólnopolski Kwartalnik Projektowy "2+3D" – grafika plus produkt. Od czterech lat jego kontynuacją jest wystawa przygotowywana wspólnie ze Śląskim Zamkiem Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Przegląd nie ma charakteru konkursu, jego formuła zakłada, że nie wyłania się zwycięzcy. Dziesięć najlepszych prac w ocenie jury jest publikowana na łamach kwartalnika.

W tym roku do wystawy zostało rekomendowanych jedenaście kolejnych projektów. Prace oceniało jury składające się z przedstawicieli redakcji, Śląskiego Zamku oraz projektantów różnych specjalizacji. Do wystawy, prezentującej magisterskie i licencjackie prace dyplomowe z roku akademickiego 2007/2008, jury zakwalifikowało 21 projektów: siedem koncepcji w kategorii projektowania produktu (3D) i czternaście projektów z dziedziny projektowania graficznego. Dla środowiska projektantów, producentów oraz szerzej, dla wszystkich osób zainteresowanych polskim dizajnem, wydarzenie stało się ważnym elementem promującym dobre wzornictwo, młodych projektantów i wreszcie, po latach oczekiwania, odważnych, odpowiedzialnych producentów dostrzegających i wykorzystujących ich potencjał.

Wybrane projekty 2D (projektowanie graficzne)

Tęczowy Szpital – system informacji wizualnej dla szpitala dziecięcegoKatarzyna KaczmarekAkademia Sztuk Pięknych w Poznaniu

Projekt zakłada nadanie wnętrzom szpitalnym charakteru przyjaznego dzieciom-pacjentom. Kolorowe symbole – zwierzęta, zabawne, „dziecinne” piktogramy, wzorzyste fartuchy lekarskie, tablice na których mali pacjenci mogą podpisywać swoje łóżka sprawiają, że pobyt w szpitalu może okazać się weselszy i mniej stresujący.

Plan komunikacji miejskiej KrakowaJan KrzysztofiakAkademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Kompleksowy system map komunikacji tramwajowej, autobusowej, szeregu rozkładów jazdy oraz elementów informacyjnych wiat przystankowych. Autor na podstawie analizy przykładów systemów innych miast stworzył nowatorskie rozwiązanie oparte o specyfikę transportu miejskiego Krakowa.

Monika OstaszewskaSmaki Podlasia – projekt systemu opakowań na podlaskie produkty kulinarne

Projekt linii opakowań oraz grafiki identyfikującej nową markę – Smaki Podlasia. Wykorzystując ludowe wzory i naturalne barwy zaczerpnięte z wzorów tkackich autorka w ciekawy sposób opracowała odmienną od innych markę, promującą naturalne, tradycyjne produkty podlaskie.

Matylda SałajewskaSkin – projekt miejskiAkademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Projekt z pogranicza sztuki i dizajnu. Autorka wykorzystując wielkoformatowe wydruki, naturalne zniszczenia miejskich ścian, wlepki i obiekty małej architektury postanowiła wpływać na wygląd i wizerunek Katowic, postrzeganych jako miasto zaniedbane i zniszczone. Skin ożywia ulice, chodniki, place i budynki, dla mieszkańców jest nowym elementem wzbogacającym, uatrakcyjniającym przestrzeń miasta.

Wybrane projekty 3D (projektowanie produktu)

Magdalena GuzikFałdek – integracyjna przestrzeń zabawy z dzieckiem w domu i plenerzeAkademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Fałdek jest odpowiedzią na problem słabnącej integracji rodzica z dzieckiem. Jest to mata o strukturze, umożliwiającej dowolne kształtowanie i czasowe zatrzymanie wykonanej modyfikacji, dyskretnie poddaje się wizji użytkownika, zmieniając się w budynek, pomieszczenie, mebel, strój, kokon, zachęca do doświadczeń zarówno dzieci jak i rodziców.

Michał HibnerProjekt toalety miejskiejAkademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Ilość i jakość miejskich toalet w Polsce jest, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, powodem częstych dyskusji i krytyki. Prezentujemy projekt automatycznej, stacjonarnej, podłączonej do sieci energetycznej, kanalizacyjnej oraz wodociągowej toalety miejskiej. Użyta technologia ułatwia zachowanie czystości i umożliwia swobodne korzystanie z urządzeń wszystkim potrzebującym, w tym osobom niepełnosprawnym.

Dominik LisikProjekt mebla do zmiennych pozycji siedzącychAkademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Projekt fotela do zamkniętych przestrzeni publicznych. Zaprojektowany obiekt składa się z dwóch części: ruchomej górnej i dolnej konstrukcji nośnej, co pozwala dostosować kształt fotela do pozycji siedzącej, półleżącej lub półsiedzącej, z których każda odpowiada innemu rodzajowi sytuacji np. oczekiwaniu na lotnisku. Fotel pozwala też na umieszczenie na nim oraz pod nim bagażu, na pracę przy komputerze lub przewijanie dziecka.

Joanna MachCherry – jednoosobowy pojazd miejskiAkademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Elektryczny pojazd wykorzystujący energię wodorową. Dzięki małym gabarytom oraz możliwości składania pojazd można bez trudu przenosić i przechowywać w małych przestrzeniach.

Otwarciu wystawy w Cieszynie towarzyszyć będzie konferencja poświęconej młodym projektantom w Polsce i na świecie. Swój udział potwierdzili m.in. Luis Eslava, Anka Pietrzyk-Simone, Andrzej Bikowski.

Tomasz Budzyń – kurator wystawytomasz.budzyn@gmail.comtel. 600 212 237

Katarzyna Jeżowska / Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie – organizacjakjezowska@zamekcieszyn.pltel. 509 196 996

Organizatorzy: kwartalnik "2+3D", Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w CieszyniePartnerzy: Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych, ASP Kraków, ASP Warszawa, MTP Meble 2009Sponsor główny: Meble VoxSponsorzy: Iker, Roca, Arctic PaperPatronat medialny nad wystawą: "Architektura- Murator", "Dobre Wnętrze", "Exklusiv", Meble Plus


Informacje: Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości, ul. Zamkowa 3abc, Cieszyn, http://www.zamekcieszyn.pl/