Architektura MuratorWydarzeniaPlac zabaw - laboratorium innowacji?

Plac zabaw - laboratorium innowacji?

Plac zabaw jako laboratorium projektowania? Miejsce, gdzie testowane są nowe miejskie i społeczne koncepcje? Rodzaj sejsmografu, który rejestruje zmieniające się pomysły na edukację i wychowanie młodych ludzi, ale też przestrzeń publiczną? Tak widzą ten rodzaj architektury twórcy wystawy The Playground Project. Architecture for Children.

Plac zabaw - laboratorium innowacji?
Foyer Rémois, Reims, 1973, projekt placu zabaw: Group Ludic, fot. Xavier de la Salle/serwis prasowy DAM

Między rokiem 1950 a 1980 plac zabaw był kreatywnym laboratorium. W miastach krajów Północy pojawiły się innowacyjne, szalone i ekscytujące projekty. Architekci krajobrazu, artyści, aktywiści i zwykli mieszkańcy miast chcieli dostarczyć dzieciom najlepszych miejsc do zabawy, wypróbowując przy okazji zupełnie nowe podejście do miasta i życia społecznego. Tych pomysłów można doświadczyć bezpośrednio na wystawie – piszą organizatorzy ekspozycji. Wszyscy odwiedzający, nie tylko dzieci, zaproszeni są do zabawy – wspinania się, zjeżdżania i chowania z użyciem umieszczonych w przestrzeni sal wystawowych urządzeń. Czyli odkrywania placu zabaw przeszłości, by pomyśleć o tym jaki może on być w przyszłości. Wśród prezentowanych realizacji znajdują się między innymi projekty Aldo van Eycka, Isamu Noguchiego czy Niki de Saint Phalle. Kuratorką wystawy, która powstała dla Kunsthalle Zürich, a następnie została uaktualniona i zmodyfikowana przez Deutsches Architekturmuseum, jest Gabriela Burkhalter. Ekspozycji towarzyszy specjalny program wydarzeń oraz książka-katalog.
Do 21 czerwca
Deutsches Architekturmuseum, Frankfurt nad Menem
www.dam-online.de

Zaprojektuj lepszą starość. Zgłoszenia Już dziś co szósty Polak lub Polka ma 65 lat. W 2050 roku co trzecia osoba w Polsce będzie powyżej 65. roku życia. PCG Polska i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" zapraszają do zgłaszania nowatorskich pomysłów na lepszą starość i zdobywania grantów na ich realizację.
Nowoczesne technologie dla miast: webinar PM Academy W ramach PM Academy firma Project Management zaprasza na pierwszy powakacyjny webinar. Tym razem na temat innowacyjnych rozwiązań i technologii zmieniających nasze miasta. Miesięcznik „Architektura-murator” jest patronem medialnym spotkania.
Ekologia, architektura i literatura. Zgłoszenia Czym jest architektura zrównoważona? Takie pytanie stawiają organizatorzy konkursu na esej, w którym każdy może wyrazić własne zdanie w kwestii będącej obecnie jednym z najistotniejszych tematów architektonicznej debaty.
Nowa Intymność w Eindhoven Odbywający się w Eindhoven Dutch Design Week (DDW) to największy festiwal dizajnu na północ od Alp. W tym roku w nawiązaniu do szerzącej się pandemii COVID-19 jego temat przewodni brzmi Nowa Intymność.
eVolo Skyscraper 2021 Amerykański magazyn eVolo ogłosił kolejną edycję międzynarodowego konkursu na innowacyjne wieżowce. Zgłoszenia do 26 stycznia 2021 roku.
Innowacje w epoce koronawirusa: webinar Grupa Interfaces zaprasza na wykład Nelsona Javiera Mejii z niemieckiej agencji WeSpark, pomagającej firmom we wdrażaniu nowych metod pracy i długoterminowych strategii zarządzania. Mejia opowie m.in. o wyzwaniach i korzyściach pracy zdalnej oraz innowacjach, jakie pojawiły się w czasie pandemii.