Architektura MuratorWydarzeniaNotatki o współczesnej architekturze Finlandii: Rainer Mahlamäki we Wrocławiu

Notatki o współczesnej architekturze Finlandii: Rainer Mahlamäki we Wrocławiu

Finlandia już dawno wyprzedziła inne kraje Starego Kontynentu zarówno pod względem jakości życia jej mieszkańców, jak i innowacyjności. Jeszcze do 2 października można oglądać we Wrocławiu wystawę poświęconą fińskiej architekturze. Jednym z wydarzeń towarzyszących ekspozycji będzie wykład Rainera Mahlamäkiego.

Notatki o współczesnej architekturze Finlandii: Rainer Mahlamäki we Wrocławiu
Sala koncertowa i centrum kongresowe Finlandia Hall w Helsinkach, proj. Alvar Aalto, 1962-1975; dzięki uprzejmości Muzeum Architektury we Wrocławiu

Z okazji przypadającego w 2017 roku stulecia fińskiej państwowości w Muzeum Architektury zorganizowano jubileuszową wystawę „Podróż do Finlandii – Architektura i Design”. Na ekspozycji zobaczymy m.in. w jaki sposób specyficzne warunki panujące w tym dalekim kraju inspirowały projektantów do eksperymentów i poszukiwania prostych, praktycznych, a jednocześnie innowacyjnych rozwiązań, które ułatwiały codzienne życie mieszkańcom. W czasie niespełna stulecia Finlandia przeszła wielką architektoniczną przemianę. Od XIX wieku budynki publiczne projektowane przez najlepszych architektów kształtowały podstawy rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i stały się częścią tożsamości narodowej mieszkańców. Bliski związek z naturą w połączeniu z silnym wpływem idei modernizmu decydują o oszczędnej elegancji fińskiej architektury, w której pragmatyzm łączy się z komfortem i optymalnym wykorzystaniem materiałów – czytamy w informacji prasowej.

Jednym z wydarzeń towarzyszących ekspozycji będzie wykład Rainera Mahlamäkiego, współzałożyciela biura projektowego Lahdelma&Mahlamäki Architects i współautora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Wykład zatytułowany „Notatki o współczesnej architekturze Finlandii” zaplanowano na czwartek 22 września o godzinie 17.00. Rainer Mahlamäki opowie o pracy nad projektem warszawskiego muzeum oraz najciekawszych realizacjach pokazywanych na wystawie.

Rainer Mahlamäki jest nie tylko czynnym architektem, ale też profesorem na wydziale architektury współczesnej w Szkole Architektury na Uniwersytecie w Oulu. W latach 2007 i 2011 pełnił funkcję prezesa fińskiego Stowarzyszenia Architektów (SAFA), a od 2002 do 2006 roku był przewodniczącym rady Muzeum Architektury Fińskiej. Pracownię razem z Ilmarim Lahdelmą prowadzi od 1987 roku. W tym czasie zdobyła 37 pierwszych nagród (m.in. za projekty Ambasady Finlandii w Japonii, Biblioteki w Espoo czy kaplicy w Rovaniemi) oraz 58 innych wyróżnień w konkursach architektonicznych na całym świecie. Do najważniejszych osiągnięć biura należą realizacje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Fińskie Muzeum Lasu i Centrum Informacji Lusto, Centrum Sztuki Ludowej w Kaustinen oraz Fińskie Centrum Natury Haltia w Espoo. Ostatnim sukcesem pracowni jest nagroda w międzynarodowym konkursie na projekt Muzeum Wikingów  w Norwegii oraz zaproszenie do międzynarodowego konkursu na projekt Muzeum Sztuki Współczesnej w Rydze w 2016 roku.

Futuro House. Drugie życie utopii Futuro House został wyprodukowany w tym samym tygodniu 1969 roku, w którym Neil Armstrong stawiał pierwsze kroki na księżycu. Jeden z około 100 powstałych od tamtego czasu domów „wylądował” na tarasie Central Saint Martins w Londynie.
Skromność i spokój. Rainer Mahlamäki o Muzeum Historii Żydów Polskich Celem architekta jest zaprojektowanie takiego budynku, który będzie sprawiał wrażenie, jakby w danej lokalizacji stał od zawsze, i zaprojektowanie takich przestrzeni, które przetrwają zmieniające się w czasie mody.
Jak powstawało Muzeum Historii Żydów Polskich Wraz z budynkiem Muzeum Historii Żydów Polskich zyskaliśmy poetycki i pełen dramaturgii symbol, ikonę architektury już nie o lokalnym, ale o europejskim zasięgu.