Nowe Oczekiwania. Poznań Design Days

i

Autor: Archiwum Architektury

Nowe Oczekiwania. Poznań Design Days

2015-04-24 14:56

W dniach 8-17 maja odbędzie się kolejna edycja Poznań Design Days. Pod hasłem przewodnim "Nowe Oczekiwania" odbędzie się szereg wystaw, spotkań i dyskusji dotyczących społecznego wymiaru projektowania.

W tegorocznej edycji Poznań Design Days odbędą się liczne wystawy, prezentacje, pokazy filmów, spotkania, warsztaty i dyskusje związane z problematyką dotyczącą: designu, architektury, zagadnień urbanistycznych, oraz zjawisk okołoprojektowych, integrujących biznes, sztukę i jej dziedziny, takie jak moda czy fotografia.

Festiwalowi towarzyszy także krytyczne spojrzenie na projektowanie, przejawiające się w poszukiwaniu prospołecznych rozwiązań. Namysł nad wymiarem partycypacyjnym znajdzie swoje odbicie w szeregu działań w przestrzeni publicznej, zainicjowanych m.in.: przez grupę projektową CENTRALA czy dyskusję pt.: "Przestrzenie publiczne w krajach Grupy Wyszehradzkiej" organizowaną przez SARP w ramach "Tygodnia z Architekturą", z udziałem Budcud, Nice architects, Hello Wood, COLL COLL.

Temat społecznego wymiaru projektowania podejmie także wystawa pt.: "Zapytaj/ Alternatywne scenariusze", która będzie skłaniać do snucia najróżniejszych, futurologicznych wizji. Z kolei ekspozycja pt.: "Nowe Oczekiwania" stanie się odpowiedzią na ciągle ewoluujące potrzeby człowieka – autora i użytkownika produktów. Pogłębieniem tych rozważań będzie cykl warsztatów, w ramach których uczestnicy spróbują twórczo odpowiedzieć na postawione przed nimi problemy projektowe. Wśród prowadzących znajdą się projektanci, architekci, socjolodzy, artyści wizualni, m.in.: Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis, Paweł Machomet, Beata Wilczek. Warsztaty obejmować będą działania z użyciem różnych mediów (filmu, grafiki, sztuki użytkowej, fotografii) na pograniczu projektowania, rewitalizacji i renowacji.

Na czas trwania festiwalu, na Placu Wolności zostanie udostępniona odbiorcom także interaktywna instalacja "O poznaniu Poznania" oraz na Placu Kolegiackim instalacja świetlna wykonana we współpracy z TOYA DESIGN.

Wystawy odbywają się w Galerii Miejskiej Arsenał, na Placu Kolegiackim i Placu Wolności. Z kolei warsztaty, dyskusje i spotkania w Centrum Kultury Zamek oraz w Kontenerach na Placu Wolności. Wydarzenia związane z Tygodniem Architektury również w siedzibie SARP /Stary Rynek 56/.

Organizatorem projektu jest Fundacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej festiwalu.