Architektura MuratorWydarzeniaPawilon SARP: architektura Warszawy w akwareli

Pawilon SARP: architektura Warszawy w akwareli

Architektura Warszawy – dawna i współczesna – jest głównym tematem prac Tytusa Brzozowskiego.

Krakowskie Przedmieście w Warszawie. Tytus Brzozowski
Krakowskie Przedmieście w Warszawie z przedwojennymi, nieistniejącymi już wysokimi kamienicami. Akwarela Tytusa Brzozowskiego

Tytus Brzozowski jest architektem, absolwentem warszawskiego wydziału architektury, ale też akwarelistą. Wystawa prezentowana w warszawskim Pawilonie Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) jest zbiorem prac wykonanych w ciągu trzech ostatnich lat. Dbając o realistyczny warsztat, bawi się obrazem miasta. Łączy budynki współczesne z już nie istniejącymi, powiększa je lub multiplikuje. Chętnie też łączy współczesną i dawną architekturę Warszawy z surrealistycznymi detalami, czasem wprost cytując XIX-wiecznych malarzy – jak wtedy, gdy pozwala pająkowi Odilon Redona wspinać się na miejskie wieże, albo dodając drobne, zabawne szczegóły.

Uważam, że dla architektów malarstwo jest jedną z form zabierania głosu w dyskusji o przestrzeni oraz szerzej, odnajdowania się w życiu zawodowym. Opowiadając o architekturze, szukam otaczającego ją gwaru i drgań. Próbuję odnajdować elementy krajobrazu miast i łączyć je w nowe układy, zestawiam budynki z różnych momentów historii, łączę odległe fragmenty miasta, tworząc nowe miejsca – pisze o swoich pracach Tytus Brzozowski.

Tytus Brzozowski – wystawa malarstwa
Pawilon wystawowy SARP
ul. Foksal 2, Warszawa
wystawa czynna od 10 do 14 lutego 2014
wernisaż 10 lutego, 19:00

Więcej polecanych wydarzeń w najnowszym numerze miesięcznika „Architektura-murator”. Nowe wystawy i wydarzenia wybiera redaktor prowadzący Agnieszka Dąbrowska


Wyświetl większą mapę

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.