Architektura MuratorWydarzeniaO wodzie i architekturze – spotkanie w ramach konkursu KOŁO 2022

O wodzie i architekturze – spotkanie w ramach konkursu KOŁO 2022

Zadaniem uczestników tegorocznej edycji konkursu KOŁO 2022 będzie zaprojektowanie toalety publicznej na terenach pałacu w Wilanowie. „Stwórzmy coś niesłychanie oryginalnego i nowoczesnego” – mówił Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie podczas spotkania, które w marcu zorganizowała dla uczestników firma Geberit.

O wodzie i architekturze – spotkanie w ramach konkursu KOŁO 2022
Uczestnicy marcowego spotkania Porozmawiajmy o wodzie podczas wizji lokalnej na terenie Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie; fot. Iwona Dziuk

Spotkanie z udziałem architektów i przedstawicieli Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie odbyło się  22 marca. Tego dnia obchodzono Światowy Dzień Wody, więc temat ochrony zasobów wodnych naszej planety stanowił istotną część dyskusji. ,Stawiamy wodę w centrum naszych zainteresowań, a programy, w które się angażujemy, mające na celu wspieranie ochrony zasobów wodnych, są programami długofalowymi – mówił Krzysztof Brzeziński, dyrektor marketingu Geberit, dodając, że konkurs KOŁO jest jedną z najważniejszych inicjatyw firmy, w których pojawia się element wody.

Przypomnijmy, konkurs KOŁO na projekt łazienki organizowany jest od 24 lat. Choć w założeniu ma on charakter ideowy, dzięki zaangażowaniu firmy Geberit, która za każdym razem dba o dobór sędziów i przemyślaną lokalizację, a ponadto oferuje wyposażenie i pomoc w realizacji, dotychczas udało się już zbudować cztery obiekty – w Kazimierzu, Warszawie, Krakowie i Płocku. W każdej edycji bierze udział ok. 300 projektów zgłaszanych nie tylko przez studentów architektury, ale też młodych projektantów. W tej edycji zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie toalety publicznej przy oranżerii na terenie zabytkowego parku w obrębie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Marcowe spotkanie, zorganizowane w budynku samej oranżerii, miało m.in. przybliżyć startującym trudny kontekst i wyzwania związane z projektowaniem w zabytkowym otoczeniu.

Wśród zaproszonych gości znalazły się architektki, a zarazem jurorki tegorocznej odsłony konkursu KOŁO 2022: Agnieszka Kalinowska-Sołtys, partner w APA Wojciechowski Architekci, wiceprezeska SARP do spraw środowiska i ochrony klimatu oraz Marta Sękulska-Wrońska, partner w pracowni WXCA, prezeska warszawskiego oddziału SARP. Muzeum Pałac Jana III w Wilanowie reprezentowali: dyrektor placówki Paweł Jaskanis oraz specjalista ds. ochrony krajobrazu Maciej Żołnierczuk. Dyskusję moderowała z klei Katarzyna Jaroszyńska, prowadząca program ,,Nieoczywiste miejsca” w HGTV Polska oraz cykl ,,Odpicowane mieszkanie” w Dzień dobry TVN.

O wodzie i architekturze – spotkanie w ramach konkursu KOŁO 2022
Uczestnicy dyskusji Porozmawiajmy o wodzie; fot. Iwona Dziuk

Maciej Żołnierczuk przedstawił strategiczne zagadnienia hydrologiczne Wilanowa. Następnie rozpoczął się panel dyskusyjny. Wiele spośród wypowiedzi dotyczyło oczekiwań wobec prac, które będą zgłaszane do tegorocznej edycji konkursu KOŁO 2022. Jako juror i inwestor nie chciałbym ograniczać kreacji uczestników, więc powiem tylko tyle: stwórzmy coś niesłychanie oryginalnego i nowoczesnego. Nie tylko w formie, ale także w funkcjach, przesłaniu, może także w oddziaływaniu edukacyjnym, działaniu na wyobraźnię. Każda kreacja jest symboliczna, ponieważ ma za zadanie nieść jakieś przesłanie, ideę – niezależnie od tego, czy powstanie w kształcie minimalistycznym, czy też bardzo rozgadanym, jeśli mowa o skojarzeniach, formach architektonicznych i materiałach, a także o grze światłem, relacji z przyrodą, a nawet ze zwierzętami. Kreacja nie zna granic – mówił Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie.

Wokół wody oscylowała również dalsza, plenerowa cześć spotkania. Dodatkową atrakcją oczekującą na gości był bowiem spacer, który odbył się w malowniczym otoczeniu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Oprowadzający dr Maciej Żołnierczuk zaprezentował grupie zainteresowanych lokalizację przyszłego pawilonu.

Zobacz też nagranie ze spotkania:

Tomasz Fudala oprowadza po wystawie „Archikolaże”. Spotkaniu towarzyszy pokaz filmu i dyskusja Od 7 grudnia w warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Archikolaże Ewy P. Porębskiej”. Ekspozycja prezentuje wybór trendów i idei, wokół których toczy się zawodowa działalność architektki. Już 8 grudnia po wystawie oprowadzi Tomasz Fudala, historyk sztuki i kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Spotkanie z Judit Carrerą, dyrektorką Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB) 12 grudnia odbędzie się wykład Judit Carrery, dyrektorki Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB), które przyznaje najważniejszą nagrodę dla przestrzeni publicznych w Europie: European Prize for Urban Public Space.
Archikolaże: wystawa z okazji 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych 1982 to w Polsce stan wojenny,  2022 – okres światowej pandemii i wojna w Ukrainie. A w międzyczasie  transformacja ustrojowa, wejście do Unii Europejskiej, wielkie przemiany – w Polsce i na świecie. Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w architekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach.
Misja: sąsiedztwo Czym charakteryzują się miejsca dobre do życia? Jak tworzyć przestrzenie sprzyjające integracji? Czy architekt może je tak zaprogramować, by były atrakcyjne dla mieszkańców w różnym wieku i o różnych potrzebach? Tegoroczne triennale architektury w Oslo odbywało się pod hasłem Mission Neighbourhood, przybliżając projekty i realizacje służące budowaniu wspólnotowości.
Triennale Architektury w Lizbonie Kuratorzy tegorocznego Triennale Architektury w Lizbonie podejmowali m.in. tematy dotyczące tego, jak architekci i branża budowlana mogą minimalizować marnotrawstwo zasobów planety czy w jaki sposób przejść z liniowego modelu wzrostu do cyrkularnego.
Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.