Architektura MuratorRealizacjeRichard Rogers zaprojektował prefabrykowane mieszkania dla bezdomnych

Richard Rogers zaprojektował prefabrykowane mieszkania dla bezdomnych

Pracownia Rogers Stirk Harbour + Partners zaprojektowała jednostkę mieszkalną Y:Cube dla organizacji charytatywnej YMCA. W pierwszym zespole, zrealizowanym w południowo-zachodnim Londynie, zamieszka 36 bezdomnych.

Jednostki mieszkalne Y:Cube projektu Rogers Stirk Harbour + Partner
© Grant Smith 2015
Y:CubeLondyn, Wielka Brytania
AutorzyRogers Stirk Harbour + Partner’s
Generalny wykonawcaInsulshell by SIG
Manager projektu:AECOM
InwestorYMCA London South West
Koszt inwestycji1,600,000 funtów

Mieszkania będą udostępniane bezdomnym samotnym znajdującym się pod opieką YMCA, którzy próbują się usamodzielnić. Pierwszy zespół Y:Cube powstał w Clay Avenue w Micham, w południowo-zachodnim Londynie i liczy 36 lokali. Dzięki wybranej metodzie konstrukcji oraz tempa realizacji, pojedynczy moduł kosztuje znacznie mniej niż wzniesione konwencjonalnymi metodami odpowiedniki. Krótszy jest też czas budowy – w tym przypadku wyniósł 5 miesięcy. Dzięki tak osiągniętym oszczędnościom mieszkania mogą być wynajmowane za 65 % wysokości czynszu w tej okolicy (a jednocześnie kwotę wynoszącą mniej niż zasiłek mieszkaniowy). Całkowite koszty inwestycji mają zwrócić się w ciągu 10-15 lat, przy czym jedna osoba może mieszkać tu nie dłużej niż 5 lat.

W zależności od rozmiaru i kształtu działki moduły Y:Cube mogą być ustawiane jedna na drugim lub obok siebie. Poszczególne jednostki o powierzchni 26 m2 wyposażone są w toaletę, prysznic, kuchnię i łóżko. Gotowe moduły dostarczane są na plac budowy wraz ze wszystkimi instalacjami (wodną, grzewczą i elektryczną), które mogą być w łatwy sposób podłączone do sieci istniejących na miejscu lub pozostałych jednostek. Trwałość wybudowanych w ten sposób domów szacuje się na 60 lat. Obecnie YMCA współpracuje z autorami projektu oraz wykonawcami nad możliwością wprowadzenia jednostek Y:Cube na szerszy rynek.

Nowe osiedle katowickiego TBS w Giszowcu z pozwoleniem na budowę Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczyna realizację osiedla przy ul. Kosmicznej w Giszowcu. Zespół, który ma wyróżniać się szerokim zastosowaniem rozwiązań proekologicznych i prospołecznych, zaprojektowały młode architektki Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska z biura K3Xmore.
Ekonomia i szczerość: nowy szeregowiec pod Poznaniem od Miłych Młodych Ludzi Oddano do użytku pierwszy z czterech szeregowców nowego osiedla w Stęszewie pod Poznaniem. Budynek w tak zwanym standardzie deweloperskim plus zaprojektował zespół Miłych Młodych Ludzi.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Służewiec” buduje apartamentowiec. Skromny, ale efektowny Przy alei Lotników na warszawskim Mokotowie powstanie nowy apartamentowiec. Kameralny obiekt o uskokowej bryle na zlecenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Służewiec” zaprojektowało biuro 4am Architekci.
Osiedle Łopuszańska 47 w Warszawie Rozpoczęła się realizacja osiedla Łopuszańska 47 na warszawskich Włochach. Zespół według projektu biura HRA Architekci docelowo zaoferuje 500 mieszkań.
Osiedle Vola w Warszawie U zbiegu Studziennej i Jana Kazimierza na warszawskiej Woli powstanie nowy apartamentowiec według projektu Archiplan Studio. Inwestycję pod nazwą Osiedle Vola realizuje firma RONSON Development.
Osiedle Kwiatów Polskich w Warszawie projektu rmk.a W warszawskim Wawrze powstaje kameralne osiedle Kwiatów Polskich. Projekt 12 domów w zabudowie bliźniaczej opracowało biuro rmk.a Roderyk Milik Architektura.