Architektura MuratorWydarzeniaPawilon "Zodiak" otrzymał pozwolenie na budowę

Pawilon "Zodiak" otrzymał pozwolenie na budowę

W zrewitalizowanym budynku znajdzie się centrum informacji o warszawskiej architekturze oraz potencjale gospodarczym stolicy. Projekt modernizacji obiektu powstał w pracowni Kalata Architekci, natomiast teren przed pawilonem zostanie przekształcony według koncepcji biura Gowin&Siuta.

Pawilon "Zodiak" z pozwoleniem na budowę
Wizualizacja: Katala Architekci

Nowy "Zodiak" będzie dwupoziomowym budynkiem o lekkiej, przeszklonej konstrukcji. Koncepcja modernizacji obiektu, opracowana przez warszawską pracownię Kalata Architekci, zakłada m.in. odtworzenie zewnętrznej klatki schodowej, tarasu, pergoli, neonu i mozaiki. Przebudowa obejmie również poprzedzający budynek plac o powierzchni 900 m2, którego projekt powstał w krakowskim biurze Gowin & Siuta.

Odnowa samego budynku, jak i przylegającego do niego placu, to efekt współpracy władz Warszawy z Oddziałem Warszawskim SARP-u. W  zmodernizowanym obiekcie znajdą się miejsca ekspozycyjne zarówno dla miasta, jak i stowarzyszenia.

Na piętrze miasto urządzi Centrum Informacji Gospodarczej (CIG) - multimedialną przestrzeń ekspozycyjną poświęconą gospodarce metropolii warszawskiej, skoncentrowaną na gospodarczym potencjale Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (WOF), czyli Warszawy i 39 otaczających ją gmin.

Natomiast na parterze SARP zaprezentuje architektoniczne propozycje dla Warszawy. Jednym z centralnych elementów ekspozycji będzie makieta Śródmieścia. Warszawski Pawilon Architektury ma być miejscem, w którym informacje dotyczące rozwoju miasta oraz projektów architektonicznych prezentowane są w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla każdego odbiorcy. (...) Wiedza o przyczynach i kierunkach rozwoju miasta, zarówno w przeszłości jak i w przyszłości służyć ma budowaniu tożsamości mieszkańców Warszawy, ale też inspirować projektantów i badaczy oraz stanowić atrakcję turystyczną. Ekspozycji stałej towarzyszyć mają ekspozycje tematyczne i gościnne m.in. prezentacja wyników konkursów architektonicznych - czytamy w komunikacie Oddziału Warszawskiego SARP, który już w 2009 roku podjął pierwsze kroki w kierunku wydzierżawienia obiektu.

Realizację sfinansuje miasto Warszawa. Planowany termin rozpoczęcia działalności w pawilonie to 2018 rok.

Pawilon "Zodiak" otrzymał pozwolenie na budowę
Wizualizacja: Gowin&Siuta
Tagi:
Dyplom Roku SARP 2020 – laureaci Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Poznaliśmy laureatów konkursu o nagrodę Dyplom Roku SARP 2020. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął Jürg Burri – Ambasador Szwajcarii w Polsce, a partnerami merytorycznymi są dwie szwajcarskie firmy: Geberit i Schindler.
#ArchitekciDlaKlimatu. Inicjatywa Koła Architektury Zrównoważonej SARP Trwa globalny tydzień protestów dla klimatu. Polscy architekci dołączają do akcji, proponując deklarację budownictwa proekologicznego.
Młodzi na SARP U40 Ogólnopolskie Spotkania Młodych Architektów SARP U40 to inicjatywa podjęta w 2018 roku przez szczeciński oddział stowarzyszenia. W dniach 17-18 maja w Lublinie pod hasłem Przemiany odbyła się druga edycja wydarzenia. Relacjonuje Katarzyna Gucałło.
Znamy wyniki finału polsko-niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP 2019 Nagrodę główną wygrała Dominika Strzałka z Politechniki Krakowskiej za pracę Miedzianka, the history of disappearing. Ceremonia wręczenia Nagród i wyróżnień odbyła się 16 czerwca 2019 r. w siedzibie ZG SARP w Warszawie.
Architekci Oddziału Warszawskiego SARP – cykl spotkań Warszawski oddział SARP zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu prezentującego stołeczne biura projektowe. Gośćmi wieczoru będą Błażej Hermanowicz i Stanisław Rewski z pracowni HRA Architekci.
Zabytki Syrii w szkicowniku architekta – wykład Wojciecha Zabłockiego 7 marca 2019 roku odbędzie się kolejny wykład z cyklu Duże A organizowanego przez wrocławski SARP. Tym razem prelegentem będzie Wojciech Zabłocki, który w latach 80. pracował w Syrii, gdzie zaprojektował m.in. kompleks hali widowiskowej i basenów olimpijskich w Aleppo oraz Ośrodek Olimpijski w Latakii.