Architektura MuratorWydarzeniaO wodzie i architekturze – spotkanie w ramach konkursu KOŁO 2022

O wodzie i architekturze – spotkanie w ramach konkursu KOŁO 2022

Zadaniem uczestników tegorocznej edycji konkursu KOŁO 2022 będzie zaprojektowanie toalety publicznej na terenach pałacu w Wilanowie. „Stwórzmy coś niesłychanie oryginalnego i nowoczesnego” – mówił Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie podczas spotkania, które w marcu zorganizowała dla uczestników firma Geberit.

O wodzie i architekturze – spotkanie w ramach konkursu KOŁO 2022
Uczestnicy marcowego spotkania Porozmawiajmy o wodzie podczas wizji lokalnej na terenie Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie; fot. Iwona Dziuk

Spotkanie z udziałem architektów i przedstawicieli Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie odbyło się  22 marca. Tego dnia obchodzono Światowy Dzień Wody, więc temat ochrony zasobów wodnych naszej planety stanowił istotną część dyskusji. ,Stawiamy wodę w centrum naszych zainteresowań, a programy, w które się angażujemy, mające na celu wspieranie ochrony zasobów wodnych, są programami długofalowymi – mówił Krzysztof Brzeziński, dyrektor marketingu Geberit, dodając, że konkurs KOŁO jest jedną z najważniejszych inicjatyw firmy, w których pojawia się element wody.

Przypomnijmy, konkurs KOŁO na projekt łazienki organizowany jest od 24 lat. Choć w założeniu ma on charakter ideowy, dzięki zaangażowaniu firmy Geberit, która za każdym razem dba o dobór sędziów i przemyślaną lokalizację, a ponadto oferuje wyposażenie i pomoc w realizacji, dotychczas udało się już zbudować cztery obiekty – w Kazimierzu, Warszawie, Krakowie i Płocku. W każdej edycji bierze udział ok. 300 projektów zgłaszanych nie tylko przez studentów architektury, ale też młodych projektantów. W tej edycji zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie toalety publicznej przy oranżerii na terenie zabytkowego parku w obrębie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Marcowe spotkanie, zorganizowane w budynku samej oranżerii, miało m.in. przybliżyć startującym trudny kontekst i wyzwania związane z projektowaniem w zabytkowym otoczeniu.

Wśród zaproszonych gości znalazły się architektki, a zarazem jurorki tegorocznej odsłony konkursu KOŁO 2022: Agnieszka Kalinowska-Sołtys, partner w APA Wojciechowski Architekci, wiceprezeska SARP do spraw środowiska i ochrony klimatu oraz Marta Sękulska-Wrońska, partner w pracowni WXCA, prezeska warszawskiego oddziału SARP. Muzeum Pałac Jana III w Wilanowie reprezentowali: dyrektor placówki Paweł Jaskanis oraz specjalista ds. ochrony krajobrazu Maciej Żołnierczuk. Dyskusję moderowała z klei Katarzyna Jaroszyńska, prowadząca program ,,Nieoczywiste miejsca” w HGTV Polska oraz cykl ,,Odpicowane mieszkanie” w Dzień dobry TVN.

O wodzie i architekturze – spotkanie w ramach konkursu KOŁO 2022
Uczestnicy dyskusji Porozmawiajmy o wodzie; fot. Iwona Dziuk

Maciej Żołnierczuk przedstawił strategiczne zagadnienia hydrologiczne Wilanowa. Następnie rozpoczął się panel dyskusyjny. Wiele spośród wypowiedzi dotyczyło oczekiwań wobec prac, które będą zgłaszane do tegorocznej edycji konkursu KOŁO 2022. Jako juror i inwestor nie chciałbym ograniczać kreacji uczestników, więc powiem tylko tyle: stwórzmy coś niesłychanie oryginalnego i nowoczesnego. Nie tylko w formie, ale także w funkcjach, przesłaniu, może także w oddziaływaniu edukacyjnym, działaniu na wyobraźnię. Każda kreacja jest symboliczna, ponieważ ma za zadanie nieść jakieś przesłanie, ideę – niezależnie od tego, czy powstanie w kształcie minimalistycznym, czy też bardzo rozgadanym, jeśli mowa o skojarzeniach, formach architektonicznych i materiałach, a także o grze światłem, relacji z przyrodą, a nawet ze zwierzętami. Kreacja nie zna granic – mówił Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie.

Wokół wody oscylowała również dalsza, plenerowa cześć spotkania. Dodatkową atrakcją oczekującą na gości był bowiem spacer, który odbył się w malowniczym otoczeniu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Oprowadzający dr Maciej Żołnierczuk zaprezentował grupie zainteresowanych lokalizację przyszłego pawilonu.

Zobacz też nagranie ze spotkania:

Polska Izba Inżynierów Budownictwa ma już 20 lat! W 2022 roku Polska Izba Inżynierów Budownictwa obchodzi 20-lecie swojej działalności. To jeden z najmłodszych samorządów zawodowych w Polsce, ale i najliczniejszych – zrzesza blisko 120 tys. osób.
Czerwony Pałac: pokaz filmu Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej Już wkrótce startuje festiwal „Film i miasto” vol. 4. W ramach przeglądu pokazany zostanie dokument „Czerwony Pałac” według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej z 1992 roku. O osławionym darze Stalina dla Warszawy opowiadają w filmie m.in. Tadeusz Barucki, Czesław Bielecki, Magdalena Staniszkis, Przemysław Szafer i Henryk Drzewiecki.
10. urodziny OKK design! 28 czerwca po pandemicznej przerwie na Mysią 3 wraca cykl spotkań OKK! design. To już 10. edycja wydarzenia. W programie m.in. dyskusje z udziałem architektów, architektów wnętrz i dziennikarzy.
MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej W 2020 roku Maćków Pracownia Projektowa obchodziła swoje 25-lecie. W Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę podsumowującą dotychczasowy dorobek biura.
Helena Kurcyusz: wymyślając miasta na nowo Helena Kurcyusz przez wiele lat była nie tylko główną urbanistką województwa szczecińskiego, ale też animatorką życia kulturalnego w regionie. Postać architektki przypomina nowa wystawa w Muzeum Historii Szczecina. Ekspozycji towarzyszą wykłady i spacer kuratorski.
Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny! W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.