Architektura MuratorWydarzeniaPeter Zumthor. Jak pracuje współczesny architekt?

Peter Zumthor. Jak pracuje współczesny architekt?

Architektoniczne modele odgrywają dużą rolę w pracy znanego szwajcarskiego architekta. Jak dużą, pokazuje wystawa Architectural Models by Peter Zumthor, zorganizowana przez austrieckie centrum sztuki Kunsthaus Bregenz

Peter Zumthor i modele architektoniczne. Fot. © Atelier Peter Zumthor & Partner
Peter Zumthor i modele architektoniczne. Fot. © Atelier Peter Zumthor & Partner

Peter Zumthor, laureat nagrody Pritzkera (2009) i nagrody im. Miesa van der Rohe (1999), uważany jest za jednego z najważniejszych twórców współczesnej architektury. Zaprojektował m.in. Termy w Vals, Muzeum Diecezjalne Sztuki Kolumba, kaplicę braci Klaus... Peter Zumthor zajmuje się również teorią architektury, jest autorem m.in. książek Thinking Architecture i Atmospheres. 
Na ekspozycji zobaczyć można makiety zrealizowanych i niezrealizowanych obiektów, ale też krótki film nakręcony przez Wima Wendersa – Notes from a day in the life of an architect. W kolekcji austriackiej galerii znajduje się ponad 300 modeli architekta. Część z nich przechowywana jest w muzeum od czasu indywidualnej wystawy Zumthora w 2007 roku, kolejne wchodziły do zbiorów w następnych latach. W ramach wystawy prezentowane są wybrane makiety. Świadczą one o roli, jaką odgrywa praca z modelami w praktyce architektonicznej Zumthora. Makiety budowane są z różnorodnych materiałów – drewna, metalu, gipsu czy gliny. To małe dzieła sztuki, a zarazem ślad procesu projektowego.

Modele rozmieszone zostały na kilku poziomach. Lekkie meble tworzą neutralne tło dla kolekcji. Projekt ekspozycji przygotowany został przez Thomasa Durischa we współpracy z architektem. Wystawa prezentowana jest w sąsiadującym z galerią Kunsthaus Bregenz tzw. Budynku Poczty; główna siedziba bregenckiej galerii została zaprojektowana właśnie przez Zumthora i oddana do użytku w 1997 roku.

Architectural Models by Peter Zumthor
Wystawa czynna do 9 lutego
Centrum Sztuki Współczesnej Kunsthaus Bregenz
Karl-Tizian-Platz, Bregencja, Austria
Więcej informacji: www.kunsthaus-bregenz.at >>


Wyświetl większą mapę

David Chipperfield - Form Matters Jednen z ważniejszych współczesnych architektów projektuje subtelne i wyrafinowane budynki z dużym wyczuciem materiału. Główną część wystawy skoncentrowano wokół rekonstrukcji Neues Museum w Berlinie