Architektura MuratorWydarzeniaNie żyje Wojciech Zabłocki

Nie żyje Wojciech Zabłocki

5 grudnia w wieku 90 lat odszedł architekt Wojciech Zabłocki, autor wielu obiektów sportowych w kraju i na świecie, m.in. kompleksów olimpijskich w Aleppo i w Latakii, a także wybitny szermierz, trzykrotny medalista igrzysk olimpijskich i dziesięciokrotny mistrzostw świata.

Honorowa Nagroda SARP
Wojciech Zabłocki - laureat honorowej nagrody SARP 2017 - odsłania pamiątkową tablicę ze swoim nazwiskiem w siedzibie stowarzyszenia; Fot. Grzegorz Stiasny

Wojciech Zabłocki był absolwentem wydziału architektury Akademii Górniczej w Krakowie (1953). W 1968 roku obronił doktorat, w 1980 roku habilitował się, a w 1999 roku otrzymał tytuł profesora. Był autorem wielu śmiałych pod względem konstrukcyjnym hal sportowych przykrytych „wiszącymi dachami”, które powstawały we współpracy z najwybitniejszymi polskimi konstruktorami: Stanisławem Kusiem, Wiktorem Humięckicm i Wacławem Zalewskim. Zrealizował m.in. sale treningowe na AWF w Warszawie (1964), ośrodek sportowy w Koninie (1972), stadion olimpijski w Latakii (1987), jak również pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach (1967, wspólnie z rzeźbiarzem Gustawem Zemłą). Potrzeby użytkowników architekt poznał bardzo dobrze – sam przez kilkanaście lat uprawiał szermierkę, wielokrotnie reprezentował Polskę na olimpiadach i mistrzostwach świata w tej dziedzinie. Jako szablista drużyny narodowej w latach 1948-1965 był trzykrotnym medalistą olimpijskim (dwa srebrne medale i brązowy) oraz dziesięciokrotnym medalistą mistrzostw świata (w tym cztery złote medale).

W 2017 roku Wojciech Zabłocki został wyróżniony Honorową Nagrodą SARP. Jego realizacje stanowią świadectwo, że architektura nie zamyka się tylko w budowaniu, a jest stanem ducha, którego energia znajduje ujście w różnych dziedzinach twórczości i twórczych pasji – uzasadniali członkowie kapituły przyznającej nagrodę. Dnia 5 grudnia po krótkim niedomaganiu i w pełni zadowolony z odbytego życia zmarł w wieku 90 lat prof. dr hab. Wojciech Zabłocki, trzykrotny medalista Igrzysk Olimpijskich, dziesięciokrotny medalista mistrzostw świata, wybitny architekt, twórca wielu obiektów sportowych, znawca broni białej i szermierki historycznej, ceniony wykładowca, akwarelista, autor wielu książek, mąż aktorki Aliny Janowskiej, o czym zawiadamiają z wielkim smutkiem oddane dzieci i wnuki – napisał na swoim Facebookowym profilu syn architekta, Michał Zabłocki, poeta, autor tekstów piosenek i scenarzysta.

Zabytki Syrii w szkicowniku architekta – wykład Wojciecha Zabłockiego
Zespół sal sportowych w Latakii, Syria; proj. Wojciech Zabłocki
Tagi:
Autor: (Red.)
Nowe życie wrocławskiego igloo: rozmowa ze Zbigniewem Maćkowem Dom igloo był eksperymentem, który profesor Lipiński prowadził na przestrzeni wielu lat. Widać, jak ten eksperyment ewoluował: z estetyki brutalnego minimalizm w kierunku rodzinnego siedliska o anturażu górskiego schroniska. Modernizując budynek, musimy podjąć decyzję, do jakiego okresu, do jakiej warstwy się odwołujemy – rozmowa z wrocławskim architektem Zbigniewem Maćkowem, nowym właścicielem domu igloo projektu Witolda Lipińskiego.
Projektujemy procesy, z których wynika forma: wywiad z Tomkiem Rygalikiem Jako juror konkursowy często mam okazję oglądać prace utalentowanych, młodych projektantów, które są bardzo dobre, ale nie odpowiadają na faktyczne potrzeby firm. W tym przypadku uczestnikom udało się stworzyć wiele wartościowych i trafiających w filozofię marki projektów. Tomek Rygalik, projektant, założyciel Studio Rygalik, wykładowca akademicki, opowiada Lenie Zyhalovej o przebiegu inicjatywy „Przyszłość sofy tapicerowanej”, która jest wynikiem współpracy polskiej marki Nobonobo z Wydziałem Wzornictwa warszawskiej ASP.
Jak Invest Komfort tworzy przestrzeń Trójmiasta: miniserial na 25-lecie firmy Trójmiejski deweloper rynku premium Invest Komfort obchodzi w tym roku ważny jubileusz. Podsumowując lata swojej pracy, publikuje cykl filmów „Twórcy czasu i przestrzeni”, których bohaterami są m.in. Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski, Jacek Droszcz, Marek Łańcucki czy Jakub Bladowski.
Polski Ład okiem architekta. Rozmowa z Piotrem Orzeszkiem Wszelkie koncepcje ułatwiające budowanie są słuszne, ponieważ procedura, przez którą trzeba obecnie przebrnąć przed realizacją domu jest taka sama jak w przypadku osiedla czy biurowca. Logiczna więc jest konieczność uproszczenia. Trzeba to jednak zrobić w sposób przemyślany. O założeniach Polskiego Ładu z architektem Piotrem Orzeszkiem z krakowskiej pracowni architektonicznej Stvosh rozmawia Robert Siemiński.
Top Woman in Real Estate 2021 Poznaliśmy laureatki konkursu Top Woman in Real Estate 2021. Wśród 16 nagrodzonych kobiet z szeroko rozumianej branży architektoniczno-budowlanej nie zabrakło architektek. Doceniono  Justynę Biernacką z Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP i Małgorzatę Badzyńską-Trojan z grupy Capital Park, która odpowiada m.in. za realizację zespołu Fabryka Norblina w Warszawie.
Irena Bajerska (1943-2021) 14 sierpnia 2021 roku odeszła Irena Bajerska, ceniona architektka krajobrazu, współautorka m.in. ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej i terenów rekreacyjnych na Ursynowie Północnym. Miała 78 lat.