Najlepsze Projekty Dyplomowe 2007/2008
W ramach przeglądu prac studenckich - prototypy nowych produktów i szkice futurystycznych idei obok przedmiotów, które właśnie wdrażane są do produkcji.
30.01-12.03 CIESZYN
18-27.03 WARSZAWA
20.04-15.05 KARKÓW
3-6.06 POZNAŃ
„Najlepsze Projekty Dyplomowe” to przegląd prac studenckich ze wszystkich uczelni artystycznych w kraju, które prowadzą wydziały projektowe. Organizowany jest od sześciu lat przez Ogólnopolski Kwartalnik Projektowy "2+3D" – grafika plus produkt. Od czterech lat jego kontynuacją jest wystawa przygotowywana wspólnie ze Śląskim Zamkiem Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Przegląd nie ma charakteru konkursu, jego formuła zakłada, że nie wyłania się zwycięzcy. Dziesięć najlepszych prac w ocenie jury jest publikowana na łamach kwartalnika.
W tym roku do wystawy zostało rekomendowanych jedenaście kolejnych projektów. Prace oceniało jury składające się z przedstawicieli redakcji, Śląskiego Zamku oraz projektantów różnych specjalizacji. Do wystawy, prezentującej magisterskie i licencjackie prace dyplomowe z roku akademickiego 2007/2008, jury zakwalifikowało 21 projektów: siedem koncepcji w kategorii projektowania produktu (3D) i czternaście projektów z dziedziny projektowania graficznego. Dla środowiska projektantów, producentów oraz szerzej, dla wszystkich osób zainteresowanych polskim dizajnem, wydarzenie stało się ważnym elementem promującym dobre wzornictwo, młodych projektantów i wreszcie, po latach oczekiwania, odważnych, odpowiedzialnych producentów dostrzegających i wykorzystujących ich potencjał.
Wybrane projekty 2D (projektowanie graficzne)
Tęczowy Szpital – system informacji wizualnej dla szpitala dziecięcego
Katarzyna Kaczmarek
Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu
Projekt zakłada nadanie wnętrzom szpitalnym charakteru przyjaznego dzieciom-pacjentom. Kolorowe symbole – zwierzęta, zabawne, „dziecinne” piktogramy, wzorzyste fartuchy lekarskie, tablice na których mali pacjenci mogą podpisywać swoje łóżka sprawiają, że pobyt w szpitalu może okazać się weselszy i mniej stresujący.
Plan komunikacji miejskiej Krakowa
Jan Krzysztofiak
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Kompleksowy system map komunikacji tramwajowej, autobusowej, szeregu rozkładów jazdy oraz elementów informacyjnych wiat przystankowych. Autor na podstawie analizy przykładów systemów innych miast stworzył nowatorskie rozwiązanie oparte o specyfikę transportu miejskiego Krakowa.
Monika Ostaszewska
Smaki Podlasia – projekt systemu opakowań na podlaskie produkty kulinarne
Projekt linii opakowań oraz grafiki identyfikującej nową markę – Smaki Podlasia. Wykorzystując ludowe wzory i naturalne barwy zaczerpnięte z wzorów tkackich autorka w ciekawy sposób opracowała odmienną od innych markę, promującą naturalne, tradycyjne produkty podlaskie.
Matylda Sałajewska
Skin – projekt miejski
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Projekt z pogranicza sztuki i dizajnu. Autorka wykorzystując wielkoformatowe wydruki, naturalne zniszczenia miejskich ścian, wlepki i obiekty małej architektury postanowiła wpływać na wygląd i wizerunek Katowic, postrzeganych jako miasto zaniedbane i zniszczone. Skin ożywia ulice, chodniki, place i budynki, dla mieszkańców jest nowym elementem wzbogacającym, uatrakcyjniającym przestrzeń miasta.
Wybrane projekty 3D (projektowanie produktu)
Magdalena Guzik
Fałdek – integracyjna przestrzeń zabawy z dzieckiem w domu i plenerze
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Fałdek jest odpowiedzią na problem słabnącej integracji rodzica z dzieckiem. Jest to mata o strukturze, umożliwiającej dowolne kształtowanie i czasowe zatrzymanie wykonanej modyfikacji, dyskretnie poddaje się wizji użytkownika, zmieniając się w budynek, pomieszczenie, mebel, strój, kokon, zachęca do doświadczeń zarówno dzieci jak i rodziców.
Michał Hibner
Projekt toalety miejskiej
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Ilość i jakość miejskich toalet w Polsce jest, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, powodem częstych dyskusji i krytyki. Prezentujemy projekt automatycznej, stacjonarnej, podłączonej do sieci energetycznej, kanalizacyjnej oraz wodociągowej toalety miejskiej. Użyta technologia ułatwia zachowanie czystości i umożliwia swobodne korzystanie z urządzeń wszystkim potrzebującym, w tym osobom niepełnosprawnym.
Dominik Lisik
Projekt mebla do zmiennych pozycji siedzących
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Projekt fotela do zamkniętych przestrzeni publicznych. Zaprojektowany obiekt składa się z dwóch części: ruchomej górnej i dolnej konstrukcji nośnej, co pozwala dostosować kształt fotela do pozycji siedzącej, półleżącej lub półsiedzącej, z których każda odpowiada innemu rodzajowi sytuacji np. oczekiwaniu na lotnisku. Fotel pozwala też na umieszczenie na nim oraz pod nim bagażu, na pracę przy komputerze lub przewijanie dziecka.
Joanna Mach
Cherry – jednoosobowy pojazd miejski
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Elektryczny pojazd wykorzystujący energię wodorową. Dzięki małym gabarytom oraz możliwości składania pojazd można bez trudu przenosić i przechowywać w małych przestrzeniach.
Otwarciu wystawy w Cieszynie towarzyszyć będzie konferencja poświęconej młodym projektantom w Polsce i na świecie. Swój udział potwierdzili m.in. Luis Eslava, Anka Pietrzyk-Simone, Andrzej Bikowski.
Tomasz Budzyń – kurator wystawy
tomasz.budzyn@gmail.com
tel. 600 212 237
Katarzyna Jeżowska / Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie – organizacja
kjezowska@zamekcieszyn.pl
tel. 509 196 996
Organizatorzy: kwartalnik "2+3D", Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie
Partnerzy: Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych, ASP Kraków, ASP Warszawa, MTP Meble 2009
Sponsor główny: Meble Vox
Sponsorzy: Iker, Roca, Arctic Paper
Patronat medialny nad wystawą: "Architektura- Murator", "Dobre Wnętrze", "Exklusiv", Meble Plus
Informacje: Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości, ul. Zamkowa 3abc, Cieszyn, http://www.zamekcieszyn.pl/