Architektura MuratorWydarzeniaPolka Weronika Zdziarska z prestiżowym stypendium RIBA Norman Foster Travelling Scholarship 2021

Polka Weronika Zdziarska z prestiżowym stypendium RIBA Norman Foster Travelling Scholarship 2021

Tegoroczne stypendium RIBA Norman Foster Travelling Scholarship 2021 otrzymała Polka Weronika Zdziarska za projekt ukazujący współzależności między projektowaniem przestrzennym a nierównością płci.

Polka Weronika Zdziarska z prestiżowym stypendium RIBA Norman Foster Travelling Scholarship 2021
Weronika Zdziarska i fragment jej pracy „Don’t Stay Out Alone: addressing women’s perception of safety and freedom in cities by design”; fot. Tomek Kaczor

Stypendium RIBA Norman Foster Travelling Scholarship przyznawane jest studentom architektury, którzy wykazują potencjał do wybitnych osiągnięć i oryginalnego myślenia na polu zrównoważonego rozwoju miast. Laureat otrzymuje grant w wysokości 7000 funtów na przeprowadzenie badań w wybranym przez siebie miejscu świata. Stypendium zostało ustanowione w 2006 roku przez Fundację Normana Fostera, pracownię Foster and Partners oraz Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA). Weronika Zdziarska jest pierwszą Polką, która zdobyła to prestiżowe wyróżnienie w 14-letniej historii konkursu.

Celem jej projektu „Don’t Stay Out Alone: addressing women’s perception of safety and freedom in cities by design” ma być ukazanie współzależności między projektowaniem przestrzennym a nierównością płci. Badanie koncentruje się na temacie realnego zagrożenia bezpieczeństwa oraz jego percepcji wśród kobiet w przestrzeni miejskiej. Szczególna uwagę poświęcam skutecznym rozwiązaniom projektowym, które wywołują u kobiet poczucie pewności i wolności. Poszukuję w nich sprawdzonych pomysłów na poprawę sposobu projektowania przestrzeni z uwzględnieniem potrzeb każdej z płci – tłumaczy Weronika.

Metodologia jej badań opiera się na ewaluacji wcześniejszych interwencji przeprowadzonych w Ameryce Południowej przez organizacje międzynarodowe, regionalne i lokalne, których celem była poprawa bezpieczeństwa kobiet w miastach. Do oceny autorka wybrała pięć miast, z których każde charakteryzuje się innym rodzajem wprowadzonych rozwiązań: Medellín w Kolumbii, Quito w Ekwadorze, Santiago w Chile, Montevideo w Urugwaju i Kurytybę w Brazylii.

Jury jednogłośnie wybrało pracę Weroniki Zdziarskiej. Jej metodologia była imponująca, a sam projekt pięknie zaprezentowany. Decyzja, by kwestie płci w przestrzeni publicznej zbadać właśnie w Ameryce Łacińskiej wykazuje duże zrozumienie problemu, co wyróżniało pracę na tle innych – mówił tuż po ogłoszeniu wyników Norman Foster. Oprócz niego w tegorocznym jury przyznającym RIBA Norman Foster Travelling Scholarship znaleźli się Elena Ochoa Foster, wydawczyni i kuratorka sztuki, profesor Ricky Burdett, dyrektor LSE Cities and the Urban Age Programme, Sofie Pelsmakers z Wydziału Zrównoważonej architektury i zrównoważonego projektowania mieszkań Uniwersytetu w Tampere (TAU) oraz profesor Alan Jones, przewodniczący Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich (RIBA).

Propozycja Zdziarskiej była bardzo dobrze przedstawiona. Skupiała się na uczeniu od południowoamerykańskich środowisk miejskich, które poprawiły integrację i bezpieczeństwo oraz zwiększyły równość płci w projektowaniu. Zainspirowały nas te wstępne badania i trafność propozycji oraz dążenie autorki do rozwiązania problemów w skali międzynarodowej. Nie mogę już doczekać się wyników – mówił o projekcie profesor Alan Jones.

Weronika Zdziarska po ukończeniu studiów architektonicznych pierwszego stopnia na Politechnice Mediolańskiej obecnie kontynuuje naukę na Uniwersytecie Technicznym w Delft. Swoje zainteresowanie architekturą humanitarną realizuje przez udział w międzynarodowych konkursach i warsztatach. Na koncie ma już m.in. wyróżnienie w konkursie ARCHsharing „Rural School Haiti” 2019 (razem z zespołem @lab_nomad). Jest też finalistką konkursu Kaira Looro z 2019 roku i laureatką trzeciego miejsca w konkursie Architize „House | A Dream” 2018. Od 5 lat pracuje jako wolontariuszka w warszawskim Klubie Inteligencji Katolickiej, organizując m.in. obozy dla dzieci i młodzieży.

Polka Weronika Zdziarska z prestiżowym stypendium RIBA Norman Foster Travelling Scholarship 2021
Fragment pracy Weroniki Zdziarskiej „Don’t Stay Out Alone: addressing women’s perception of safety and freedom in cities by design”
Polka Weronika Zdziarska z prestiżowym stypendium RIBA Norman Foster Travelling Scholarship 2021
Fragment pracy Weroniki Zdziarskiej „Don’t Stay Out Alone: addressing women’s perception of safety and freedom in cities by design”
Polka Weronika Zdziarska z prestiżowym stypendium RIBA Norman Foster Travelling Scholarship 2021
Miejsca, w których w ramach stypendium RIBA Norman Foster Travelling Scholarship 2021 Weronika Zdziarska zamierza przeprowadzić swoje badania
Autor: Piotr Prus
Konkurs „Architektura Betonowa – Gra Brył – Dom w Krajobrazie Miejskim” 2022 Poznaliśmy wyniki 22. edycji konkursu dla studentów II roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej: Architektura Betonowa – Gra Brył – Dom W Krajobrazie Miejskim. Laureatkami zostały Małgorzata Maślanka, Kinga Niebieszczańska oraz Magdalena Konik.
Rollercoaster, czyli praca zarobkowa studentów architektury Jak studentom architektury w Polsce udaje się łączyć studia dzienne z pracą zawodową i czy grozi to wypaleniem zawodowym, zanim skończą 25 lat – pytamy wykładowców, pracodawców, psychologów i samych zainteresowanych.
Round – szkoła średnia w Kafountine w Senegalu Projekt szkoły w Kafountine w Senegalu autorstwa Justyny Matyski, Pauliny Wrąbel, Aleksandry Tarnowskiej i Wiktorii Zarębskiej został zakwalifikowany do trzeciego etapu międzynarodowego konkursu organizowanego przez platformę Archstorming. Autorki zaproponowały budynek oparty na siatce modułowej o wymiarach 3 x 3 metry i zadaszenia o kształcie ułatwiającym naprowadzanie wody deszczowej do podziemnego zbiornika.
Studenci z Politechniki Wrocławskiej, Śląskiej i Uczelni Łazarskiego wśród ambasadorów ekobudownictwa Poznaliśmy wyniki konkursu o ekobudownictwie organizowanego przez Ministerstwo Klimatu wraz z warszawskim oddziałem SARP. Pierwsze miejsce zajęła Dominika Bednarek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wśród laureatów także studenci z  Politechniki Śląskiej i Uczelni Łazarskiego.
Dawniej Sopocka Szkoła Wyższa, dziś Sopocka Akademia Nauk Stosowanych: co się zmieni, a co pozostaje niezmienne Od 1 marca 2022 roku Sopocka Szkoła Wyższa ma nową rangę. Stała się Sopocką Akademią Nauk Stosowanych. O zmianach i ich konsekwencjach dla obecnych i przyszłych studentów architektury pisze nasza Ambasadorka Agnieszka Przybylska z Wydziału Architektury, Inżynierii i Sztuki.
Projektu Klubu 77 inspirowany twórczością Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego Projekt wnętrza klubu przy ul. Piotrkowskiej 77 w Łodzi inspirowany jest twórczością Katarzyna Kobro i Władysław Strzemińskiego, którzy artystycznie bardzo często obierali zupełnie inne kierunki. Założenie to było próbą połączenia ich wyjątkowej twórczości tak, aby stworzyć wyjątkowe miejsce na mapie miasta przypominające o jego tożsamości.