Architektura MuratorWydarzeniaNominacje do Nagrody Architektonicznej tygodnika "Polityka"

Nominacje do Nagrody Architektonicznej tygodnika "Polityka"

Zbliża się rozstrzygnięcie IV edycji Nagrody Architektonicznej tygodnika "Polityka". Do Grand Prix nominowano 5 realizacji, laureata poznamy 16 czerwca 2015.

Finaliści Nagrody Architektonicznej Polityki

Do tegorocznej edycji Nagrody Architektonicznej "Polityki" nominowano pięć obiektów kultury:

- Gdański Teatr Szekspirowski Autorzy: Renato Rizzi oraz Grupa Projektowa A.T.I., współpraca: Q-Arch Sp. z o.o.

- Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Autorzy: Estudio Barozzi Veiga, Studio A4 (architekt lokalny)

- Muzeum i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie Autorzy: IQ2 Konsorcjum - nsMoonStudio i Wizja Sp. z o.o.

- Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Autor: Konior Studio

- Stacja Kultura w Rumi – rewitalizacja dworca kolejowego Autor: Jan Sikora

Ogłoszenie laureata Grand Prix oraz wręczenie nagród odbędzie się 16 czerwca o godz. 18.30 w Służewskim Domu Kultury. Nagrodę główną przyzna profesjonalne jury, swojego laureata wybiorą też internauci. Do 17 maja na stronie internetowej "Polityki" można oddać głos na wybraną realizację. Osoby, które oprócz oddania głosu napiszą krótkie uzasadnienie wyboru, mają szansę na wygraną 10 zestawów książek wydanych przez Centrum Architektury.

W skład jury IV edycji Nagrody Architektonicznej "Polityki" weszli:

Grzegorz Buczek – wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich; Feliks Falk – reżyser, scenarzysta, absolwent ASP w Warszawie; Sebastian Karpiel-Bułecka – muzyk, z wykształcenia architekt; Marek Kościkiewicz – muzyk, producent, absolwent warszawskiej ASP; Ewa P. Porębska – redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-Murator”; Krzysztof Sołoducha – redaktor naczelny portalu Sztuka Architektury; Filip Springer – reportażysta i fotoreporter; Magdalena Staniszkis – architekt i urbanista, prof. nzw. na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej; Bogna Świątkowska – prezes Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana; Jarosław Trybuś – krytyk architektury, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Warszawy; Andrzej Walczak – architekt, współwłaściciel Grupy Atlas, sponsora nagrody, oraz przedstawiciele redakcji POLITYKI: Jerzy Baczyński, Jacek Poprzeczko i Piotr Sarzyński.

Nagrody UIA Przestrzenie Przyjazne i Dostępne 2017 Konkurs o Nagrodę UIA Przestrzenie Przyjazne i Dostępne pełni istotną rolę w promocji jakości architektury. Poprzez nagradzanie realizacji, które kreują przyjazne przestrzenie wykazuje, że to nie modny „technologizm” czy też „formalna perwersja”, ale otoczenie odpowiadające potrzebom ludzi winno być efektem pracy architekta – o założeniach nagrody i laureatach tegorocznej edycji pisze Krzysztof Chwalibóg.
5 realizacji z nagrodą Agi Khana dla współczesnej architektury Milion dolarów nagrody rozdzielono pomiędzy pięciu laureatów Aga Khan Award for Architecture. Przyznawana co trzy lata nagroda honoruje wybitne realizacje architektoniczne, które służą społeczności muzułmańskiej na całym świecie.
9 projektów i realizacji z Polski w finale Światowego Festiwalu Architektury Ogłoszono listę projektów i realizacji zakwalifikowanych do finału Światowego Festiwalu Architektury. Dziewięć pośród nich to obiekty z Polski. Zwycięzców poznamy w listopadzie.
Stacja Kultura w Rumii pośród najlepszych bibliotek na świecie Zaprojektowana przez pracownię Sikora Wnętrza biblioteka została uznana za najlepszą realizację w kategorii Obiekt Jednoprzestrzenny w konkursie Library Interior Design Awards, w którym nagradzane są najlepsze projekty wnętrz bibliotecznych na świecie.
Nagroda Architektoniczna Polityki dla Cricoteki Po burzliwych obradach jury, Grand Prix przyznano Ośrodkowi Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, projektu IQ2 konsorcjum nsMoonStudio i Wizja. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Służewskim Domu Kultury.
Osiedle mieszkaniowe nominowane do Nagrody Turnera 2015 Nagroda Turnera to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla współczesnych artystów w Wielkiej Brytanii, cieszące się dużym uznaniem na całym świecie. Po raz pierwszy w historii nagrody, nominację przyznano rewitalizacji osiedla mieszkaniowego. Za koncepcję odpowiada działający na pograniczu dyscyplin kolektyw Assemble.