Pierwsze w Polsce międzynarodowe targi dizajnu miejskiego - 4CityLife - RELACJA
W świetle starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - Design 4CityLife - to świetna okazja do promocji Warszawy, a w szczególności dzielnicy Pragi Północ, jako prekursora nowatorskiego myślenia o mieście, w którym wygodnie i ciekawie jest żyć. GALERIA ZDJĘĆ!!

Idea Design 4CityLife zrodziła się z potrzeby zainteresowania problematyką kształtowania nowego wizerunku polskich miast. Dni dizajnu miejskiego były także doskonałym pretekstem do dyskusji nad potrzebą lepszego planowania urbanistycznego, poszukiwania rozwiązań dla przestrzeni wspólnej zarówno mieszkalnej, jak i kulturalnej (np. Fabryka Trzciny).
Impreza miała charakter wielopłaszczyznowy w formie żywej, ulicznej ekspozycji artystycznych mebli miejskich. Odbyły się targi dla wystawców, seminaria dotyczące dizajnu miejskiego, którym towarzyszyły imprezy kulturalno-rozrywkowe.
CZYTAJ TAKŻE>>
Young Creative Poland - Wideo!!
Po raz pierwszy od niemal 50 lat, wystawa polskiego wzornictwa przemysłowego trafiła do najbardziej prestiżowych przestrzeni - sal La Triennale Di Milano Design Museum, gdzie odbyły się pierwsze, historyczne targi wzornictwa.
Inside - Out. Architektoniczne sondowanie przestrzeni publicznych Ursynowa
W ramach projektu the KNOT, który dziś rozpoczyna swoją miesięczną warszawską działalność odbędą się warsztaty architektoniczne. Ich głównym organizatorem jest Markus Bader z raumlabor berlin, który zaprosił do współpracy ciekawe pracownie promujące alternatywne metody planistyczne i eksperymenty przestrzenne.
Na plenerowej wystawie zostały zaprezentowane przykłady mebli miejskich firm mmcite z Czech, Escofet oraz Santa&Cole z Hiszpanii, Ziegler z Niemiec, Puczyński z Polski. Place zabaw firmy Arsplay. Każda z tych firm współpracuje ze znanymi projektantami, a jej produkty charakteryzują się stosowaniem wzornictwa na naprawdę wysokim poziomie.
W ramach imprezy można było uczestniczyć w bardzo ciekawych wykładach o trendach w projektowaniu przestrzeni publicznej. Weronika Rochacka (Design Council, Londyn) przedstawiła kilka udanych realizacji przestrzeni publicznej z Anglii. Sukces każdego z tych projektów polegał na udanej współpracy władz samorządowych, projektantów oraz lokalnych społeczności. Mówiła o przekładaniu odpowiedzialności na bezpośrednio zainteresowanego końcowego odbiorcę. W przypadku aranżacji przestrzeni wokół szkoły czynny udział w projektowaniu brała młodzież i nauczyciele. W wyniku tego powstała przestrzeń bezpieczna, przyjazna, zabawna, zachęcająca do ruchu i taka, o którą dbają sami uczniowie!
Innym ciekawym projektem był przykład miasteczka gdzie przerzucając odpowiedzialność na lokalną społeczność udało się ożywić podupadające centrum handlowe. Pomysł polegał na wypożyczeniu niewynajętych lokali z przeznaczeniem na spotkania, happeningi, imprezy dla dzieci. Właścicielom, którzy brali udział w projekcie samorząd zwracał część czynszu.
O przestrzeni publicznej w Hiszpanii opowiadał Jose Sery, Santa&Cole, Barcelona, który stwierdził, że obserwowana tendencja rozrostu miast pozwala twierdzić, że w roku 2040 ludzie będą mieszkać tylko w miastach. Niesie to za sobą ogromną odpowiedzialność o przestrzeń miejską projektowaną w taki sposób, żeby była przyjazna nie tylko człowiekowi, ale i nie szkodziła planecie. W Hiszpanii miejskie projekty powstają w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju.
Przed słuchaczami roztoczono wizję koszy na śmieci z zainstalowanymi czujnikami, które same wysyłają sygnał do służb oczyszczania miasta - co niesie za sobą spore oszczędności w budżecie miasta. Latarni z żarówkami LED, które regulują natężenie światła w zależności o pory dnia, ławek miejskich zachęcających do odpoczynku, wszechobecnych stojaków rowerowych. Wszystkie, produkowane z materiałów z recyclingu, nadających się do ponownego przetworzenia.
Drugiego dnia festiwalowego wykład prowadził Mirosław Sztuka, architekt krajobrazu z pracowni Design + Planning firmy AECOM. – Zrób miejsce na rzekę – apelował o holistyczne podejście do gospodarki wodnej i tworzenie wielofunkcyjnych terenów zielonych w polityce planistycznej.
Design 4CityLife organizowany przez Stowarzyszenie Proregiona oraz władze Miasta Stołecznego Warszawy odbył się w dniach 16 -17 czerwca 2010roku na terenie Dawnej Wytwórni Wódek Koneser na warszawskiej Pradze.
WARSZAWA STOLICĄ MIEJSKIEGO DESIGNU
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY UCZESTNICTWA W I DNIACH DESIGNU MIEJSKIEGO
Konkurs MIEJSKIE FORMY RE - KREACJI
