Architektura MuratorWydarzeniaNowe interwencje w przestrzeni Gdyni

Nowe interwencje w przestrzeni Gdyni

Poznaliśmy pierwsze efekty tegorocznego Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej organizowanego w Gdyni przez stowarzyszenie Traffic Design. W przestrzeni miasta pojawiła się m.in. instalacja Comb autorstwa kolektywu The New Raw z Rotterdamu czy 5-metrowy mural studia Thonik z Amsterdamu.

Nowe interwencje w przestrzeni Gdyni
Instalacja Comb na budynku chłodni Lacpol przy ulicy Polskiej 15 w Gdyni, proj. The New Raw; fot. serwis prasowy Traffic Design

Za nami trzecia edycja Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej w Gdyni organizowanego przez stowarzyszenie Traffic Design. Wśród zaproszonych artystek i artystów w tym roku znaleźli się goście nie tylko z Polski, ale też z Holandii, Szwajcarii i Ukrainy. Za ich sprawą w przestrzeni miasta pojawiły się lub wkrótce się pojawią zupełnie nowe interwencje, w tym rzeźby dzikich zwierząt ukraińskiej ilustratorki Olii Hordiienko, biomural z organicznych odpadów takich jak skorupki jajek i fusy autorstwa Blanki Byrwy czy instalacja z przetworzonego plastiku projektu holenderskiego duetu The New Raw. W programie tradycyjnie nie zabrakło warsztatów projektowych, spotkań z artystami oraz pokazów filmowych. Przez cały czas trwania biennale w siedzibie Traffic Design można było też oglądać wystawę, w ramach której zaprezentowano poszczególne realizacje, stojące za nimi idee oraz sylwetki ich autorek i autorów

Pierwszą instalacją, którą dzięki tegorocznej edycji wydarzenia można zobaczyć na terenie Gdyni jest 12-metrowy Comb zaprojektowany i wykonany przez architektkę Foteini Setaki i architekta Panosa Sakkasa z rotterdamskiego kolektywu The New Raw. Abstrakcyjna kompozycja, przywodząca na myśl zamaszyste pociągnięcia pędzla, została zamontowana na jednej ze ścian chłodni Lacpol przy ulicy Polskiej 15. Jak tłumaczą autorzy, instalacja powstała z przetworzonego plastiku pochodzącego z wyłowionych z morza lin cumowniczych i sieci rybackich. Projektanci często korzystają z plastikowych odpadów, tworząc przy ich pomocy siedziska, plażowe przebieralnie i inne meble miejskie.

Nowe interwencje w przestrzeni Gdyni
Instalacja Comb na budynku chłodni Lacpol przy ulicy Polskiej 15 w Gdyni, proj. The New Raw; fot. serwis prasowy Traffic Design

Kolejna realizacja to również efekt współpracy polsko-holenderskiej. Liczący około 50 metrów mural projektu biura Thonik z Amsterdamu znajduje się w industrialnej przestrzeni gdyńskiego portu przy ulicy Kadłubowców. Rozpoczynając współpracę z holenderskim studiem, chcieliśmy, aby projekt nawiązywał do stoczniowej historii miasta. Ucieszyła nas propozycja, aby zamiast nazw statków czy ulic, potraktować zadanie w sposób niebezpośredni: nawiązaniem do piosenki Nicka Cave’a „The ship song” – mówi Monika Domańska z Traffic Design.

Na ścianie budynku przy kadłubowców pojawił się więc jeden z wersów piosenki: Come sail your ships around me. Zastosowany tam krój pisma o nazwie Fernhout, autorstwa Thonik, entuzjaści liternictwa mogą kojarzyć m.in. z identyfikacji wizualnej Dutch Design Week, za którą odpowiadało właśnie to studio.

W realizacji są już następne projekty biennale: mural szwajcarskiego studia Feixen, wspomniane rzeźby Olii Hordiienko, ekomural Blanki Byrwy oraz instalację Malwiny Konopackiej i Jacka Walesiaka będzie można oglądać w najbliższych tygodniach w przestrzeni Grabówka.

Nowe interwencje w przestrzeni Gdyni
Mural na budynku przy ulicy Kadłubowców w Gdyni, proj. Thonik; fot. serwis prasowy Traffic Design
Nowe interwencje w przestrzeni Gdyni
Mural na budynku przy ulicy Kadłubowców w Gdyni, proj. Thonik; fot. serwis prasowy Traffic Design
Nowe grafiki z metalu na ścianach gdyńskich budynków Od niedawna w gdyńskim śródmieściu można oglądać dwa nowe projekty stowarzyszenia Traffic Design. Zostały one zrealizowane w ramach współpracy z Miastem Gdynia, polegającej na testowaniu nowych form dizajnu i funkcjonowania sztuki w przestrzeni publicznej.
Gdynia z lekarstwem na pastelozę! Biennale Sztuki Miejskiej w Gdyni, organizowane przez lokalne stowarzyszenie Traffic Design, to nie tylko popularny festiwal szeroko rozumianego projektowania, ale też remedium na większość przypadłości dotykających nasze metropolie. Tegoroczna edycja przyniosła kolejne realne zmiany w przestrzeni tego polskiego „Białego Miasta”.
Nowe ławki Pawła Grobelnego w stolicy hiszpańskiego regionu La Rioja Przed ratuszem miasta Logroño w północnej Hiszpanii stanęły nowe ławki autorstwa polskiego projektanta Pawła Grobelnego. Prosta, minimalistyczna konstrukcja dopełnia architekturę budynku zaprojektowanego w latach 70. przez słynnego hiszpańskiego architekta Rafaela Moneo.
Instalacja Wodny Azyl projektu studentów Politechniki Warszawskiej Na placu przed pawilonem Zodiak w Warszawie stanęła instalacja Wodny Azyl. To praca studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej przygotowana pod kierunkiem Anny Cudny, Artura Filipa i Krystyny Solarek.
SORRY: Rajkowska przeciw łamaniu praw migrantów Przy poznańskiej Kaponierze powstał betonowy mur z odłamkami szkła na szczycie. To instalacja SORRY Joanny Rajkowskiej. Rzeźba nawiązuje do muru budowanego na granicy polsko-białoruskiej.
Dość patriarchalnych symboli w przestrzeni publicznej! Pomnik konny Izy Rutkowskiej Polska artystka Iza Rutkowska rozprawia się z patriarchalnymi symbolami opresji w przestrzeni publicznej państw kolonialnych. Zaczęła od Hiszpanii, teraz czas na Włochy i Francję.
Plastique Fantastique – artyści w obliczu pandemii Plastique Fantastique to duet artystyczny z Berlina, w którego skład wchodzą Marco Canevacci (Dr. Trouble) i Yena Young (Ms. Bubble). Od ponad 20 lat ich wielkoformatowe, pneumatyczne instalacje goszczą w miastach całej Europy. Ostatnio berlińskich artystów nurtuje temat pandemii i niezwykłych warunków życia, których za jej sprawą doświadczamy.
Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim w Poznaniu Na Ostrowie Tumskim w Poznaniu udostępniono zwiedzającym instalację przestrzenną upamiętniającą pierwszy pałac Mieszka I. Założenie architektoniczne budowniczych z X wieku zostało odwzorowane w formie odlewów ze szkła artystycznego.