Architektura MuratorWydarzeniaPierwsze w Polsce międzynarodowe targi dizajnu miejskiego - 4CityLife - RELACJA

Pierwsze w Polsce międzynarodowe targi dizajnu miejskiego - 4CityLife - RELACJA

W świetle starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - Design 4CityLife - to świetna okazja do promocji Warszawy, a w szczególności dzielnicy Pragi Północ, jako prekursora nowatorskiego myślenia o mieście, w którym wygodnie i ciekawie jest żyć. GALERIA ZDJĘĆ!!

fotka z /zdjecia/logo_samo_01.jpg

Idea Design 4CityLife zrodziła się z potrzeby zainteresowania problematyką kształtowania nowego wizerunku polskich miast. Dni dizajnu miejskiego były także doskonałym pretekstem do dyskusji nad potrzebą lepszego planowania urbanistycznego, poszukiwania rozwiązań dla przestrzeni wspólnej zarówno mieszkalnej, jak i kulturalnej (np. Fabryka Trzciny).

Impreza miała charakter wielopłaszczyznowy w formie żywej, ulicznej ekspozycji artystycznych mebli miejskich. Odbyły się targi dla wystawców, seminaria dotyczące dizajnu miejskiego, którym towarzyszyły imprezy kulturalno-rozrywkowe.


CZYTAJ TAKŻE>>

Young Creative Poland - Wideo!!
Po raz pierwszy od niemal 50 lat, wystawa polskiego wzornictwa przemysłowego trafiła do najbardziej prestiżowych przestrzeni - sal La Triennale Di Milano Design Museum, gdzie odbyły się pierwsze, historyczne targi wzornictwa.

Inside - Out. Architektoniczne sondowanie przestrzeni publicznych Ursynowa
W ramach projektu the KNOT, który dziś rozpoczyna swoją miesięczną warszawską działalność odbędą się warsztaty architektoniczne. Ich głównym organizatorem jest Markus Bader z raumlabor berlin, który zaprosił do współpracy ciekawe pracownie promujące alternatywne metody planistyczne i eksperymenty przestrzenne.

Park rzeźby na Bródnie


Na plenerowej wystawie zostały zaprezentowane przykłady mebli miejskich firm mmcite z Czech, Escofet oraz Santa&Cole z Hiszpanii, Ziegler z Niemiec, Puczyński z Polski. Place zabaw firmy Arsplay. Każda z tych firm współpracuje ze znanymi projektantami, a jej produkty charakteryzują się stosowaniem wzornictwa na naprawdę wysokim poziomie.

W ramach imprezy można było uczestniczyć w bardzo ciekawych wykładach o trendach w projektowaniu przestrzeni publicznej. Weronika Rochacka (Design Council, Londyn) przedstawiła kilka udanych realizacji przestrzeni publicznej z Anglii. Sukces każdego z tych projektów polegał na udanej współpracy władz samorządowych, projektantów oraz lokalnych społeczności. Mówiła o przekładaniu odpowiedzialności na bezpośrednio zainteresowanego końcowego odbiorcę. W przypadku aranżacji przestrzeni wokół szkoły czynny udział w projektowaniu brała młodzież i nauczyciele. W wyniku tego powstała przestrzeń bezpieczna, przyjazna, zabawna, zachęcająca do ruchu i taka, o którą dbają sami uczniowie!

Innym ciekawym projektem był przykład miasteczka gdzie przerzucając odpowiedzialność na lokalną społeczność udało się ożywić podupadające centrum handlowe. Pomysł polegał na wypożyczeniu niewynajętych lokali z przeznaczeniem na spotkania, happeningi, imprezy dla dzieci. Właścicielom, którzy brali udział w projekcie samorząd zwracał część czynszu.

O przestrzeni publicznej w Hiszpanii opowiadał Jose Sery, Santa&Cole, Barcelona, który stwierdził, że obserwowana tendencja rozrostu miast pozwala twierdzić, że w roku 2040 ludzie będą mieszkać tylko w miastach. Niesie to za sobą ogromną odpowiedzialność o przestrzeń miejską projektowaną w taki sposób, żeby była przyjazna nie tylko człowiekowi, ale i nie szkodziła planecie. W Hiszpanii miejskie projekty powstają w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju.

Przed słuchaczami roztoczono wizję koszy na śmieci z zainstalowanymi czujnikami, które same wysyłają sygnał do służb oczyszczania miasta - co niesie za sobą spore oszczędności w budżecie miasta. Latarni z żarówkami LED, które regulują natężenie światła w zależności o pory dnia, ławek miejskich zachęcających do odpoczynku, wszechobecnych stojaków rowerowych. Wszystkie, produkowane z materiałów z recyclingu, nadających się do ponownego przetworzenia.

Drugiego dnia festiwalowego wykład prowadził Mirosław Sztuka, architekt krajobrazu z pracowni Design + Planning firmy AECOM. – Zrób miejsce na rzekę – apelował o holistyczne podejście do gospodarki wodnej i tworzenie wielofunkcyjnych terenów zielonych w polityce planistycznej.

Design 4CityLife organizowany przez Stowarzyszenie Proregiona oraz władze Miasta Stołecznego Warszawy odbył się w dniach 16 -17 czerwca 2010roku na terenie Dawnej Wytwórni Wódek Koneser na warszawskiej Pradze.


WARSZAWA STOLICĄ MIEJSKIEGO DESIGNU

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY UCZESTNICTWA W I DNIACH DESIGNU MIEJSKIEGO

SEMINARIA

Konkurs MIEJSKIE FORMY RE - KREACJI

fotka z /zdjecia/logo_samo(6).jpg
Maria Jeglińska-Adamczewska dla PURO Hotels Legendarna norweska marka Røros Tweed oraz młoda polska projektantka Maria Jeglińska-Adamczewska połączyły siły z PURO Hotels w niezwykłym projekcie. Tak powstała kolekcja wełnianych koców KARI, ODA oraz LOTTA.
OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Władysław Wincze. Wnętrza Władysław Wincze to jeden z najważniejszych polskich projektantów wnętrz, ale jego twórczość poza gronem ekspertów nie jest zbyt dobrze znana. Osiągnięcia i postać wybitnego architekta wnętrz przybliża nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
10 kolekcji mebli projektu młodych polskich dizajnerów Już na początku października kolejna edycja Warsaw Home. Publikujemy 10 projektów młodych dizajnerów, które zobaczymy podczas targów.
Design that Educates Awards 2019 Design that Educates Awards to międzynarodowy konkurs, który wskazywać ma na edukacyjny potencjał architektury i wzornictwa. Jego celem jest popularyzowanie najlepszych realizacji i produktów, które oprócz funkcji czysto użytkowych mogą też uczyć.
Najlepsze projekty roku 2018 według Design Museum Beazley Designs of the Year to coroczna nagroda przyznawana przez londyńskie Design Museum. W tym roku odebrał ją kolektyw Forensic Architecture używający narzędzi, jakie daje architektura do prowadzenia śledztw dotyczących naruszeń praw człowieka.