Architektura MuratorWydarzeniaPlac Unii. Kompleks zaprojektowany przez APA Kuryłowicz & Associates. ZDJĘCIA

Plac Unii. Kompleks zaprojektowany przez APA Kuryłowicz & Associates. ZDJĘCIA

Otwarcie kompleksu biurowo-handlowego Plac Unii w Warszawie planowane jest 12 października 2013. Jak wygląda budynek na kilka dni przed otwarciem, jak wpisuje się w kontekst współczesnej architektury Warszawy? Przedstawiamy galerię zdjęć z nowej realizacji APA Kuryłowicz & Associates

Plac Unii. Kompleks handlowo-biurowy w Warszawie
Plac Unii. Kompleks handlowo-biurowy w Warszawie

Plac Unii w nowej odsłonie
Oficjalne otwarcie wielofunkcyjnego kompleksu Plac Unii odbędzie się już za kilka dni, 12 października. W zaprojektowanym przez APA Kuryłowicz & Associates obiekcie powstaną biura o powierzchni 41,3 tys. m² , a także galeria handlowa licząca 15,5 tys. m².

Zespół handlowo-biurowy Plac Unii znajduje się niedaleko centrum Warszawy, na trójkątnej działce pomiędzy ulicami Marszałkowską, Waryńskiego i Boya-Żeleńskiego, na granicy warszawskiego Śródmieścia i  Mokotowa, gdzie do 2006 roku stał modernistyczny Supersam. 
Zaprojektowana przez pracownię Stefana Kuryłowicza nowa inwestycja to trzy budynki połączone przeszklonym pasażem. Najwyższa część kompleksu to 90-metrowy biurowiec. Dwa niższe budynki zajmuje galeria handlowa. Widziane z góry, budynki układają się w kształt trójkąta. Uproszczony zarys kompleksu wykorzystany został przez projektantów jako podstawowy element dekoracyjny. Symbol trójkąta powtórzony został na elewacjach i we wnętrzach obiektu, na biało-czarnych ścianach i podłogach.

Pod kompleksem znajdują się cztery podziemne kondygnacje, ściany szczelinowe budynku sięgają na przeszło 52 metry pod powierzchnię gruntu. Na poziomie –1 powstanie m.in. nowy Supersam. Trzy najniższe kondygnacje zajmuje parking samochodowy; jeden z poziomów przeznaczony będzie dla użytkowników biur, z kolejnego korzystać będą odpłatnie klienci galerii handlowej. Ostatni poziom dostępny będzie dla obu grup użytkowników zależnie od potrzeb.

Prace wykończeniowe wewnątrz obiektu Plac Unii zbliżają się do końca. Część handlowa (Plac Unii City Shopping) ma zostać otwarta 12 października.  Dwa tygodnie później pierwsi najemcy wprowadzą się do biur w najwyższym budynku kompleksu. 

Historię inwestycji i dzielnicy przedstawi przygotowywany przez inwestora album. Natomiast zainteresowanym architekturą Warszawy, nie tylko współczesną, polecamy kolejną część warszawskiego Spacerownika - dziennikarz i varsavianista Jerzy S. Majewski przypomni historię otoczenia obecnego kompleksu Plac Unii, willi starego Mokotowa, ul. Litewskiej i al. Szucha.

Więcej informacji:
APA Kuryłowicz & Associates www.apaka.com.pl  oraz na www.placunii.pl

Fot. Michał Nitychoruk/ K. Zięba

Suomi Seven. Współczesna architektura Finlandii w Deutsches Architekturmuseum we Frankfurcie Od 6 września w Niemieckim Muzeum Architektury we Frankfurcie będzie można oglądać wystawę współczesnej architektury Finlandii. Na czym polega międzynarodowy sukces młodych fińskich projektantów?
Pawilon letni Hy-Fi projektu The Living. Materiały biodegradowalne we współczesnej architekturze Tymczasowy pawilon na dziedzińcu MoMA PS1 zaprojektowała pracownia architektoniczna The Living. Strukturę wykonano z biodegradowalnych materiałów - cegieł „wyhodowanych" z grzybni i odpadów rolniczych. Realizacja powstała w Nowym Jorku, w ramach Young Architects Program 2014
Materiały kompozytowe i robotyka we współczesnej architekturze. Eksperymentalny pawilon w Stuttgarcie Tymczasowy, eksperymentalny pawilon jest wynikiem półtorarocznej pracy interdyscyplinarnego zespołu studentów i naukowców z Uniwersytetu w Stuttgarcie. Lekka struktura została wykonana z robotycznie wyprodukowanych materiałów kompozytowych, a jej geometrię wywiedziono z budowy skrzydeł chrząszcza  
Duńskie Muzeum Morskie w Helsingør projektu Bjarke Ingels Group (BIG) Duńskie Muzeum Morskie powstało w obrębie 60-letniego doku ze ścianami o grubości 1,5 metra oraz 2,5-metrowej płycie dennej. Konstrukcję żelbetową oczyszczono, a stare muzy połączono stalowymi, przeszklonymi mostami. Budynek, który znalazł się wśród 5 finalistów nagrody im. Miesa van der Rohe zaprojektowała pracownia Bjarke Ingels Group (BIG).
Sunny Hills w Tokio projektu Kengo Kumy. Współczesna architektura japońska Sklep z ciastem ananasowym Sunny Hills to jedna z najnowszych realizacji Kengo Kumy. Zastosowano tu system łączenia Jiigoku-Gumi występujący w tradycyjnej architekturze japońskiej. Lekka drewniana struktura odróżnia sklep od otaczających go betonowych domów
Drewniane wnętrza Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Współczesna architektura Holandii Uniwersytet Erazma w Rotterdamie, jeden z przykładów brutalizmu we współczesnej architekturze Holandii, przechodzi wielofazową modernizację. Surowy beton zastąpiły drewniane wnętrza, do których wykonania wykorzystano panele z amerykańskiego czerwonego dębu