Architektura MuratorWydarzeniaPodsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP

Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP

Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!

Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP
Logo tegorocznego finału WOŚP i Arka Roberta Koniecznego; fot. Jakub Certowicz

To już piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP organizowana przez magazyn „Architecture Snob”. Tym razem zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc osobom chorującym na sepsę – nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Fundacja Jurka Owsiaka zakupi dzięki nim najnowocześniejszy sprzęt, który znacznie zwiększy szansę na przeżycie w starciu z tą trudną chorobą. Jak co roku, w ramach akcji „Architekci grają dla WOŚP”, zostały wystawione unikatowe przedmioty i doznania – w tym wiele spacerów architektonicznych z wyjątkowymi osobami ze społeczności architektonicznej. Największym powodzeniem cieszyła się aukcja Roberta Koniecznego, w ramach której można było wylicytować wizytę w prywatnym domu projektanta – Arce – oraz w biurze projektowym, które mieści się w katowickim Unikato. Zebrane z niej środki to aż 30 100 zł.

Kolejne licytacje to: spacer z naczelną architektką Warszawy Marleną Happach (8105 zł) czy oprowadzanie po budynku NOSPR w Katowicach z Tomaszem Koniorem i Dominikiem Korosiem (5500 zł). Ze sporym zainteresowaniem spotkały się też wyjątkowe przedmioty: biurko/konsola z kolekcji Oddity od pracowni Square Drop (5800 zł) czy Ultraleggera, designerskie krzesło od Oskara Zięty (4950 zł).

Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP
Jerzy Owsiak; fot. Łukasz Widziszowski
Nowe gabinety terapeutyczne Warszawskiego Szpitala dla Dzieci Dwa gabinety terapeutyczne przychodni dla dzieci i młodzieży przy alei Wyzwolenia w Warszawie zyskały całkowicie nowy wystrój. Projekt aranżacji i remont przestrzeni wykonała pro bono pracownia Decoroom.
Unikato Roberta Koniecznego Niewielki budżet nie jest przeszkodą, by wykreować nieprzeciętną architekturę. O realizacji Roberta Koniecznego piszą Zbigniew Maćków i Justyna Swoszowska. Publikujemy także wypowiedź autora obiektu Roberta Koniecznego.
Tagi:
W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
Nie żyje Krzysztof Chwalibóg W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.
Nie żyje architekt Balkrishna Vithaldas Doshi, zdobywca Pritzkera z 2018 roku 24 stycznia w wieku 95 lat zmarł indyjski architekt Balkrishna Doshi. Ten dawny współpracownik Louisa Kahna i Le Courbusiera w ciągu ponad sześćdziesięcioletniej kariery zyskał uznanie za etos odpowiedzialności społecznej zawartej w swoich projektach.