Architektura MuratorWydarzeniaPiotr Lorens architektem miasta Gdańska

Piotr Lorens architektem miasta Gdańska

Władze Gdańska rozstrzygnęły konkurs na stanowisko architekta miasta. Funkcję tę już od kwietnia będzie pełnił Piotr Lorens, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Piotr Lorens architektem miasta Gdańska
Piotr Lorens, nowo wybrany architekt miasta Gdańska; fot. J. Pinkas

Po raz pierwszym po 1989 roku Gdańsk będzie mieć naczelnego architekta. Konkurs na to stanowisko władze miasta ogłosiły na początku roku. Zakres obowiązków i kompetencji magistrat wzorował na modelu łódzkim i wrocławskim, o czym szerzej pisaliśmy w artykule Gdańsk szuka architekta. 18 marca ogłoszono wyniki. Do konkursu, w którym należało zaprezentować autorską wizję rozwoju urbanistycznego miasta, przystąpiło pięć osób. Ostatecznie wybrano profesora Piotra Lorensa z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. To, co najbardziej przekonało nas, że wybór pana profesora jest wyborem najlepszym to fakt, że z jednej strony ma on wizję, wie jak i w jakim kierunku Gdańsk powinien się zmienić, a z drugiej ma również dużą świadomość uwarunkowań prawnych i dogłębną znajomość procesów budowlanych. Doskonale zdaje sobie sprawę, że jego rolą będzie budowanie relacji z wszystkimi interesariuszami działającymi w przestrzeni miasta – mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. równoważonego rozwoju podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono wyniki konkursu.

Do głównych zadań architekta miasta Gdańska będzie należało tworzenie programów niezbędnych do rozwoju urbanistyczno-architektonicznego, prowadzenie analiz urbanistycznych na potrzeby wybranych inwestycji oraz współpraca z inwestorami w zakresie architektury i przestrzeni publicznych. W gestii architekta miasta leżeć będzie też m.in. poszukiwanie najlepszych rozwiązań dla tzw. obszarów konfliktowych, opiniowanie wuzetek i pozwoleń na budowę dla wybranych projektów oraz.... zadania związane z dotychczasowymi kompetencjami miejskiego konserwatora. Nowo powstałe Biuro Architekta Miasta łączyć będzie bowiem obowiązki referatu Planów i Marketingu Wydziału Architektury i Urbanistyki oraz Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Zielona strategia dla Gdańska

Pytany o pierwsze decyzje na nowym stanowisku profesor Piotr Lorens wymienił trzy główne zadania: przygotowanie wizji rozwoju Śródmieścia Gdańska, zintensyfikowanie prac nad zieloną strategią miasta oraz wymiana doświadczeń i pomysłów z ekspertami, również z innych rejonów Polski. Mam nadzieję, że moje doświadczenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne związane z kształtowaniem struktur miejskich przyda się Gdańskowi. Wśród spraw, którymi chcę się zająć na początku będzie, nazwijmy to, zielona strategia Gdańska. W moim przekonaniu to jedna z najważniejszych rzeczy, jaka przed nami stoi. Musimy rozważyć wszystkie pojawiające się pomysły i idee, by wprowadzić większą ilość zieleni. Te prace już się toczą, ale chciałbym je zintensyfikować – mówił Piotr Lorens.

Piotr Lorens
jest absolwentem WA PG, gdzie od 2007 roku kieruje Katedrą Urbanistyki i Planowania Regionalnego (w 2016 roku otrzymał tytuł naukowy profesora). Zaangażowany jest także w prace Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk. W ramach tego gremium odpowiedzialny był m.in. za opiniowanie projektu Krajowej Polityki Miejskiej oraz prowadzi prace Zespołu ds. Obszarów Miejskich i Metropolitalnych. W latach 2015-2018 pełnił funkcje prezesa Towarzystwa Urbanistów Polskich, a w latach 2011-2017 wiceprezydenta Międzynarodowego Stowarzyszenia Planistów Miejskich i Regionalnych (ISOCARP).

Lahdelma & Mahlamäki projektują w Gdańsku [NOWE WIZUALIZACJE]
Lahdelma & Mahlamäki projektują w Gdańsku [NOWE WIZUALIZACJE] Fińska pracownia Lahdelma & Mahlamäki Architects, znana w naszym kraju przede wszystkim z realizacji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, zaprojektowała nowy kwartał na terenie Stoczni Gdańskiej. Zespół mieszkaniowo-biurowy pod nazwą Żurawie otrzymał już pozwolenie na budowę. Obecnie rozpoczyna się sprzedaż mieszkań w pierwszym etapie inwestycji.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Rusza budowa kolejnego budynku DOKI Living według projektu pracowni FORT Targowski W nowym budynku realizowanym w ramach inwestycji DOKI Living powstaną 292 mieszkania. Obiekt składać się będzie z dwóch skrzydeł połączonych wysokim parterem z funkcjami usługowymi.
Muzeum II Wojny zbuduje na Westerplatte apartamenty Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło przetarg na Punktu Obsługi Ruchu Turystycznego. W budynku mają się znaleźć także apartamenty na wynajem.
Gdańska Rada Architektury rozpoczęła działalność! 25 czerwca zainaugurowała działalność Gdańska Rada Architektury. W skład tego 18-osobowego gremium wchodzą m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Ewa Kuryłowicz, Zbigniew Maćków, Bolesław Stelmach, Jacek Droszcz i Monika Arczyńska. Zadaniem rady jest dbanie o wysoką jakość rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych na terenie miasta.
Osiedle Nadmotławie Apartments w Gdańsku Powstaje kolejny etap osiedla Nadmotławie Apartments w Gdańsku. Projekt całego założenia opracowało lokalne biuro SIM Architekci.
Zespół biurowy Wave w Gdańsku projektu medusa group [NOWE ZDJĘCIA] Prezentujemy Wave projektu medusa group. Po odwołujących się do industrialnej przeszłości realizacjach w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach i Łodzi, przyszła kolej na Gdańsk. Tym razem architekci zaprojektowali budynki inspirowane rytmiczną kompozycją portowych składów kontenerowych.
Gdańsk szuka architekta Władze Gdańska ogłosiły konkurs na stanowisko architekta miasta: po raz pierwszy od 1989 roku. Zakres jego obowiązków i kompetencji magistrat wzorował na modelu łódzkim i wrocławskim. Ważne jest nadanie decyzyjnej roli architektowi miasta, aby miał wpływ na kreowanie wizerunku, charakteru oraz skali miasta – mówi „A-m” Zbigniew Reszka.