Architektura MuratorWydarzeniaOrder Wschodzącego Słońca dla Krzysztofa Ingardena

Order Wschodzącego Słońca dla Krzysztofa Ingardena

Order Wschodzącego Słońca, jedno z najważniejszych odznaczeń Japonii, Krzysztof Ingarden otrzymał za wkład w rozwój relacji polsko-japońskich w ciągu piętnastu lat sprawowania funkcji Konsula Honorowego w Krakowie. Doceniono też współpracę architekta z wieloma japońskimi projektantami, która przyczyniła się do budowania wzajemnego zrozumienia między Polską i Japonią.

Order Wschodzącego Słońca dla Krzysztofa Ingardena
W imieniu rządu Japonii Krzysztofa Ingardena odznaczył ambasador tego kraju w polsce, Pan Shigeo Matsutomi;
Fot.: serwis prasowy

Krzysztof Ingarden został uhonorowany prestiżowym Orderem Wschodzącego Słońca, jednym z najważniejszych odznaczeń Japonii. Przyznano je za wkład w rozwój relacji polsko-japońskich w ciągu piętnastu lat sprawowania przez architekta funkcji Konsula Honorowego w Krakowie. Doceniono też jego współpracę z wieloma japońskimi projektantami, która przyczyniła się do budowania wzajemnego zrozumienia pomiędzy Polską i Japonią.

Uroczystość wręczenia orderu odbyła się 9 lutego w Galerii Europa – Daleki Wschód w Krakowie. W imieniu rządu Japonii architekta odznaczył ambasador tego kraju, pan Shigeo Matsutomi. Gdy w roku 1977 po raz pierwszy wyjeżdżałem do Japonii, nie sądziłem, jaki wpływ będzie miał na mnie kontakt z japońską kulturą i architekturą. Jechałem do kraju, który fascynował mnie swoją historią i kulturą, a jednocześnie dynamiką zmian. Architektura Japonii była w tamtym okresie awangardą światową – mówił podczas uroczystości Krzysztof Ingarden. Wspominał również o swojej długotrwałej współpracy z Aratą Isozakim, która zaowocowała m.in. projektem Muzeum Manggha, ogrodu japońskiego i pawilonu herbacianego przy muzeum, a także wygranym wspólnie konkursem na kompleks muzealny Arsenal w Kijowie. Order Wschodzącego Słońca jest pierwszym japońskim odznaczeniem narodowym, ustanowionym w 1873 roku. Dotychczas otrzymało go 28 Polaków, m.in. Józef Piłsudski, Edward Rydz Śmigły, Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

Tagi:
Kengo Kuma Student Award dla Polaków Krzysztof Ingarden, dziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego podpisał umowę z biurem Kengo Kuma & Associates o ustanowieniu nagrody dla najzdolniejszych absolwentów uczelni.
„Idea jest najważniejsza – architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy”. Pokaz filmu [ZWIASTUN] Jutro w Katowicach pokaz powstałego z inicjatywy architekta Krzysztofa Ingardena filmu, przedstawiającego architektoniczne fascynacje wybitnego reżysera. "Architektura-murator" sprawuje patronat nad wydarzeniem.
Rozbudowa Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie według projektu Krzysztofa Ingardena Działające od 20 lat Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie wkrótce uzyska dodatkowe przestrzenie ekspozycyjne. Projekt rozbudowy przygotował Krzysztof Ingarden we współpracy z Jackiem Ewý
Jak mogło wyglądać Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie? Wyniki konkursu architektonicznego z 2007 roku W konkursie na projekt siedziby Muzeum Sztuki  Nowoczesnej rozstrzygniętym w 2007 roku I nagrodę otrzymał szwajcarski architekt Christian Kerez. Wśród 109 nadesłanych prac znalazły się m.in. koncepcje tak znanych twórców współczesnej architektury jak Zaha Hadid, Zvi Hecker, Snøhetta, polskich pracowni K. Ingarden, J. Ewý – Architekci czy Szaroszyk & Rycerski Architekci. Przypominamy nagrodzone i wyróżnione prace
Małopolski Ogród Sztuki: najlepszy obiekt architektoniczny Krakowa 2012 Projekt pracowni Ingarden & Ewý Architekci otrzymał nagrodę im. prof. Janusza Bogdanowskiego jako najlepszy obiekt architektoniczny Krakowa 2012. Otwarcie Ogrodu zaplanowane jest na 19 października