Architektura MuratorWydarzeniaO wodzie i architekturze – spotkanie w ramach konkursu KOŁO 2022

O wodzie i architekturze – spotkanie w ramach konkursu KOŁO 2022

Zadaniem uczestników tegorocznej edycji konkursu KOŁO 2022 będzie zaprojektowanie toalety publicznej na terenach pałacu w Wilanowie. „Stwórzmy coś niesłychanie oryginalnego i nowoczesnego” – mówił Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie podczas spotkania, które w marcu zorganizowała dla uczestników firma Geberit.

O wodzie i architekturze – spotkanie w ramach konkursu KOŁO 2022
Uczestnicy marcowego spotkania Porozmawiajmy o wodzie podczas wizji lokalnej na terenie Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie; fot. Iwona Dziuk

Spotkanie z udziałem architektów i przedstawicieli Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie odbyło się  22 marca. Tego dnia obchodzono Światowy Dzień Wody, więc temat ochrony zasobów wodnych naszej planety stanowił istotną część dyskusji. ,Stawiamy wodę w centrum naszych zainteresowań, a programy, w które się angażujemy, mające na celu wspieranie ochrony zasobów wodnych, są programami długofalowymi – mówił Krzysztof Brzeziński, dyrektor marketingu Geberit, dodając, że konkurs KOŁO jest jedną z najważniejszych inicjatyw firmy, w których pojawia się element wody.

Przypomnijmy, konkurs KOŁO na projekt łazienki organizowany jest od 24 lat. Choć w założeniu ma on charakter ideowy, dzięki zaangażowaniu firmy Geberit, która za każdym razem dba o dobór sędziów i przemyślaną lokalizację, a ponadto oferuje wyposażenie i pomoc w realizacji, dotychczas udało się już zbudować cztery obiekty – w Kazimierzu, Warszawie, Krakowie i Płocku. W każdej edycji bierze udział ok. 300 projektów zgłaszanych nie tylko przez studentów architektury, ale też młodych projektantów. W tej edycji zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie toalety publicznej przy oranżerii na terenie zabytkowego parku w obrębie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Marcowe spotkanie, zorganizowane w budynku samej oranżerii, miało m.in. przybliżyć startującym trudny kontekst i wyzwania związane z projektowaniem w zabytkowym otoczeniu.

Wśród zaproszonych gości znalazły się architektki, a zarazem jurorki tegorocznej odsłony konkursu KOŁO 2022: Agnieszka Kalinowska-Sołtys, partner w APA Wojciechowski Architekci, wiceprezeska SARP do spraw środowiska i ochrony klimatu oraz Marta Sękulska-Wrońska, partner w pracowni WXCA, prezeska warszawskiego oddziału SARP. Muzeum Pałac Jana III w Wilanowie reprezentowali: dyrektor placówki Paweł Jaskanis oraz specjalista ds. ochrony krajobrazu Maciej Żołnierczuk. Dyskusję moderowała z klei Katarzyna Jaroszyńska, prowadząca program ,,Nieoczywiste miejsca” w HGTV Polska oraz cykl ,,Odpicowane mieszkanie” w Dzień dobry TVN.

O wodzie i architekturze – spotkanie w ramach konkursu KOŁO 2022
Uczestnicy dyskusji Porozmawiajmy o wodzie; fot. Iwona Dziuk

Maciej Żołnierczuk przedstawił strategiczne zagadnienia hydrologiczne Wilanowa. Następnie rozpoczął się panel dyskusyjny. Wiele spośród wypowiedzi dotyczyło oczekiwań wobec prac, które będą zgłaszane do tegorocznej edycji konkursu KOŁO 2022. Jako juror i inwestor nie chciałbym ograniczać kreacji uczestników, więc powiem tylko tyle: stwórzmy coś niesłychanie oryginalnego i nowoczesnego. Nie tylko w formie, ale także w funkcjach, przesłaniu, może także w oddziaływaniu edukacyjnym, działaniu na wyobraźnię. Każda kreacja jest symboliczna, ponieważ ma za zadanie nieść jakieś przesłanie, ideę – niezależnie od tego, czy powstanie w kształcie minimalistycznym, czy też bardzo rozgadanym, jeśli mowa o skojarzeniach, formach architektonicznych i materiałach, a także o grze światłem, relacji z przyrodą, a nawet ze zwierzętami. Kreacja nie zna granic – mówił Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie.

Wokół wody oscylowała również dalsza, plenerowa cześć spotkania. Dodatkową atrakcją oczekującą na gości był bowiem spacer, który odbył się w malowniczym otoczeniu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Oprowadzający dr Maciej Żołnierczuk zaprezentował grupie zainteresowanych lokalizację przyszłego pawilonu.

Zobacz też nagranie ze spotkania:

Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Daj się urządzić z Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco! Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Antropocen: katastrofa już tu jest O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca będzie dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.
Spotkanie z Anną Ramos, dyrektorką Fundacji Miesa van der Rohe [FILM] Prezentujemy nagranie wykładu Anny Ramos, dyrektorki Fundacji Miesa van der Rohe, która m.in. organizuje konkurs o nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe: EU Mies van der Rohe Award.