Plac Małachowskiego w rękach artystów. Jak zmieni się okolica Zachęty?

i

Autor: Archiwum Architektury Left, Right, Center – instalacja przestrzenna Zuzy Golińskiej. Trzy platformy, powtarzające architektoniczny podział fasady, łączą przestrzeń Zachęty z pasem zieleni przed jej siedzibą; fot. Marcel Kaczmarek

Plac Małachowskiego w rękach artystów. Jak zmieni się okolica Zachęty?

2018-08-22 13:36

Do końca września plac przed Zachętą – Narodową Galerią Sztuki w Warszawie pełni funkcję dodatkowej przestrzeni działań artystycznych. Kilkunastu twórców próbuje wskazać potencjał tego miejsca, inicjując dyskusję na temat przyszłości gmachu i jego najbliższego otoczenia.

W ramach projektu Plac Małachowskiego 3 odbywają się performanse, spektakle teatralne i taneczne oraz innego rodzaju wydarzenia artystyczne. Przestrzenią wystawy jest plac przed budynkiem Zachęty, z tej okazji zamknięty dla samochodów, oraz sama galeria, a zwłaszcza jej część na co dzień niesłużącą prezentacji dzieł sztuki. Przedsięwzięcie ma też na celu zaprezentować szerszemu gronu odbiorców historię gmachu, zrealizowanego w 1900 roku według projektu Stefana Szyllera, oraz wszelkie wydarzenia i ludzi z nim związanych. Zaproszeni do udziału artyści poszukują odpowiedzi na pytania: Jak działa budynek? Co budynek mówi? Jakie pierwsze wrażenie wywiera? Co widzimy w miarę kolejnych wizyt? Jaki jest wpływ architektury na zachowanie publiczności, na zachowanie pracowników? Jak ludzie działają na budynek i na ile ich zachowania, osobiste historie lub decyzje wpływają na jego losy?

Plany przeobrażania przestrzeni wokół budynku sięgają 2011 roku, kiedy to za sprawa władz dzielnicy i firmy Hochtief, odpowiedzialnej za przebudowę pobliskiej kamienicy Raczyńskich, zawiązała się koalicja na rzecz rewitalizacji tego miejsca. Obok przedstawicieli dewelopera i władz miasta weszli do niej reprezentanci parafii ewangelicko-augsburskiej kościoła św. Trójcy, galerii Zachęta i Muzeum Etnograficznego. W marcu 2013 roku zorganizowano konsultacje na temat przyszłych funkcji i charakteru placu, które stały się podstawa do opracowania założeń konkursu na jego modernizacje. Architekci mieli m.in. odpowiednio zaakcentować architektoniczną i funkcjonalną rolę zabytkowych gmachów, ale też tak zaaranżować przestrzeń placu, by możliwe było organizowanie na nim wydarzeń artystycznych oraz zaproponować, jakiego rodzaju miałyby to być wydarzenia. Ponieważ żadna z nadesłanych prac nie odpowiadała na tak postawione zadanie, jury nie przyznało I nagrody, wskazując jednak do realizacji po poprawkach projekt biura ARÉ, które zdobyło II miejsce. Architekci zaproponowali poprowadzenie przez plac tzw. Promenady Muzeów, przed kościołem św. Trójcy urządzenie kaskadowo opadającego skweru, a także zwężenie ulic wokół placu. Szczegółowy program wydarzeń dostępny tu.

Plac Małachowskiego 318 czerwca – 30 września 2018 rokuZachęta – Narodowa Galeria Sztukikuratorka: Magdalena Komornickawspółpraca: Michał Kubiak, Jenka Minhidentyfikacja wizualna: Jakub de Barbaroartyści: Paweł Althamer, Roman Stańczak i goście, Cezary Bodzianowski, Bogna Burska, Centrum w Ruchu (Iza Chlewińska, Karolina Kraczkowska, Agnieszka Kryst, Ramona Nagabczyńska, Weronika Pelczyńska, Renata Piotrowska-Auffret, Magdalena Ptasznik, Iza Szostak, Karol Tymiński), Zuza Golińska, Maria Hassabi, Anna Karasińska, Katarzyna Krakowiak, Katarzyna Przezwańska, Paweł Sakowicz, Iza Tarasewicz, Gosia Wdowik, Zorka Wollny