Czy tradycyjne rzemiosło umiera albo zanika w dobie maszynowej produkcji? Czy może ma się coraz lepiej, skutecznie adaptując do nowoczesnych procesów przemysłowych, jednocześnie tworząc nowy i ciekawy społeczny trend? Wraz ze zmianami społecznymi, kulturowymi, technologicznymi zmienia się wymiar działania i pracy rąk. Rzemiosło stało się wartością nie tylko materialną i kulturową, lecz także intelektualną, będąc skarbnicą specyficznej wiedzy zawartej w ludzkich dłoniach, pamiętających przeszłość i projektujących przyszłość.
Czym jest nowe rzemiosło?
Nowe rzemiosło to popularny temat w ostatnim czasie – ale mało kto w praktyce wie, czym jest. W jaki sposób nowe rzemiosło różni się od tego tradycyjnego? Czym się charakteryzuje i z jakimi spotyka się problemami we współczesnych warunkach? Na te i wiele innych pytań dotyczących współczesnej kondycji rzemiosła, odpowiedzi szukają pomysłodawczynie konferencji Wytwórczo / Makingly – Alicja Patanowska (garncarka, wykładowczyni akademicka) i Agata Nowotny (badaczka dizajnu i kuratorka) wraz z międzynarodową grupą zaproszonych gości - teoretyków i praktyków rzemiosła. Pierwsza w Polsce konferencja poświęcona wyłącznie zjawisku nowego rzemiosła odbędzie się w dniach 3-6 listopada 2020 roku i jest organizowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Celem wydarzenia będzie nie tylko znalezienie odpowiedzi na powyższe pytania, lecz także wymiana doświadczeń rzemieślników specjalizujących się w różnych branżach oraz dostarczenie praktycznych zawodowych porad i informacji.
Nowe rzemiosło: mieć fach w ręku
W ciągu czterech dni na konferencji zostaną zaprezentowane cztery osobne bloki tematyczne. NOWE RZEMIOSŁO – to próba odpowiedzi na pytania, czym współcześnie jest rzemiosło, kogo dotyczy i czym się charakteryzuje. WARSZTAT – poruszy temat miejsca i jego znaczenia dla pracy rzemieślnika. NOWE TECHNOLOGIE A MYŚLENIE DŁONIĄ – podejmie problem „wiedzy ucieleśnionej”, będzie próbą odpowiedzi na pytanie, co znaczy „mieć fach w ręku”. Z kolei GENDER W RZEMIOŚLE – skupi się na craftivismie i innych formach społecznych aktywności nowych rzemieślników.Wśród gości znajdą się międzynarodowi eksperci i ekspertki, osoby zajmujące się zarówno praktyką rzemieślniczą, jak i nauką, badaniami i nowymi technologiami. Jednym z zapowiedzianych prelegentów jest Glenn Adamson – były dyrektor Muzeum Sztuki i Designu w Nowym Jorku i szef działu badań w Victoria and Albert Museum w Londynie oraz autor publikacji „Thinking Through Craft”. O rzemiośle jako formie oporu opowie Sarah Corbett – działaczka społeczna i artystka. W dyskusji na temat nowych technologii i wiedzy ucieleśnionej udział weźmie filozofka, futurolożka, specjalistka w zakresie sztucznej inteligencji dr Aleksandra Przegalińska. Podsumowaniem konferencji będzie dwujęzyczna publikacja naukowa wydana w wersji papierowej i elektronicznej. Konferencja będzie w całości dostępna on-line. Udział bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Więcej informacji na stronie: www.wytworczo.pl. Konferencja WYTWÓRCZO / MAKINGLYKiedy: 3-6 listopada 2020Pomysł: Alicja Patanowska, Agata NowotnyOrganizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Alicja Patanowska, Agata NowotnyWsparcie merytoryczne: dr Ewa Klekot