Konkurs na projekt Mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych zlokalizowanego na kwaterze Ł Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie rozstrzygnięto 9 marca 2015. I nagrodę otrzymała wtedy praca Leszka Maksyma Czai, Izabeli Tomczak i Piotra Kuflewskiego. Ze względu na zarzut plagiatu, jej autorzy zdecydowali się na wycofanie pracy z konkursu. Po negocjacjach z zespołami autorskimi rekomendowanymi przez sąd konkursowy Rada Ochrony Pamięci Wal i Męczeństwa podjęła decyzję, że pomnik powstanie według koncepcji rzeźbiarza Jana Kuki i architekta Michała Dąbka (wyróżniona w konkursie praca o numerze 013).
Autorzy podzielili teren na strefę Mauzoleum na kwaterze Ł „a” oraz otwartą przestrzeń przedpola na kwaterze Ł „b”. Podstawą układu kompozycji i jednocześnie głównym modułem projektowym są prostopadłościenne filary o wysokości 3,9 m i wymiarach podstawy 1,5 x 1,5 m oraz pusta przestrzeń pomiędzy nimi o szerokości 1 m. Strukturę Mauzoleum tworzyć będą 24 filary ustawione na planie kwadratu. Przestrzeń prywatnej modlitwy i kontemplacji przykryje zawieszona na wysokości 3,4 m ażurowa krata. W sumie, projekt przewiduje utworzenie 280 miejsc indywidualnego pochówku. Obecnie autorzy pracują nad dostosowaniem pierwotnej koncepcji do oczekiwań zamawiającego.
Zmiany będą obejmować m.in. stworzenie nowego "punktu centralnego" kompozycji, uwzględniającego tymczasowe funkcjonowanie obiektu, zaprojektowanie formy i miejsca dla symbolu dużego krzyża oraz nowego detalu kolumbarium z płytami imiennymi, które zawierają określone inskrypcje i indywidualne miejsca na kwiaty lub znicz, jak również zmianę typu okładziny kamiennej z piaskowca na granit.