Architektura MuratorWydarzeniaPokażą twórczą architekturę. Startuje Akcja-Kreacja 2010

Pokażą twórczą architekturę. Startuje Akcja-Kreacja 2010

Młodzi architekci na naszych oczach przygotują koncepcję budynku na zadany temat. Publiczność wybierze najlepszą propozycję. 8 maja o godzinie 10.00 startuje w katowickiej Galerii Szyb Wilson część konkursowa happeningu architektonicznego „Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo 2010”.

Edycja krakowska: 24 kwietnia 2010  godz. 10.00
Miejsce: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Zespoły zgłoszone w Krakowie: NArchitekTURA, Mobius architekci, ZERIBA grupa projektowa, BudCud

Edycja katowicka: 8 maja  godz. 10.00
Miejsce: Galeria Szyb Wilson

„Akcja-kreacja. Projektowanie na żywo” jest to specjalny program przygotowany z myślą o przybliżeniu publiczności istoty pracy architektów oraz umożliwieniu najciekawszym, młodym zespołom architektonicznym pokazania swojej sprawności zawodowej w trakcie rywalizacji.

Impreza ma formę konkursu kompetencji. W jej ramach zaproszone, młode zespoły architektoniczne projektują w ciągu 10 godzin budynek o zdefiniowanej lokalizacji, programie i funkcji. Wyniki pracy projektantów, pokazane w postaci prezentacji oraz modelu, są demokratycznie oceniane przez publiczność. Wyłonione w 10 miastach Polski najlepsze, młode zespoły wezmą udział w ogólnopolskim finale w Muzeum Architektury we Wrocławiu w listopadzie 2010 roku.

„Akcja Kreacja” 2010 składa się z dwóch części. W trakcie pierwszej zespoły biorące udział w imprezie oraz zainteresowani, krakowscy architekci, zostaną przeszkoleni z zasad projektowania zgodnego z systemem wielokryterialnej oceny ekologicznej budynków. Szkolenie zostało przeprowadzone przez specjalistów z Polish Green Building Council (PLGBC) – polskiej organizacji stowarzyszonej z World Green Building Council, organizacji skupiającej narodowe systemy certyfikacji ekologicznej budynków z całego świata. PLGBC jest partnerem tegorocznej „Akcji-Kreacji”.

W drugiej części zespoły będą miały za zadanie nie tylko pokazanie swojej kreatywności, ale także zmierzenie się z problemem „Zielonej architektury”. Ich koncepcje budynku muszą uwzględniać odpowiedź na pytanie o stosunek współczesnej architektury do ekologii. Najlepsze projekty wybierze publiczność w drodze demokratycznego głosowania.

Szczegóły harmonogramu oraz informacje o uczestnikach Akcji-Kreacji 2010 na www.projektowanienazywo.pl

fotka z /zdjecia/akcja.JPG
fotka z /zdjecia/plus48.jpg
Polskie miasta przyszłości oczami młodych Zmniejszy się zjawisko „urban sprawl”, zniknie podział na lepsze i gorsze dzielnice, a nasze aglomeracje będą bardziej zielone i lepiej skomunikowane. To tylko niektóre wnioski z raportu „Polskie Miasta Przyszłości 2050 Oczami Młodych” opracowanego przez wchodzących na rynek architektów, urbanistów i strategów z Politechniki Śląskiej i Warszawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
ForMA 2020: II Forum Młodych Architektów Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej zaprasza na II Forum Młodych Architektów: ForMA 2020. W programie między innymi dyskusja na temat wartości prac projektowych i wyceny wynagrodzeń.
Architektura przyszłości 2020. Zgłoszenia 2020 European Architecture Program Future Architecture to więcej niż konkurs. Organizatorzy programu zapraszają młodych projektantów do nadsyłania innowacyjnych, przełamujących granice koncepcji dotyczących naszego otoczenia. Zwycięskie prace będą prezentowane podczas najważniejszych architektonicznych wydarzeń w całej Europie.
Festiwal Żywych Architektur 2020. Konkurs projektów Założeniem odbywającego się w Montpellier Festiwalu Żywych Architektur jest promowanie twórczości młodych architektów. Organizatorzy czekają na zgłoszenia projektów, które zostaną zrealizowane w przestrzeniach publicznych tego francuskiego miasta.
YoVA4 – młodzi wiedeńscy architekci w Lublinie Ambasada Austrii, Austriackie Forum Kultury i Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej zapraszają na wystawę „YoVA4 – Młodzi wiedeńscy architekci i architekci krajobrazu”.
SARP U40 2019 – Starzy na plaży a młodzi w Lublinie Już wkrótce drugie ogólnopolskie spotkanie młodych architektów SARP U40. Miesięcznik „Architektura-murator” objął wydarzenie patronatem.