Architektura MuratorKonkursyEU Mies Award 2022: polskie nominacje

EU Mies Award 2022: polskie nominacje

Znamy pierwszą pulę oficjalnych nominacji do EU Mies van der Rohe Award 2022. Polskę reprezentuje w tym gronie rekordowa liczba 20 realizacji autorstwa 17 zespołów! Publikujemy listę wytypowanych przez SARP oraz indywidualnych ekspertów.

EU Mies Award 2022: polskie nominacje
Grafika najnowszej edycji, EU Mies Award 2022

European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award to najważniejsza nagroda architektoniczna w Europie. Ustanowiona w 1987 roku, 14 lat później na wniosek Komisji Europejskiej stała się oficjalną nagrodą Unii. EU Mies Award tradycyjnie przyznawana jest co dwa lata. W ostatniej edycji, przeprowadzonej w 2019 roku, zwyciężyła modernizacja trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux autorstwa pracowni Lacaton & Vassal we współpracy z Frédérikiem Druot'em i Christophe'em Hutinem oraz ekspertami z uczelni inżynierskiej ENSAE ParisTech.

EU Mies Award 2022: dwuczęściowy proces nominacji

Najnowsza edycja EU Mies van der Rohe Award miała odbyć się w 2021 roku, ale z uwagi na pandemię koronowirusa została przełożona. Rygorystyczna procedura EU Mies van der Rohe Award polega na tym, że pochodzący z różnych krajów członkowie jury osobiście odwiedzają finałowe realizacje, rozsiane zwykle po całej Europie. Ten proces nie wydaje się możliwy do przeprowadzenia w pierwszych miesiącach 2021 roku – tłumaczyła decyzję Anna Ramos, dyrektor Fundacji Miesa van der Rohe w Barcelonie, dodając, że bezpieczeństwo całego zespołu zaangażowanego w organizację konkursu jest w tym momencie priorytetem.  

Proces selekcji laureatów EU Mies Award 2022 zostanie tym samym przeprowadzony w dwóch etapach. W pierwszym, który właśnie się zakończył, poznaliśmy krajowe nominacje obejmujące okres od października 2018 roku do października roku 2020. Niezależni eksperci EU Mies van der Rohe Award i stowarzyszenia architektów nominowały 449 realizacji z całego kontynentu. Tradycyjnie najwięcej reprezentuje Hiszpanię i Francję (po 34 projekty) oraz Niemcy (26). W drugiej fazie nominujący zostaną poproszeni o wskazanie obiektów zrealizowanych od listopada 2020 do kwietnia 2021 roku, które uzupełnią ostateczną listę i podane będą do publicznej wiadomości we wrześniu.

Polskie nominacje do nagrody Miesa van der Rohe 2022

Wśród polskich realizacji z lat 2018-2020 na liście nominowanych do EU Mies Award 2022 znalazło się aż 20 obiektów. Swoje typy przesłał SARP oraz niezależni eksperci: redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska, krytyk architektury Marcin Szczelina oraz architekt i nauczyciel akademicki Hubert Trammer. Poniżej publikujemy listę obiektów wraz ze wskazaniem, które zgłosił SARP, a które oficjalni eksperci.

Nominacje Stowarzyszenia Architektów Polskich:
Budynek biurowo-usługowo z hotelem Vienna House Mokotow Warsaw (proj. JEMS Architekci)
| więcej o realizacji...
Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu (proj. ch+ architekci)
| więcej o realizacji...
Dom dla bezdomnych w Jankowicach (proj. xystudio)
| więcej o realizacji...
Enklawa przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu (proj. 55Architekci)
| więcej o realizacji...
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (proj. koncepcyjny: Krzysztof Jaraczewski, Radosław Kacprzak, budowlany i wykonawczy: PIG Architekci)
| więcej o realizacji...
Przedszkole Żółty Słonik w Suwałkach (proj. xystudio)
| więcej o realizacji...
Pawilon Architektury Zodiak w Warszawie (proj. Kalata Architekci, Mateusz Świętorzecki)
| więcej o realizacji...

Nominacje Ewy P. Porębskiej:
Dom dla bezdomnych w Jankowicach (proj. xystudio)
Rewitalizacja Przedmieścia Oławskiego we Wrocławiu: nabrzeże rzeki Oławy (proj. Vertigo Margareta Jarczewska, a+f projektowanie przestrzeni), dwa Centra Aktywności Lokalnej (proj. ch+ architekci), 10 gminnych lokali usługowych, 4 wnętrza podwórzowe
| więcej o realizacji...
Zespół Elektrownia Powiśle w Warszawie (proj. APA Wojciechowski Architekci)
| więcej o realizacji...
Park Pamięci w Oświęcimiu (proj. NArchitekTURA)
| więcej o realizacji...
Osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu (proj. „superbiuro”)
| więcej o realizacji...

Nominacje Huberta Trammera:
Biblioteka Publiczna w Głuchołazach (proj. Antoni Domicz)
| więcej o realizacji...
Modernizacja dworca autobusowego w Kielcach (proj. Kamiński Bojarowicz Architekci)
| więcej o realizacji...
Osiedle Nowy Nikiszowiec w Katowicach (proj. 22 Architekci)
| więcej o realizacji...
Rozbudowa i przebudowa klasztoru Sióstr Franciszkanek w Dobrzeniu Wielkim (proj. PORT)
| więcej o realizacji...
Stacje metra Płocka, Młynów i Księcia Janusza w Warszawie (proj. Biuro Projektów Kazimierski i Ryba oraz Archinauci)
| więcej o realizacji...

Nominacje Marcina Szczeliny:
Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku (proj. MWArchitekci)
| więcej o realizacji...
Strefa Aktywności w Chorzowie (proj. SLAS Architekci)
| więcej o realizacji...
Budynek mieszkalny Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej (proj. Małeccy Biuro Projektowe)
| więcej o realizacji...
Osiedle Riverview w Gdańsku (proj. APA Wojciechowski Architekci)
| więcej o realizacji...
Dom dla bezdomnych w Jankowicach (proj. xystudio)

Nowy harmonogram EU Mies Award 2022

styczeń 2021 – ogłoszenie realizacji nominowanych do EU Mies Award 2022 w pierwszej fazie
wrzesień 2022 – ogłoszenie realizacji nominowanych do EU Mies Award 2022 w drugiej fazie  
styczeń 2022 – ogłoszenie tzw. krótkiej listy EU Mies Award 2022  
luty 2022 – ogłoszenie 5 finalistów EU Mies Award 2022
kwiecień 2022 – ogłoszenie zwycięzców  EU Mies Award 2022
maj 2022 – UE Mies Award Day z ceremonią wręczenia nagród i wernisażem objazdowej wystawy EU Mies Award 2022

Czytaj też: Biennale Architektury w Wenecji odwołane! |

EU Mies Award: historia Nagrody Miesa van der Rohe

Mies van der Rohe Award powołano oficjalnie 28 kwietnia 1987 roku wspólną umową pomiędzy Parlamentem Europejskim, Komisją Europejską i fundacją. Postanowiono, że będzie ona przyznawana co dwa lata tym obiektom, które wyrażają nowy sposób myślenia o architekturze, są innowacyjne pod względem idei, formy lub też konstrukcji czy technologii. W 2001 roku wprowadzono dodatkowe wyróżnienie – dla najlepiej zapowiadających się młodych architektów. Od tego momentu Mies van der Rohe Award stała się też oficjalną nagrodą Unii Europejskiej w dziedzinie architektury.

Nominacje w każdej z dwóch kategorii zgłaszają powołani przez fundację niezależni eksperci z wszystkich państw Starego Kontynentu, organizacje zawodowe skupione w Radzie Architektów Europy (ACE) i kilka stowarzyszeń spoza UE oraz komitet doradczy złożony z przedstawicieli rożnego typu instytucji naukowych i muzealnych, w tym m.in. Instytutu Berlagego, Centrum Architektury w Wiedniu czy Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wyboru laureatów dokonuje jury, w skład którego wchodzą zapraszani przez radę fundacji europejscy specjaliści. Pierwszym sędzią reprezentującym Polskę w tej grupie była w 2013 roku Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „A-m”.

Proces wyłaniania zwycięzców przebiega dwuetapowo. Podczas pierwszego posiedzenia spośród kilkuset nadesłanych propozycji do konkursu zostaje zakwalifikowanych zwykle kilkadziesiąt (to tzw. lista skrócona), a dopiero spośród nich wybiera się kilku finalistów. Następnie jurorzy odbywają architektoniczną wycieczkę, oglądając obiekty na żywo. W trakcie drugiego spotkania podejmują ostateczną decyzję o przyznaniu Grand Prix. Oprócz statuetek inspirowanych pawilonem Miesa van der Rohe laureaci otrzymują też nagrody finansowe (w 2019 roku autorom modernizacji bloków w Bordeaux przyznano czek na 60 tys. euro, a młodym projektantom za realizację przyszkolnej stołówki w miejscowości Montbrun-Bocage  – 20 tys. euro). Wszystkie realizacje, które znajdują się na skróconej liście publikowane są następnie w specjalnym katalogu. Można je także zobaczyć na organizowanej przez fundację wystawie, która przez następne dwa lata podróżuje po całej Europie.

Galeria realizacji nominowanych do EU Mies Award 2022

Autor: (Red.)
WERK 12 projektu MVRDV z Nagrodą Muzeum Niemieckiej Architektury (DAM) WERK 12 w Monachium autorstwa MVRDV i N-V-O Nuyken von Oefele Architekten otrzymało prestiżową DAM Preis 2021. Zdaniem jurorów realizacja odpowiada na pytania nie tylko o projektowanie w czasach pandemii, ale i potem, w epoce „nowej normalności”. Prezentujemy najnowsze zdjęcia budynku.
Studio Architektoniczne Kwadrat z nagrodą Czas Gdyni za budynek Portova Poznaliśmy laureatów  tegorocznej edycji konkursu Czasu Gdyni na najlepsze realizacje w mieście. W kategorii Architektura zwyciężył kompleks mieszkaniowo-usługowy Portova studia Kwadrat. Wyróżnienia dla Arch-Deco i Wolski Architekci.
Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego: laureaci NAWW 2020 Pierwsza edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego rozstrzygnięta. Grand Prix dla zagospodarowania otoczenia słupa drogowego w Koninie projektu biura PROSTO Architekci. Wśród laureatów także m.in. APA Arches, Insomia, UGO, Prosto i ASW Architekci, a także Hugon Kowalski, Adam Wierciński oraz Borys Wrzeszcz.
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2020 – wyniki konkursu Znamy wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2020 organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix dla budynku Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej Biura Projektowego Małeccy!
Najlepszy wieżowiec roku 2020 International Highrise Award to prestiżowa międzynarodowa nagroda przyznawana co dwa lata innowacyjnym wieżowcom. W tym roku otrzymały ją mieszkalne wieże Norra Tornen w Sztokholmie autorstwa OMA.
OBEL AWARD 2020 dla Anny Heringer OBEL AWARD to nowa architektoniczna nagroda dotowana kwotą 100 tys. euro. Ma na celu promowanie nowatorskich rozwiązań służących publicznemu dobru. 21 października przyznana została po raz drugi - tym razem wyróżniono niemiecką architektkę Annę Heringer za zrealizowane w Bangladeszu lokalne centrum pod nazwą Anandaloy.