Architektura MuratorWydarzeniaPlac zabaw - laboratorium innowacji?

Plac zabaw - laboratorium innowacji?

Plac zabaw jako laboratorium projektowania? Miejsce, gdzie testowane są nowe miejskie i społeczne koncepcje? Rodzaj sejsmografu, który rejestruje zmieniające się pomysły na edukację i wychowanie młodych ludzi, ale też przestrzeń publiczną? Tak widzą ten rodzaj architektury twórcy wystawy The Playground Project. Architecture for Children.

Plac zabaw - laboratorium innowacji?
Foyer Rémois, Reims, 1973, projekt placu zabaw: Group Ludic, fot. Xavier de la Salle/serwis prasowy DAM

Między rokiem 1950 a 1980 plac zabaw był kreatywnym laboratorium. W miastach krajów Północy pojawiły się innowacyjne, szalone i ekscytujące projekty. Architekci krajobrazu, artyści, aktywiści i zwykli mieszkańcy miast chcieli dostarczyć dzieciom najlepszych miejsc do zabawy, wypróbowując przy okazji zupełnie nowe podejście do miasta i życia społecznego. Tych pomysłów można doświadczyć bezpośrednio na wystawie – piszą organizatorzy ekspozycji. Wszyscy odwiedzający, nie tylko dzieci, zaproszeni są do zabawy – wspinania się, zjeżdżania i chowania z użyciem umieszczonych w przestrzeni sal wystawowych urządzeń. Czyli odkrywania placu zabaw przeszłości, by pomyśleć o tym jaki może on być w przyszłości. Wśród prezentowanych realizacji znajdują się między innymi projekty Aldo van Eycka, Isamu Noguchiego czy Niki de Saint Phalle. Kuratorką wystawy, która powstała dla Kunsthalle Zürich, a następnie została uaktualniona i zmodyfikowana przez Deutsches Architekturmuseum, jest Gabriela Burkhalter. Ekspozycji towarzyszy specjalny program wydarzeń oraz książka-katalog.
Do 21 czerwca
Deutsches Architekturmuseum, Frankfurt nad Menem
www.dam-online.de

Konstrukcje przyszłości: rozmowa z Achimem Mengesem Interesują nas i fascynują lekkie konstrukcje. Lekkość niekoniecznie oznacza dosłowną wagę konstrukcji, ale także ślad środowiskowy, jaki pozostawia ona na planecie. Achim Menges, profesor uniwersytetu w Stuttgarcie i „architekt eksperymentujący”, opowiada Agnieszce Radziszewskiej o swoich poszukiwaniach technologii dla architektury przyszłości.
Prototypowy dom TECLA Dzięki zastosowaniu lokalnego materiału budynek jest projektem o prawie zerowym śladzie węglowym, a technologia druku 3D dodatkowo pozwala ograniczyć ilość odpadów – o prototypowym domu TECLA projektu biura Mario Cucinella Architects pisze Wiktor Kowalski.
Polski program do analizy chłonności działek Konsorcjum firm Designbotic i Roark Studio pracuje nad programem komputerowym, który będzie samodzielnie wykonywał analizę chłonności działek w wielorodzinnej zabudowie mieszkaniowej. Oprogramowanie oparte jest na optymalizacji z zastosowaniem algorytmów genetycznych oraz algorytmów sztucznej inteligencji.
Innowacje to nasza codzienność O rosnącym w Europie trendzie na termomodernizację, edukacji technologicznej i wyzwaniach, jakie stawia przed branżą budowlaną dzisiejszy rynek rozmawiamy z Małgorzatą Respektą-Paszkiewicz, menedżerem ds. Komunikacji B2B w firmie WIŚNIOWSKI.
Centrum Sztuk Performatywnych Yang Liping w Dali Skomplikowana tektonika dachu wymagała zaprojektowania kratownicy o unikalnej geometrii węzłów i dużej dokładności wykonania prefabrykowanych elementów. O technicznych aspektach realizacji Centrum Sztuk Performatywnych Yang Liping według projektu Studio Zhu-Pei pisze Wiktor Kowalski.
Westbeat. Innowacyjna architektura z Amsterdamu Wielkim zwycięzcą tegorocznej Amsterdamskiej Nagrody Architektonicznej jest Westbeat – pionierski budynek-hybryda, będący miejscem do mieszkania i pracy, mający dodatkowo własną, ale otwartą dla gości z zewnątrz przestrzeń publiczną, która może być wykorzystywana na różne sposoby.