Nieśmieciowa architektura ze śmieci, czyli odpady jako materiał budowlany: dyskusja

i

Autor: Archiwum Architektury Lech Moczulski i Przemysław Nowak, współtowrzący biuro Mili Młodzi Ludzie

Nieśmieciowa architektura ze śmieci, czyli odpady jako materiał budowlany: dyskusja

2021-09-23 18:27

Ekologia to olbrzymie wyzwanie dla architektury i budownictwa. To tutaj trafia aż 26% produkowanego plastiku, przede wszystkim pod postacią styropianu. Jest to drugi najbardziej „plastikowy” sektor po branży opakowań. O proekologicznych rozwiązaniach należy myśleć już na etapie projektowania. Jak projektować w duchu zero waste? Jak sprawić, aby wnętrza były bardziej eco-friendly? Na te pytania w rozmowie z Marcinem Szczeliną, krytykiem i kuratorem, odpowiedzą Lech Moczulski i Przemysław Nowak z biura Mili Młodzi Ludzie, prekursorzy odpowiedzialnego projektowania w Polsce.

Mili Młodzi Ludzie to grupa projektowa założona przez Lecha Moczulskiego i Przemysława Nowaka w 2012 roku. Od tego czasu w ich portfolio pojawiło się wiele realizacji wnętrz prywatnych – domów, mieszkań, kawalerek, a także projektów wnętrz użyteczności publicznej: m.in. piekarni połączonej z kawiarnią w Katowicach – Lokal Bakery, rewitalizacja zabudowań ośrodka rekreacyjnego Rusałka w Poznaniu czy apartamenty na wynajem – Galeria w Poznaniu. Współpracują zarówno z klientami indywidualnymi, jaki i instytucjonalnymi. Na listę ich najnowszych osiągnięć można dodać projekt wnętrza Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Oslo oraz przestrzeni biurowej w Royal Wilanów w Warszawie. Aktualnie poszerzają zakres działalności o architekturę kubaturową. Mają na swoim koncie także projekty produktów, takich jak system oświetlenia biurowego, wiele rodzajów mebli oraz lamp. Powstawały one zwykle na potrzeby konkretnych realizacji, tak aby wpisywały się one w kontekst zastanej przestrzeni. Dobra znajomość materiałów pozwala Miłym Młodym Ludziom na tworzenie autorskich rozwiązań, idealnie dopasowanych do wymagań inwestora. Są współautorami projektu Cukrowni Żnin, który jest nominowany do nagrody EU Mies van der Rohe Award 2022.

Czytaj też: EU Mies Award 2022: polskie nominacje |Spotkanie z architektami odbędzie się 28 września o godz. 19.00 w Przystani Nowa Fala na Bulwarach Wiślanych w ramach Architecture Snob Talks, czyli cyklu rozmów zainicjowanych przez nowy kwartalnik o architekturze i projektowaniu - Architecture Snob. Kolejna dyskusja, tym razem z projektantką innowacji w zakresie zrównoważonego rozwoju Pauliną Grabowską, zaplanowano 8 października. Więcej informacji na stronie wydarzenia na FB.

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ