Prefabrykacja

Chcą produkować 100 domów rocznie. Start-up polskich architektów zakończy kryzys mieszkaniowy?

2023-07-25 7:04

Gaweł Biedunkiewicz i Karol Nieradka, autorzy projektu wyróżnianego w prestiżowych konkursach, wchodzą w nowy etap rozwoju pomysłu na ekonomiczny i jakościowy dom z prefabrykatów.

Spis treści

  1. Smartdom od polskich architektów
  2. Dom dobrze przemyślany
  3. Odpowiedź na kryzys mieszkaniowy

Smartdom od polskich architektów

Ostatnie dziesięć lat w rodzimym przemyśle kreatywnym pokazało, że Polacy z sukcesem mogą wymyślać, projektować i produkować design na najwyższym poziomie. Jednym z przykładów takiej działalności jest projektowo-wykonawczy start-up Nowa Norma założony przez Gawła Biedunkiewicza i Karola Nieradkę. W 2021 roku Biedunkiewicz i Nieradka wyszli z pionierskim na polskim rynku pomysłem produkcji domów jednorodzinnych „klasy premium” wykonanych z prefabrykatów. Architekci odpowiadali nie tylko za sam projekt, ale też cały proces wykonawczy, który przy zoptymalizowanej konstrukcji z elementów prefabrykowanych mógł zamknąć się w 9 miesiącach z uwzględnieniem procesu projektowego i uzyskania pozwolenia na budowę.

Opracowany przez nich modelowy dom Nowej Normy powstał na fundamentach projektu Domu w Dobrej stworzonego przez Karola Nieradkę i nagrodzonego prestiżowym Brick Award. Wyróżnieniem tym mogą pochwalić się takie polskie pracownie jak Kuryłowicz & Associates czy KWK PROMES Roberta Koniecznego. Doceniona przez autorytety z dziedziny architektury realizacja cieszyła się też popularnością wśród prywatnych klientów, którzy coraz częściej zwracali się do autora z pytaniami o podobny projekt. Było to spiritus movens koncepcji funkcjonalnych, a zarazem estetycznych domów jednorodzinnych złożonych z wyprodukowanych wcześniej elementów, która stała się podstawą Nowej Normy. Architekci sięgnęli po metodę konstrukcji z prefabrykatów, racjonalizując tym samym budowę: zmniejszając liczbę zaangażowanych ekip, rezygnując z prac wymagających ręcznej i zależnej od pogody pracy. Takie podejście obok racjonalizacji inżynierskiej niosło za sobą niezwykły komfort dla klientów dzięki eliminacji tradycyjnej, żmudnej i stresującej koordynacji budowy.

arch. Karol Nieradka

i

Autor: Nowa Norma

Dom dobrze przemyślany

Teraz Biedunkiewicz i Nieradka znów wykazali się zmysłem prognozowania nadchodzących trendów w budownictwie. Architekci połączyli siły z firmą Formee, będącą znanym producentem i wykonawcą konstrukcji z prefabrykowanych elementów żelbetowych, który dostrzegł w start-upie niezwykły potencjał. Jako Nowa Norma by Formee spółka będzie zapewniać przystępne cenowo domy, utrzymując jakość wykończenia domów premium.  Każdy z nich ma 97,6 m² i w zależności od opcji wykończeniowej jest dostępny od 449 tys. zł netto.

„Naszym założeniem był projekt dobrze przemyślanego, funkcjonalnego i zoptymalizowanego domu w cenie mieszkania. Nazwaliśmy go „Małą Normą”. To dom parterowy o powierzchni użytkowej 97,6 m² zaprojektowany z myślą o rodzinie 2+2 albo 2+1. Znalazły się w nim przestronna część dzienna z tarasem i część nocna z trzema sypialniami, prywatnymi toaletami i pomieszczeniami do przechowywania. Tak samo jak w przypadku wykonywanych przez nas do tej pory domów „Duża Norma”, te także powstaną w technologii prefabrykowanej. Będą jednak mniejsze (domy „Duża Norma” mają około 180 m²), a tym samym bardziej przystępne cenowo” – opowiada Gaweł Biedunkiewicz, architekt i inżynier.

arch. Gaweł Biedunkiewicz

i

Autor: Nowa Norma

Jak podkreślają architekci, każdy centymetr domu został przemyślany. Cały układ funkcjonalny został rozplanowany na jednym poziomie, bez barier architektonicznych, i przyjął czytelną, praktyczną strukturę.

Odpowiedź na kryzys mieszkaniowy

Jak mówią Biedunkiewicz i Nieradka, ich wynalazek wziął się z realnej potrzeby, jaką jest kryzys mieszkaniowy:

„W tym momencie mamy w Polsce ogromny głód mieszkaniowy – zgodnie z danymi ten deficyt wynosi teraz około 1,5-2 mln lokali mieszkalnych. Co więcej, statystycznie na jednego Polaka przypada jeden z najmniejszych metraży w UE, a około 45% polskich 30-latków mieszka z rodzicami. Nasz dom zaprojektowaliśmy w odpowiedzi na kryzys mieszkaniowy i ekonomiczny – to dom o jakościowej architekturze i materiałach wykończeniowych, który będzie przystępny cenowo dzięki seryjnej produkcji i optymalizacji procesu wykonawczego” – tłumaczy architekt Gaweł Biedunkiewicz.

Domy dostępne są już w sprzedaży. W przeciągu następnych kilku miesięcy ma też powstać dom pokazowy Nowa Norma by Formee.