Architektura MuratorWydarzeniaNie żyje Wojciech Zabłocki

Nie żyje Wojciech Zabłocki

5 grudnia w wieku 90 lat odszedł architekt Wojciech Zabłocki, autor wielu obiektów sportowych w kraju i na świecie, m.in. kompleksów olimpijskich w Aleppo i w Latakii, a także wybitny szermierz, trzykrotny medalista igrzysk olimpijskich i dziesięciokrotny mistrzostw świata.

Honorowa Nagroda SARP
Wojciech Zabłocki - laureat honorowej nagrody SARP 2017 - odsłania pamiątkową tablicę ze swoim nazwiskiem w siedzibie stowarzyszenia; Fot. Grzegorz Stiasny

Wojciech Zabłocki był absolwentem wydziału architektury Akademii Górniczej w Krakowie (1953). W 1968 roku obronił doktorat, w 1980 roku habilitował się, a w 1999 roku otrzymał tytuł profesora. Był autorem wielu śmiałych pod względem konstrukcyjnym hal sportowych przykrytych „wiszącymi dachami”, które powstawały we współpracy z najwybitniejszymi polskimi konstruktorami: Stanisławem Kusiem, Wiktorem Humięckicm i Wacławem Zalewskim. Zrealizował m.in. sale treningowe na AWF w Warszawie (1964), ośrodek sportowy w Koninie (1972), stadion olimpijski w Latakii (1987), jak również pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach (1967, wspólnie z rzeźbiarzem Gustawem Zemłą). Potrzeby użytkowników architekt poznał bardzo dobrze – sam przez kilkanaście lat uprawiał szermierkę, wielokrotnie reprezentował Polskę na olimpiadach i mistrzostwach świata w tej dziedzinie. Jako szablista drużyny narodowej w latach 1948-1965 był trzykrotnym medalistą olimpijskim (dwa srebrne medale i brązowy) oraz dziesięciokrotnym medalistą mistrzostw świata (w tym cztery złote medale).

W 2017 roku Wojciech Zabłocki został wyróżniony Honorową Nagrodą SARP. Jego realizacje stanowią świadectwo, że architektura nie zamyka się tylko w budowaniu, a jest stanem ducha, którego energia znajduje ujście w różnych dziedzinach twórczości i twórczych pasji – uzasadniali członkowie kapituły przyznającej nagrodę. Dnia 5 grudnia po krótkim niedomaganiu i w pełni zadowolony z odbytego życia zmarł w wieku 90 lat prof. dr hab. Wojciech Zabłocki, trzykrotny medalista Igrzysk Olimpijskich, dziesięciokrotny medalista mistrzostw świata, wybitny architekt, twórca wielu obiektów sportowych, znawca broni białej i szermierki historycznej, ceniony wykładowca, akwarelista, autor wielu książek, mąż aktorki Aliny Janowskiej, o czym zawiadamiają z wielkim smutkiem oddane dzieci i wnuki – napisał na swoim Facebookowym profilu syn architekta, Michał Zabłocki, poeta, autor tekstów piosenek i scenarzysta.

Zabytki Syrii w szkicowniku architekta – wykład Wojciecha Zabłockiego
Zespół sal sportowych w Latakii, Syria; proj. Wojciech Zabłocki
Tagi:
Autor: (Red.)
Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy Osiemnastowieczny zespół pałacowy w Rokietnicy ma szansę stać się regionalnym centrum edukacyjnym, promującym m.in. zrównoważony rozwój, bioróżnorodności i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Za projektem stoi 24-letnia architektka Natalia Gnoińska, prawnuczka dawnych właścicieli Rokietnicy.
Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”. Jest to pierwsza w historii monograficzna prezentacja twórczości architekta, profesora i nauczyciela akademickiego, który od czasu studiów związany był z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej.
Piotr Fokczyński nowym prezesem Izby Architektów RP Piotr Fokczyński, przez wiele lat pełniący funkcję naczelnego architekta Wrocławia, pomysłodawca i koordynator budowy modelowego osiedla Nowe Żerniki, został powołany na stanowisko prezesa Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Przypominamy wywiad, jakiego Piotr Fokczyński udzielił „A-m” w 2020 roku.
Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny! W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka SRDK Architekci Studio Śródka działa nieprzerwanie od 1986 roku – początkowo jako Studio Projekt. Na jej potencjale zbudowany został Archicom, jedna z większych firm deweloperskich w kraju. W portfolio pracowni znajduje się wiele realizacji, zwłaszcza na terenie Wrocławia. W tym roku biuro obchodzi swoje 35-lecie.