Nie żyje Richard Rogers, jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu high-tech
18 grudnia, w wieku 88 lat zmarł Richard Rogers, autor m.in. Centre Pompidou w Paryżu, siedziby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu czy hali Millennium Dome w Londynie.
Richard Rogers; fot. Rogers Stirk Harbour + Partners
Richard Rogers (1933-2021) był architektem i urbanistą, absolwentem Architectural Association School w Londynie i Yale University, gdzie zainteresował się twórczością Franka Lloyda Wrighta, którego nazwał potem swoim pierwszym architektonicznym guru. Po studiach pracował m.in. w biurze Skidmore, Owings & Merrill (SOM), a w 1963 roku wraz z ówczesną żoną Su oraz Wendy i Normanem Fosterami założył pracownię Team 4. Wspólnie zrealizowali dom Creek Vean (1966) i zakłady Reliance Control w Swindon (1967). Pod koniec lat 60. Rogers i Foster założyli własne firmy. W 1969 roku Rogers rozpoczął współpracę z włoskim architektem Renzo Piano, z którym zaprojektował m.in. jedno ze swoich najbardziej znaczących dzieł: paryskie Centre Pompidou (1977), uznawane za ikoniczny przykład nurtu high-tech w architekturze.
Od 1977 roku architekt prowadził działalność pod szyldem Richard Rogers Partnership, a od 2007 roku pod nazwą Rogers Stirk Harbour + Partners. Pracownia swoją główną siedzibę ma w Londynie, a file w Tokio, Sydney, Barcelonie i Madrycie. Do najważniejszych realizacji biura należą budynek Lloyd’s of London (1984), Europejski Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (1995) i hala sportowo-widowiskowa Millennium Dome (1999). Na koncie ma także m.in. Terminal 5 na londyńskim lotnisku Heathrow (2008) i Terminal 4 na lotnisku Madryt-Barajas (2004), centrum handlowo-rozrywkowe Las Arenas w Barcelonie (2011), nowe skrzydło British Museum (2014), a także liczne projekty urbanistyczne dla Londynu, Lizbony, Berlina, Nowego Jorku i Seulu.
Richard Rogers był laureatem Złotego Medalu RBA (1985), francuskiej Legii Honorowej (1986), Złotego Lwa za całokształt twórczości na biennale architektury w Wenecji (2006) i Nagrody Pritzkera (2007). W 1991 roku otrzymał od Elżbiety II tytuł szlachecki. Przez krytyków klasyfikowany jest jako przedstawiciel późnego modernizmu i jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu high-tech.
Centre Pompidou w Paryżu, proj. Richard Rogers i Renzo Piano; fot. Zairon / CC BY-SA 4.0
Centre Pompidou w Paryżu, proj. Richard Rogers i Renzo Piano; fot. Reinraum / CC BY-SA 3.0
Siedziba Lloyd’s of London, proj. Rogers Stirk Harbour + Partners; fot. GettyImages
Siedziba Lloyd’s of London, proj. Rogers Stirk Harbour + Partners; fot. GettyImages
Siedziba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, proj. Rogers Stirk Harbour + Partners; fot. CherryX / CC BY-SA 3.0
Terminal 4 na lotnisku Madryt-Barajas, proj. Rogers Stirk Harbour + Partners; fot. GettyImages
Terminal 4 na lotnisku Madryt-Barajas, proj. Rogers Stirk Harbour + Partners; fot. GettyImages
Hala sportowo-widowiskowa Millennium Dome w Londynie, proj. Rogers Stirk Harbour + Partners; fot. Debot / CC BY-SA 2.5
Newsletter „Architektury-murator” co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Pracownia Rogers Stirk Harbour + Partners zaprojektowała jednostkę mieszkalną Y:Cube dla organizacji charytatywnej YMCA. W pierwszym zespole, zrealizowanym w południowo-zachodnim Londynie, zamieszka 36 bezdomnych.
Las Arenas to wielofunkcyjny kompleks rozrywkowy zbudowany w obrębie murów zewnętrznych dziewiętnastowiecznej areny, która do lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku służyła walkom byków, koncertom i wiecom politycznym. Autorzy: Rogers Stirk Harbour + Partners
Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.