Pokój z kuchnią

i

Autor: Archiwum Architektury

Pokój z kuchnią

2009-07-22 2:00

Otwarta przestrzeń, miejsce niebiletowane, gdzie można poczytać książkę, napić się kawy, porozmawiać. Koncepcja odwołuje się do idei architektury faweli. To rozległe dzielnice nędzy, tworzące się wokół miast w Brazylii, gdzie domy budowane są z najtańszych materiałów, często pozyskanych z innych domów lub z wysypisk śmieci.

Kuratorzy projektu: Daniel Muzyczuk, Agnieszka Pindera, Joanna ZielińskaDizajn: Tomek Rygalik StudioIdentyfikacja graficzna: Hakobo

W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej do końca roku będzie działała nowa, wielofunkcyjna przestrzeń warsztatowa, przeznaczona do twórczego wypoczynku. Unikalny system mebli zaprojektował Tomek Rygalik.

Usytuowany na parterze POKÓJ Z KUCHNIĄ ma stać się miejscem dyskusji, koncertów, artystycznych akcji, a także punktem nieformalnych spotkań. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, będący jednocześnie wystawą dizajnu i spełniający funkcje użytkowe. Dedykowana w całości lokalnej społeczności przestrzeń będzie miejscem otwartym, niebiletowanym, gdzie można poczytać książkę, napić się kawy, porozmawiać. Znajdzie się tutaj także pracownia edukacyjna dla dzieci i młodzieży.

Projektant uciekł od dosłowności codziennych sprzętów. Stoły, ławy, siedziska to zarazem rzeźbiarskie bryły. Aranżacja z jednej strony spełnia funkcje utylitarne, zaś z drugiej - będzie rodzajem artystycznego projektu site specific, z pogranicza sztuki i dizajnu. Koncepcja odwołuje się do idei architektury faweli (fawele to rozległe dzielnice nędzy, tworzące się wokół miast w Brazylii, gdzie domy budowane są z najtańszych materiałów, często odzyskanych z innych domów lub z wysypisk śmieci) oraz twórczego recyclingu. Ustawione w przestrzeni obiekty z czasem będą zmieniać swoje przeznaczenie, migrować, ulegać zniszczeniu.

Zaprojektowane przez Tomka Rygalika meble wykonane zostały z płyty OSB. Ta surowa, wyjęta wprost z placu budowy estetyka, nadała nowy charakter przestrzeniom CSW. Jak mówi projektant: Początek pracy nad projektem często bierze się z refleksji, że coś można wykorzystać do czegoś innego. Ważna jest otwartość myślenia. Warsztatowy wygląd i zdecydowana faktura płyty stanowi przeciwwagę dla minimalistycznej, chłodnej i eleganckiej architektury Centrum. Zaproponowany przez Rygalika projekt opiera się na prostym, funkcjonalnym, dostosowującym się do potrzeb użytkownika dizajnie. Na wyposażenie Pokoju składa się między innymi audytorium, przenośna scena koncertowa, która w razie potrzeby zamienić się może w konsoletę dla didżeja lub siedzisko, różne formy sof, stołów i stołków, a także elementy stworzone z myślą o dzieciach. Ważną rolę odgrywa również sprzyjająca wypoczynkowi naturalna roślinność. W POKOJU Z KUCHNIĄ znajdzie się podręczna biblioteczka z książkami, a także kącik gier.

Elementem wyposażenia jest KUCHNIA Elżbiety Jabłońskiej, z której korzystać moą goście podczas organizowanych tu wydarzeń. Umieszczona w nowej przestrzeni praca z kolekcji CSW spełnia cele użytkowe oraz integracyjne, przełamując sterylną estetykę architektury galeryjnej i tworząc atmosferę sprzyjającą swobodnej wymianie myśli.

Inauguracji działalności POKOJU Z KUCHNIĄ towarzyszył performance Elżbiety Jabłońskiej, Oskara Dawickiego oraz koncert 8rolek.

Tomek Rygalik ur. w 1976 roku w Łodzi. W dzieciństwie często obserwował ojca, który własnoręcznie wykonywał trudno dostępne w tamtych czasach przedmioty codziennego użytku – lampkę czy kosiarkę do trawy. To był jego pierwszy kontakt z projektowaniem. Studiował Architekturę i Urbanistykę na Politechnice Łódzkiej, a potem Industrial Design na Pratt Institute w Nowym Jorku. Po studiach pracował dla wielu firm projektowych w Nowym Jorku. Był konsultantem takich marek jak Kodak, Polaroid, MTV, Uniliver czy DuPont. W 2003 roku rozpoczął studia podyplomowe na Royal College of Art w Londynie, gdzie po otrzymaniu dyplomu, został pracownikiem naukowym. Prowadzi własne studio projektowe w Londynie i Łodzi. Współpracuje między innymi z Moroso, Artek, Iker, Noti, Heal's, ABR. i Ideal Standard. Prowadzi też pracownie projektowania PG13 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W projektach Tomka Rygalika, a także tych realizowanych pod jego okiem przez studentów, widać wyraźnie zaradność, czyli - jak sam mówi - ważną cechę polskiego designu nabytą w czasach niedostatku. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach, m.in. w Berlinie, Londynie, Mediolanie, Monachium, Nowym Jorku, Tokyo, Walencji. Jest laureatem kilku nagród projektowych: m.in. Rosenthal Design Award (2004), BSI Enviromental Design Award (2005), British Council Design Award (dwa projekty – 2005). Wraz z holenderskim projektantem Jorre van Astem są zwycięzcami międzynarodowej edycji Bombay Sapphire Martini Glass Competition 2005.

Elżbieta Jabłońska ur. w 1970 roku. Od 1996 roku jest asystentką w Zakładzie Rysunku UMK w Toruniu. Mieszka i pracuje w Bydgoszczy.W 2003 roku otrzymała nagrodę "Spojrzenia 2003" Fundacji Kultury Deutsche Bank. Artystka zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, fotografią, instalacją oraz działaniami typu performance. Twórczość Elżbiety Jabłońskiej, często określana przez krytykę jako postfeministyczna, stanowi dobrotliwie ironiczny komentarz do statusu i roli kobiet w tradycyjnym społeczeństwie. Artystka wykorzystuje i przekształca w swoich pracach kulturowe stereotypy i klisze towarzyszące pojęciu kobiety i kobiecości, prowadzi z nimi inteligentną grę, pełną humoru i ciepła.

Jakub Stępień 'Hakobo' należy do czołówki pokolenia młodych polskich twórców (rocznik '76). Jako jedyny Polak znalazł się w prestiżowym amerykańskim kompendium New Masters of Poster Design, John Foster, Rockport Publishing - wydawnictwie prezentującym 50 najlepszych grafików-plakacistów świata. Hakobo został też doceniony przez holenderskie wydawnictwo Items, które poświęciło mu artykuł oraz prezentację prac. Z kolei paryska agencja Young & Rubicam zaprosiła go do stworzenia designu francuskiej kampanii Wyborowej (2004/2005), w ramach której zaprojektował bilbordy oraz limitowaną serię butelek. W Polsce rok temu twórca znalazł się na okładce jedynego w kraju designerskiego pisma 2+3D, w którym też ukazała się obszerna prezentacja, podsumowująca jego osiągnięcia. Co ważne, Hakobo dociera także ze swoimi nieszablonowymi działaniami graficznymi w rejony, w których sztuki wcześniej nie było. Projektuje ubrania, tkaniny, deskorolki, piny, nalepki, gadżety, gazety, książki, plakaty.

Zapraszamy na bloga dokumentującego powstawanie Pokoju z kuchnią - http://www.pokojzkuchnia.pl/


Informacje: Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu www.csw.torun.pl