Architektura MuratorWydarzeniaPolka Weronika Zdziarska z prestiżowym stypendium RIBA Norman Foster Travelling Scholarship 2021

Polka Weronika Zdziarska z prestiżowym stypendium RIBA Norman Foster Travelling Scholarship 2021

Tegoroczne stypendium RIBA Norman Foster Travelling Scholarship 2021 otrzymała Polka Weronika Zdziarska za projekt ukazujący współzależności między projektowaniem przestrzennym a nierównością płci.

Polka Weronika Zdziarska z prestiżowym stypendium RIBA Norman Foster Travelling Scholarship 2021
Weronika Zdziarska i fragment jej pracy „Don’t Stay Out Alone: addressing women’s perception of safety and freedom in cities by design”; fot. Tomek Kaczor

Stypendium RIBA Norman Foster Travelling Scholarship przyznawane jest studentom architektury, którzy wykazują potencjał do wybitnych osiągnięć i oryginalnego myślenia na polu zrównoważonego rozwoju miast. Laureat otrzymuje grant w wysokości 7000 funtów na przeprowadzenie badań w wybranym przez siebie miejscu świata. Stypendium zostało ustanowione w 2006 roku przez Fundację Normana Fostera, pracownię Foster and Partners oraz Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA). Weronika Zdziarska jest pierwszą Polką, która zdobyła to prestiżowe wyróżnienie w 14-letniej historii konkursu.

Celem jej projektu „Don’t Stay Out Alone: addressing women’s perception of safety and freedom in cities by design” ma być ukazanie współzależności między projektowaniem przestrzennym a nierównością płci. Badanie koncentruje się na temacie realnego zagrożenia bezpieczeństwa oraz jego percepcji wśród kobiet w przestrzeni miejskiej. Szczególna uwagę poświęcam skutecznym rozwiązaniom projektowym, które wywołują u kobiet poczucie pewności i wolności. Poszukuję w nich sprawdzonych pomysłów na poprawę sposobu projektowania przestrzeni z uwzględnieniem potrzeb każdej z płci – tłumaczy Weronika.

Metodologia jej badań opiera się na ewaluacji wcześniejszych interwencji przeprowadzonych w Ameryce Południowej przez organizacje międzynarodowe, regionalne i lokalne, których celem była poprawa bezpieczeństwa kobiet w miastach. Do oceny autorka wybrała pięć miast, z których każde charakteryzuje się innym rodzajem wprowadzonych rozwiązań: Medellín w Kolumbii, Quito w Ekwadorze, Santiago w Chile, Montevideo w Urugwaju i Kurytybę w Brazylii.

Jury jednogłośnie wybrało pracę Weroniki Zdziarskiej. Jej metodologia była imponująca, a sam projekt pięknie zaprezentowany. Decyzja, by kwestie płci w przestrzeni publicznej zbadać właśnie w Ameryce Łacińskiej wykazuje duże zrozumienie problemu, co wyróżniało pracę na tle innych – mówił tuż po ogłoszeniu wyników Norman Foster. Oprócz niego w tegorocznym jury przyznającym RIBA Norman Foster Travelling Scholarship znaleźli się Elena Ochoa Foster, wydawczyni i kuratorka sztuki, profesor Ricky Burdett, dyrektor LSE Cities and the Urban Age Programme, Sofie Pelsmakers z Wydziału Zrównoważonej architektury i zrównoważonego projektowania mieszkań Uniwersytetu w Tampere (TAU) oraz profesor Alan Jones, przewodniczący Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich (RIBA).

Propozycja Zdziarskiej była bardzo dobrze przedstawiona. Skupiała się na uczeniu od południowoamerykańskich środowisk miejskich, które poprawiły integrację i bezpieczeństwo oraz zwiększyły równość płci w projektowaniu. Zainspirowały nas te wstępne badania i trafność propozycji oraz dążenie autorki do rozwiązania problemów w skali międzynarodowej. Nie mogę już doczekać się wyników – mówił o projekcie profesor Alan Jones.

Weronika Zdziarska po ukończeniu studiów architektonicznych pierwszego stopnia na Politechnice Mediolańskiej obecnie kontynuuje naukę na Uniwersytecie Technicznym w Delft. Swoje zainteresowanie architekturą humanitarną realizuje przez udział w międzynarodowych konkursach i warsztatach. Na koncie ma już m.in. wyróżnienie w konkursie ARCHsharing „Rural School Haiti” 2019 (razem z zespołem @lab_nomad). Jest też finalistką konkursu Kaira Looro z 2019 roku i laureatką trzeciego miejsca w konkursie Architize „House | A Dream” 2018. Od 5 lat pracuje jako wolontariuszka w warszawskim Klubie Inteligencji Katolickiej, organizując m.in. obozy dla dzieci i młodzieży.

Polka Weronika Zdziarska z prestiżowym stypendium RIBA Norman Foster Travelling Scholarship 2021
Fragment pracy Weroniki Zdziarskiej „Don’t Stay Out Alone: addressing women’s perception of safety and freedom in cities by design”
Polka Weronika Zdziarska z prestiżowym stypendium RIBA Norman Foster Travelling Scholarship 2021
Fragment pracy Weroniki Zdziarskiej „Don’t Stay Out Alone: addressing women’s perception of safety and freedom in cities by design”
Polka Weronika Zdziarska z prestiżowym stypendium RIBA Norman Foster Travelling Scholarship 2021
Miejsca, w których w ramach stypendium RIBA Norman Foster Travelling Scholarship 2021 Weronika Zdziarska zamierza przeprowadzić swoje badania
Autor: Piotr Prus
Centralny Port Komunikacyjny zaprojektuje Foster + Partners i Kuryłowicz & Associates Mamy pierwsze wizualizacje Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów. Jak pisaliśmy kilka tygodni temu przetarg na projekt terminalu pasażerskiego CPK wygrała pracownia Foster + Partners. Polskim partnerem brytyjskiego biura będzie Kuryłowicz & Associates.
Pracownia Foster + Partners poprawi Ścianę Wschodnią Firma Atrium European Real Estate, właściciel domów towarowych Wars, Sawa, Junior i zarządca pasażu Wiecha, podjęła współpracę z biurem Foster + Partners. Architekci mają przeanalizować możliwości poprawy tego fragmentu miasta.
Najwyższy budynek w Polsce: Varso Tower oddany do użytku! Zakończyła się realizacja Varso Tower. To nie tylko najwyższy budynek w Polsce, ale też w całej Unii Europejskiej. Mierząc 310 metrów wysokości, Varso Tower zdeklasował dotychczasowego rekordzistę: londyński The Shard.
Stirling Prize 2018 dla Foster + Partners Pracownia Foster + Partners już po raz trzeci została uhonorowana prestiżową Nagrodą Stirlinga przyznawaną przez Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA). Jury wyróżniło nowo otwartą siedzibę firmy Bloomberg, największej na świecie agencji prasowej.
Pawilon Watykanu na biennale w Wenecji – znamy projekty kaplic Fostera, Radica, Fujimoriego, Souto de Moury i innych! W ramach swojej wystawy na biennale w Wenecji Stolica Apostolska zbuduje na wyspie San Giorgio Maggiore 10 kaplic projektu architektów z całego świata. Wiemy, jak będą wyglądały!
Namiot Fostera w Astanie Khan Shatyr w Astanie to centrum handlowo-rozrywkowe o powierzchni ponad 100 000 m2, przekryte namiotowym dachem o średnicy 200 m opartym na maszcie o wysokości 150 m. Zadaszenie ma konstrukcję cięgnową składającą się ze 192 radialnych cięgien stalowych, między którymi rozpięto wypełnione powietrzem, trójwarstwowe poduszki z folii ETFE. Autorzy: Foster + Partners