Nowy warszawski skwer

i

Autor: Archiwum Architektury Skwer im. Stefana Kuryłowicza; Fot. Rajmund Rajchel/serwis prasowy

Nowy warszawski skwer

2019-04-26 12:33

Skwer przy ulicy Przyokopowej 33 w Warszawie został nazwany na cześć Stefana Kuryłowicza, wybitnego polskiego architekta, autora m.in. Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Stadionu Miejskiego w Białymstoku, Portu Lotniczego w Modlinie, budynków biurowych Nautilus i Focus oraz domu handlowego Vitkac w Warszawie. Uroczystość odbyła się 29 marca, w 70. rocznicę urodzin patrona. W dniu otwarcia skweru miało miejsce także rozstrzygnięcie organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza konkursów TEORIA i PRAKTYKA 2018.

Od niedawna Warszawa ma skwer, któremu patronuje architekt. Uchwałą rady miasta plac znajdujący przy ul. Przyokopowej 33 zyskał imię wybitnego warszawskiego projektanta Stefana Kuryłowicza. Uroczyste nadanie nazwy odbyło się 29 marca, w 70. rocznicę urodzin patrona. Skwer zlokalizowany jest przy zespole biurowym Wola Center („A-m” 3/15), którego Stefan Kuryłowicz był jednym z głównych autorów. Zmarły w 2011 roku architekt pozostawił po sobie kilkadziesiąt obiektów. Ukształtowały one oblicze Warszawy, ale zmieniły i inne polskie miasta.

Był autorem m.in. Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Stadionu Miejskiego w Białymstoku, gdańskiego Hotelu Hilton, Portu Lotniczego w Modlinie, budynków biurowych Nautilus i Focus oraz domu handlowego Vitkac w Warszawie. Za sprawą swoich osiągnięć pedagogicznych, nadal działającej autorskiej pracowni Kuryłowicz & Associates, jak również Fundacji im. Stefana Kuryłowicza obecny jest w pamięci i wciąż nadaje kształt krajobrazowi architektonicznemu polskich miast. W dniu otwarcia skweru miało miejsce także rozstrzygnięcie organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza konkursów TEORIA i PRAKTYKA 2018. Nagrodzono Zofię Zuchowicz i Małgorzatę Neumann za zwrócenie uwagi na kulturotwórczą rolę nieużytków (praca Terrain vague jako przestrzenie kulturotwórcze) oraz Agnieszkę Dąbek za wizję miasta dostosowanego do potrzeb starzejącego się społeczeństwa (praca Oddział Warszawa). Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA to programy promocji młodych architektów. W tym pierwszym wybierany jest najciekawszy tekst teoretyczny, wydawany następnie w formie dwujęzycznej publikacji, w drugim – najlepszy pomysł na rozwiązanie problemów konkretnej przestrzeni publicznej. Zwycięzca konkursu TEORIA otrzymuje nagrodę w wysokości 3500 złotych, zdobywca stypendium PRAKTYKA – 16 000 złotych oraz wsparcie Fundacji i zespołu jurorów przy rozwijaniu swojej koncepcji.

(RED)