Architektura MuratorWydarzeniaNowa instytucja na placu Piłsudskiego?

Nowa instytucja na placu Piłsudskiego?

Już 6 października poznamy plany, wizualizacje oraz makietę Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata na warszawskim placu Piłsudskiego. Prezentacja projektu będzie też okazją do podjęcia dyskusji nad zasadnością powołania Instytutu.

Nowa instytucja na placu Piłsudskiego w Warszawie?
Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata

Rozbrojenie kultury to koncepcyjny projekt stworzenia pod placem Piłsudskiego Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata, polskiego fizyka i radiobiologa, laureata Pokojowej Nagrody Nobla w 1995 roku. Za inicjatywą stoją Krzysztof Wodiczko oraz Jarosław Kozakiewicz. 6 października w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki odbędzie się premierowy pokaz projektu. Autorzy zaprezentują koncepcję merytoryczną oraz idee leżące u jego podstaw. Pokaz zainicjuje również cykl debat dotyczących pól działania Instytutu jako realnej placówki, otwartej na dyskusję i kierującej uwagę odbiorców współczesnej sztuki w kierunku nietypowym, bo w stronę zagadnień związanych z historią. Debaty będą się odbywać przez cały okres prezentacji projektu w Zachęcie, czyli do 27 listopada – tłumaczą organizatorzy.

Naczelnym zadaniem Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen ma być wykreowanie przyjaznej przestrzeni do dyskusji, edukowania i mówienia o tym, jak pamięć, historia i sztuka mogą przyczynić się do budowania przyszłości wolnej od wojen. „Rozbrojenie kultury” staje się tym samym projektem interdyscyplinarnym. Jest zarazem ideą, jak i specjalnie zaprojektowaną przestrzenią, w której wiedza o przeszłości spotyka się z myśleniem o przyszłości. Twórcy projektu chcą, aby badacze oraz praktycy z dziedzin takich, jak kultura, pedagogika, filozofia czy prawo zajęli się praktycznym i teoretycznym działaniem na rzecz zapobiegania i eliminacji konfliktów zbrojnych. W Instytucie miałyby się odbywać wystawy, kongresy, konferencje, wydarzenia kulturalne. Działalność badawcza Instytutu, z jego archiwum i biblioteką, podporządkowana zostałaby społecznej, psychologicznej, prawnej i antropologicznej analizie wojen oraz działania na rzecz pokoju.

Rozbrojenie kultury. Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata

Atorzy: Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz:

Otwarcie i wykład inauguracyjny: 6 października, godz. 18.00

Czas trwania: 6 października – 27 listopada

Współpraca ze strony Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki: Julia Leopold

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.