Architektura MuratorWydarzeniaOdwilż 56 – Cracovia 65. WYSTAWA

Odwilż 56 – Cracovia 65. WYSTAWA

Wystawa Odwilż 56 – Cracovia 65. Architektura Witolda Cęckiewicza będzie prezentacją twórczości jednego z najważniejszych architektów powojennego modernizmu w Polsce.

Odwilż 56 – Cracovia 65. WYSTAWA
Odwilż 56 – Cracovia 65. Wystawa odbędzie się w dniach 23 listopada– 21 stycznia
Fot.: Z archiwum Witolda Cęckiewicza / Serwis prasowy

Zaplanowano ją w dawnym hotelu Cracovia, który powstał w 1965 roku i stanowi wybitne dzieło w dorobku projektanta. Ekspozycja w holu oraz w pomieszczeniach handlowych w parterze umożliwi doświadczanie przestrzeni budynku i stanowić będzie idealną scenerię dla wydobycia wyjątkowych wartości powojennego modernizmu. Wnętrze zostanie specjalnie wyeksponowane przez scenografię Macieja Siudy – nie będzie to typowa wystawa architektoniczna, ale wielowątkowa narracja analizująca konteksty kulturowe, polityczne, ekonomiczne i społeczne PRL-u – zapowiadają twórcy ekspozycji z Instytutu Architektury.

23 LISTOPADA – 21 STYCZNIA

hotel Cracovia, obecnie oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

Więcej informacji na stronie: www.instytutarchitektury.org

#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.
Spotkanie z Anną Ramos, dyrektorką Fundacji Miesa van der Rohe [FILM] Prezentujemy nagranie wykładu Anny Ramos, dyrektorki Fundacji Miesa van der Rohe, która m.in. organizuje konkurs o nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe: EU Mies van der Rohe Award.
BUDMA 2023 – wydarzenia dla architektów Kulisy i efekty rozpłytowywania placu Defilad, wykład Alexandra Schwarza z pracowni David Chipperfield Architects oraz Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina to tylko niektóre z wydarzeń tegorocznych targów BUDMA 2023.
Wieczór filmowy i dyskusja wokół „Archikolaży” W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Archikolaże” zapraszamy na pokaz trzech filmów zrealizowanych w latach 90. według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej. Spotkanie i dyskusję wokół dokumentów poprowadzi Łukasz Harat.
Spotkanie z Angeliką Fitz, dyrektorką Architekturzentrum Wien (AzW) Zapraszamy na wykład Angeliki Fitz, teoretyczki kultury, kuratorki, autorki wielu publikacji z dziedziny architektury, sztuki i urbanistyki, od 2017 roku dyrektorki Architekturzentrum Wien (AzW).
Ewa P. Porębska oprowadza po wystawie „Archikolaże” Listy Jerzego Sołtana, Andrzeja Wajdy, Bogdana Paczowskiego, archiwalne zdjęcia i fragmenty dawnych programów telewizyjnych, cytaty z wypowiedzi znaczących postaci architektury, a przede wszystkim opowieść o architektonicznych ideałach i pokusach oraz  o postawach projektantów – to wszystko zobaczyć można na wystawie „Archikolaże” w warszawskim Zodiaku. Już 15 stycznia po ekspozycji oprowadzi jej pomysłodawczyni i kuratorka Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna miesięcznika „Architektura-murator”.